składki wypadkowe

Składki wypadkowe – jak ustalić poziom zagrożenia zawodowego

Składki wypadkowe – jak ustalić poziom zagrożenia zawodowego

Często osoby świadczą pracę zarobkową przy zastosowaniu środków ochrony indywidualnej, wyłączających oddziaływanie hałasu w stopniu przekraczającym dopuszczalne normy. Sprawdź, jak ustalać w takim przypadku składki wypadkowe. Przekona się, czy takie osoby powinny być zaliczane do kategorii osób „zatrudnionych w warunkach zagrożenia” w rozumieniu przepisów określających zasady ustalania wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe. Wyrok Sądu Najwyższego z 8 grudnia 2020 r. (sygn. akt II UK 186/19).

Składki wypadkowe – stan faktyczny

Kolejnymi decyzjami z 30 czerwca 2017 r. ZUS ustalił wysokość stóp procentowych składek na ubezpieczenie wypadkowe obowiązujących spółkę T. (płatnika składek) w okresach rozliczeniowych przypadających od 1 kwietnia 2006 r. do 31 marca 2017 r. ZUS pominął korekty dokumentów informacyjno-rozliczeniowych dokonane przez płatnika w grudniu 2016 r. (ZUS IWA), z których wynikało, że ogólna liczba osób zatrudnionych w warunkach zagrożenia ma wartość zerową.

W odwołaniu od decyzji spółka wywodziła przed sądem, że korekta informacji sporządzonych na drukach ZUS IWA została dokonana z tej przyczyny, że w pierwotnie złożonych dokumentach błędnie wykazano liczbę pracowników, względem których spółka ograniczyła ryzyko wypadkowe (hałas) do poziomu zgodnego z normą, przy czym neutralizacja warunków zagrożenia wypadkowego została dokonana przez wprowadzenie obowiązku stosowania środków ochrony indywidualnej (ochronników słuchu).

Sąd I instancji zmienił zaskarżone decyzje ZUS, ustalając na nowo wysokość stóp procentowych składki wypadkowej (niższą od wartości przyjętej przez ZUS). Takie rozstrzygnięcie utrzymał w mocy sąd II instancji. W związku z tym ZUS poskarżył się do Sadu Najwyższego.

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo