Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 6 czerwca 2021 r.

Redakcja Portalu
24.05.2021AKTUALNE

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 6 czerwca 2021 r.

Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. 

Oświadczenie można złożyć w dowolnym momencie, ale trzeba je złożyć, ponieważ bez niego ZUS albo płatnik składek nie wypłaci zasiłku.

Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wolno mylić z zasiłkiem opiekuńczym.

Dziecko w wieku przedszkolnym jest na kwarantannie w związku z COVID-19. Rodzice dziecka pracują. Czy na to dziecko przysługuje zasiłek opiekuńczy z powodu konieczności sprawowania opieki złożony na druku Z-15 A (opieka do 60 dni), czy też na oświadczeniu do uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w związku z COVID-19 ? Czy lekarz powinien wystawić zwolnienie lekarskie w związku z opieką?

Kwarantanna lub izolacja dziecka traktowana jest choroba dziecka, w związku z czym rodzic dziecka powinien wypełnić druk Z-15A oraz oświadczenie o konieczności sprawowania opieki nad członkiem rodziny przebywającym na kwarantannie (lub w izolacji w warunkach domowych).

Okres kwarantanny lub izolacji dziecka lub innego członka rodziny – w przypadku konieczności sprawowania nad tymi osobami opieki - traktowany jest jak choroba. Zatem rodzicowi dziecka w wieku do lat 14, przysługuje zasiłek z tytułu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem chorym – do 60 dni w roku. Pracownik powinien wypełnić formularz Z-15A oraz oświadczenie o konieczności sprawowania opieki nad członkiem rodziny przebywającym na kwarantannie.

Oświadczenie to powinno zawierać:

  • imię i nazwisko ubezpieczonego,
  • numer PESEL ubezpieczonego,
  • dane dziecka pod opieką, który odbywa obowiązkową kwarantannę albo izolację w warunkach domowych: imię i nazwisko, numer PESEL, jeśli go posiada,
  • dzień rozpoczęcia odbywania obowiązkowej kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych i dzień jej zakończenia,
  • podpis ubezpieczonego.

Identyczne zasady będą obowiązywały w przypadku objęcia kwarantanną lub izolacją dziecka legitymującego się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji do ukończenia 18 lat, a także w przypadku konieczności sprawowania opieki nad innym członkiem rodziny.

Podstawa prawna: 
Autorem odpowiedzi jest: 

Redakcja portalu

Sprawdź inne artykuły w kategorii ZUS

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo