Podstawa wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego – zmiany

13.09.2023AKTUALNE

Podstawa wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego – zmiany

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o ważnej zmianie dotyczącej podstawy wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego. Chodzi o przychód z umowy cywilnoprawnej zawartej ze swoim pracodawcą.

Przychód z umowy cywilnoprawnej zawartej ze swoim pracodawcą powinien zostać przyjęty w podstawie wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego niezależnie od tego, czy umowa zlecenia się zakończyła, czy nadal trwa.

Obejrzyj też:

Przeczytaj też:

ZUS przypomina, że zasadę tę należy stosować w bieżących sprawach, ale ubezpieczony może wystąpić z wnioskiem dotyczącym wcześniejszego okresu.

Co się stanie, kiedy ubezpieczony złoży wniosek o przeliczenie podstawy wymiaru świadczeń?

W sytuacji, kiedy ubezpieczony złoży wniosek o przeliczenie podstawy wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego i przyjęcia do niej przychodu z umowy zlecenia, ZUS przeliczy tą podstawę i dopłaci różnicę między wypłaconym a należnym zasiłkiem.

Zapamiętaj

Zasady te obowiązują także płatników składek, którzy sami wypłacają swoim ubezpieczonym zasiłki.

Jeżeli płatnicy składek mają wątpliwości dotyczące przyjęcia określonego składnika wynagrodzenia do podstawy wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, mogą każdorazowo wystąpić do Oddziału ZUS z zapytaniem.

Roszczenie o wypłatę zasiłku przedawnia się po upływie 3 lat od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje (na podstawie art. 67. ust. 4 ustawy zasiłkowej).

Podstawa prawna: 
  • ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2022 r. poz. 1732, z późn. zm.).

Sprawdź inne artykuły w kategorii ZUS

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo