Wakacje składkowe przedsiębiorcy – od kiedy i na jakich zasadach?

Leszek Skupski
Leszek Skupski
31.01.2024AKTUALNE

Wakacje składkowe przedsiębiorcy – od kiedy i na jakich zasadach?

Na wniosek płatnika składek – mikroprzedsiębiorcy będzie on zwolniony z obowiązku opłacenia należnych składek na własne ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy za wskazany we wniosku miesiąc kalendarzowy. Tak wynika z projektu nowelizacji przepisów, który trafił do konsultacji publicznych.

Z artykułu dowiesz się:
  • Którzy przedsiębiorcy, przez jaki okres czasu i na jakich zasadach będą mogli skorzystać z wakacji składkowych

  • Kiedy możliwość skorzystania z wakacji składowych przez przedsiębiorcę będzie wyłączona

  • Jakie rodzaje składek ubezpieczonych pokryje budżet państwa

  • Od jakiej podstawy wymiaru będą ustalane składki w miesiącu korzystania przez przedsiębiorcę z wakacji składkowych

  • Od kiedy – zgodnie z projektem ustawy – przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych

Przeczytaj również:

W ciągu ostatnich 10 lat (2014-2024 r.), minimalna wysokość składek płaconych przed przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe, a także na Fundusz Pracy i (od 2019 r.) Fundusz Solidarnościowy wzrosła ponad dwukrotnie.

Stale rosnące obciążenia z tytułu składek na ZUS wskazywane są obecnie przez wielu przedsiębiorców jako poważne utrudnienie w prowadzeniu biznesu.

Wakacje składkowe, czyli miesiąc w roku bez składek ZUS

Odpowiedzią rządu na rosnące obciążenia przedsiębiorców mają być tzw. wakacje składkowe, czyli okresowe zwolnienie części osób prowadzących działalność gospodarczą z obowiązku zapłaty należnych składek ubezpieczeniowych.

Rozwiązanie to zakłada, że przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą będą mogli złożyć wniosek do ZUS o zwolnienie z opłacania należności z tytułu składek na:

  • ubezpieczenia emerytalne i rentowe,

  • ubezpieczenie wypadkowe,

  • ubezpieczenie chorobowe, jeżeli wcześniej ubezpieczony zadeklarował jego opłacanie, a także

  • składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy

za wybrany jeden miesiąc kalendarzowy w każdym roku kalendarzowym.

Uwaga

W wybranym przez przedsiębiorcę miesiącu składki na ubezpieczenia społeczne będą pokrywane z budżetu państwa, w kwocie stanowiącej podstawę wymiaru składki.

Nowe przepisy określą również wysokość podstawy wymiaru składek za miesiąc, w którym przedsiębiorca korzystać będzie z wakacji składkowych. Przewiduje się, że będzie to najniższa obowiązująca danego ubezpieczonego podstawa wymiaru.

Przykład

Ograniczenie podstawy wymiaru w miesiącu korzystania z wakacji składkowych
Jeżeli przedsiębiorca zadeklarował podstawę wymiaru wyższą niż ryczałtowa (do czego jest uprawniony na mocy art. 18 ust. 8 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych), w jego przypadku podstawa wymiaru zostanie zredukowana w miesiącu kalendarzowym korzystania z wakacji składkowych do wysokości właściwej dla „ryczałtu”.

Skorzystają mikroprzedsiębiorcy

Przewidziane w projekcie rozwiązanie jest dobrowolne i będzie skierowane do mikroprzedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

Uwaga

Szacuje się, że wakacje składkowe mogą objąć blisko 1,8 mln mikroprzedsiębiorców wpisanych do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Co ważne, zwolnienie z obowiązku składkowego nie będzie wymagało formalnego zawieszenia własnej działalności. Oznacza to, że przedsiębiorca w danym okresie nadal będzie mógł m.in. uzyskiwać z niej przychody.

Współpraca z byłym pracodawcą wykluczy prawo do zwolnienia

Projektowane przepisy przewidują, że ze zwolnienia ze składek nie będzie mógł skorzystać mikroprzedsiębiorca, gdy w poprzednim lub bieżącym roku kalendarzowym wykonywał pozarolniczą działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego w roku kalendarzowym rozpoczęcia działalności gospodarczej lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Przykład

Wyłączenie prawa do zwolnienia
Przedsiębiorca założył działalność gospodarczą w 2023 r. Wcześniej w tym samym roku był pracownikiem danego pracodawcy, a następnie w 2023 r. wykonywał na jego rzecz działalność gospodarczą w zakresie pokrywającym się z jego poprzednimi obowiązkami. Oznacza to, że w 2024 r. nie będzie mógł skorzystać z wakacji składkowych. Jeżeli działalność tego typu będzie wykonywał dodatkowo w 2024 r., to także i w 2025 r. wakacje składkowe będą dla niego „niedostępne”.

Podstawą zwolnienia będzie wniosek przedsiębiorcy

Zgodnie z projektem ustawy, podstawą udzielenia zwolnienia ze składek będzie wniosek uprawnionego mikroprzedsiębiorcy, złożony do ZUS w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc kalendarzowy, który ma być objęty zwolnieniem.

Wniosek o zwolnienie z opłacenia składek, będzie zawierał:

1) dane płatnika składek:

  • imię i nazwisko,

  • numer NIP i PESEL, a jeżeli nie nadano tych numerów lub jednego z nich ‒ serię i numer dowodu osobistego albo paszportu;

2) wskazanie miesiąca kalendarzowego, w którym płatnik składek zamierza skorzystać ze zwolnienia z opłacenia składek;

3) oświadczenie, że na dzień złożenia wniosku płatnik składek jest mikroprzedsiębiorcą w rozumieniu przepisów ustawy – Prawo przedsiębiorców;

4) oświadczenie, że płatnik składek jako ubezpieczony nie wykonywał w poprzednim lub w bieżącym roku kalendarzowym pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego w roku kalendarzowym rozpoczęcia działalności gospodarczej lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Uwaga

Wniosek o zwolnienie z opłacenia składek będzie składany wyłącznie za pomocą profilu informacyjnego ZUS, w formie dokumentu elektronicznego.

Od kiedy przedsiębiorcy skorzystają z wakacji składkowych

Projekt przewiduje, że ustawa wejdzie w życie z dniem 1 października 2024 r. Termin ten ma zapewnić ZUS odpowiedni czas na dostosowanie jego systemu teleinformatycznego do nowych zadań i jednocześnie umożliwić przedsiębiorcom z nowych rozwiązań jeszcze w 2024 roku.

Źródło:
- projekt ustawy (z 22 stycznia 2024 r.) o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, rcl.gov.pl

Autorem odpowiedzi jest: 

Leszek Skupski

Słowa kluczowe:
wakacje składkowe

Leszek Skupski
AUTOR
Radca prawny, specjalizuje się w zagadnieniach związanych z prawem pracy i ubezpieczeniami społecznymi. Autor licznych artykułów z zakresu wynagrodzeń, prawa pracy i rozliczeń z ZUS. Od 2008 r. redaktor publikacji kadrowo-płacowych i ubezpieczeniowych Wydawnictwa Wiedza i Praktyka.

Sprawdź inne artykuły w kategorii ZUS

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo