Wniosek o podwyższenie wymiaru etatu do 3/4 zamiast korzystania z urlopu wychowawczego gdy wcześniej pracownik złożył wniosek o pracę na 1/2 etatu


Pytanie:

W 2010 r. pracownik wystąpił z wnioskiem o obniżenie do 1/2 wymiaru czasu pracy do 31 grudnia 2012 r. Uzyskał akcept pracodawcy. Obecnie pracownik wystąpił z wnioskiem o podwyższenie wymiaru czasu pracy na 3/4 w okresie marzec-październik 2012 r. Czy pracodawca może odmówić podwyższenia wymiaru? Jeśli jednak pracodawca musiałby się zgodzić na podwyższenie wymiaru to jaki wymiar będzie obowiązywał pracownika w okresie listopad-grudzień.

Odpowiedź:

Pracodawca może, ale nie musi zgodzić się na podwyższenie wymiaru etatu.

1. Zamiast wychowawczego - obniżony wymiar

Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. We wniosku pracownik powinien wskazać wymiar obniżonego czasu pracy (nie mniej niż 1/2 etatu) oraz okres, w czasie którego chciałby pracować w niższym wymiarze - nie dłuższy niż okres, w którym mógłby korzystać z urlopu wychowawczego. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.

2. Kodeks pracy nie reguluje kwestii zwiększenia wymiaru etatu

W kwestiach formalnych kodeks pracy stanowi, że wniosek w sprawie obniżenia wymiaru czasu pracy składa się na dwa tygodnie przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze. Jeżeli wniosek został złożony bez zachowania terminu, pracodawca obniża wymiar czasu pracy nie później niż z dniem upływu dwóch tygodni od dnia złożenia wniosku. Przepisy nie regulują natomiast, w jakim trybie pracownik mógłby zrezygnować z pracy w obniżonym wymiarze przez upływem terminu wskazanego we wniosku. Należałoby jednak przyjąć, że zarówno całkowita wcześniejsza rezygnacja z pracy w obniżonym wymiarze, jak i zmiana samego wymiaru obniżenia (np. z 1/2 do 3/4 etatu)  wymaga zgody pracodawcy.

3. Pomocy trzeba „szukać” w Kodeksie cywilnym

W sytuacji, gdy jakaś kwestia nie została uregulowana w Kodeksie pracy, mamy możliwość zastosowania rozwiązań wynikających z Kodeksu cywilnego. Dotyczy to m.in. postanowień regulujących zasady składania oświadczeń woli. Oznacza to, że zarówno cofnięcie wniosku pracownika o obniżenie wymiaru czasu pracy, jak i dokonanie w nim jakichkolwiek modyfikacji (w szczególności w zakresie wskazania wymiaru obniżenia czasu pracy) już po jego złożeniu, wymaga zgody drugiej strony stosunku pracy.

Pracownik we wniosku złożonym w 2010 r. wystąpił o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do 1/2 etatu na okres do końca 2012 r. Obecny wniosek pracownika w przedmiocie zmniejszenie tego obniżenia do 3/4 etatu nie jest więc dla pracodawcy wiążący. Pracodawca może, ale nie musi przychylić się do prośby pracownika. W przypadku uwzględnienia wniosku pracownika podwyższony wymiar czasu pracy obowiązywałby tylko w okresie wskazanym we wniosku, a więc od marca do października, w listopadzie i grudniu pracownik powróciłby do pracy na 1/2 etatu.

Autorem odpowiedzi jest: 

Katarzyna Pietruszyńska


Katarzyna Pietruszyńska-Jarosz
AUTOR
Specjalista z zakresu prawa pracy, autorka licznych artykułów, porad i wyjaśnień z zakresu prawa pracy, w tym w szczególności dotyczących problematyki urlopów wypoczynkowych, nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy, uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo