PUE ZUS musi mieć każdy płatnik składek

19.10.2022AKTUALNE

PUE ZUS musi mieć każdy płatnik składek

Przypominamy, że do 30 grudnia 2022 r. każdy płatnik składek powinien założyć profil na PUE ZUS. Obowiązek posiadania od 1 stycznia 2023 r. profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS przez każdego płatnika składek wynika z przepisów.

Po co PUE ZUS?

Posiadanie profilu na PUE ZUS to duże ułatwienie dla przedsiębiorców. Dlatego ZUS przypomina, aby założyć profil jak najszybciej, a najpóźniej do 30 grudnia 2022 r.

Jak było do tej pory?

Jeszcze do niedawna obowiązek posiadania profilu na PUE ZUS mieli płatnicy składek, którzy naliczają składki za więcej niż 5 osób.

Po zmianach obowiązek ten dotyczy wszystkich przedsiębiorców. Co oznacza, że obowiązek ten spoczywa na właścicieli małych firm.

Zatem przedsiębiorcy zatrudniający do 5 pracowników i rozliczających za nich składki mają obowiązek założyć PUE ZUS.

PUE ZUS w liczbach

Aktualnie profilPUE ZUS ma ponad 10,6 mln użytkowników, z tego ponad 89% osób prowadzących własną działalność i ponad 87% firm rozliczających składki od 1 do 5 osób ma profil na PUE ZUS z rolą płatnika.

Co się stanie, jeżeli płatnicy składek nie założą profilu do 30 grudnia 2022 r.?

Jeżeli do 30 grudnia 2022 r. płatnicy składek nieposiadający profilu na PUE ZUS, nie zdążą go założyć do 30 grudnia 2022 r. ZUS sam założy im taki profil.

PUE ZUS ułatwieniem dla przedsiębiorców

Dzięki posiadaniu profilu na PUE ZUS przedsiębiorcy mogą załatwić większość spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi w dowolnym miejscu i czasie. Ponadto mogą składać wnioski do ZUS i korzystać z bezpłatnej aplikacji ePłatnik, która jest przeznaczona do obsługi dokumentów ubezpieczeniowych. Ważna korzyść posiadania profilu to możliwość kontrolowania stanu swoich rozliczeń z ZUS.

Przedsiębiorcy mają dostęp do zwolnień lekarskich swoich pracowników, mogą samodzielnie tworzyć elektroniczne dokumenty z danymi z ZUS i przekazywać je do innych instytucji (np. banku lub urzędu).

Co zrobić, aby założyć konto na PUE ZUS?

Po pierwsze, trzeba wejśćna stronę www.zus.pl i kliknąć przycisk [Zarejestruj w PUE] (na górze strony).

Po drugie, wybrać dla kogo zakłada się profil – do wyboru jest rejestracja: [Dla Ciebie], [Dla przedsiębiorców] oraz [Dla firm]. Formularz rejestracyjny nieznacznie różni się w zależności od dokonanego wyboru. Po wybraniu rejestracji [Dla przedsiębiorców], poza danymi osobowymi, wpisz również NIP.

Po trzecie, wybrać sposób rejestracji:

  • za pomocą metod z portalu login.gov.pl (profil zaufany, e-dowód, bankowość elektroniczna),
  • za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego,
  • za pomocą bankowości elektronicznej banku, który świadczy taką usługę wspólnie z ZUS (lista banków na www.zus.pl)
  • samodzielnie wypełnij formularz rejestracji.

W przypadku, kiedy przedsiębiorca zarejestruje się za pomocą login.gov, kwalifikowanego podpisu elektronicznego i bankowości elektronicznej, część danych w formularzu rejestracji wypełnia się automatycznie. Metody te pozwalają również na potwierdzenie tożsamości, dlatego skorzystanie z nich nie wymaga wizyty w ZUS.

Natomiast, jeżeli korzysta z formularza rejestracji i wybiera przycisk [DO REJESTRACJI], trzeba wypełnić wszystkie obowiązkowe pola. W ciągu 7 dni od rejestracji trzeba też potwierdzić swoją tożsamość w dowolnej placówce ZUS lub podczas e-wizyty. Na wizycie trzeba mieć ze sobą dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport.

ZAPAMIĘTAJ!

  • Warto wiedzieć, że profil na PUE ZUS zakładany jest zawsze dla osoby fizycznej. Aby zarejestrować i potwierdzić profil, trzeba mieć skończone 13 lat.
  • Osoba fizyczna – płatnik składek – może założyć profil dla siebie. Może też udzielić pełnomocnictwa innej osobie, przykładowo księgowej lub pracownikowi biura rachunkowego.
  • Osobie fizycznej, która jest przedsiębiorcą, czyli prowadzi działalność – system automatycznie przypisze rolę płatnik do konta PUE ZUS, gdy dane w zakładanym profilu będą takie same jak te, które były podane w zgłoszeniu płatnika składek (np. NIP, PESEL).
  • Z kolei osobie prawnej lub jednostce organizacyjnej niemającej osobowości prawnej potrzebni są ustawowi lub statutowi przedstawiciele. Może też osoba prawna udzielić pełnomocnictwa osobie fizycznej, np. swojemu pracownikowi lub pracownikowi biura rachunkowego.
Źródło:
  • ZUS
Podstawa prawna: 
  • ustawa z 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw.
Słowa kluczowe:
pue zuspłatnik składek

Sprawdź inne artykuły w kategorii ZUS

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo