rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron przez pracownika a podjęcie dobrowolnej służby wojskowej

Pytanie:

Pracownik, z którym jest zawarta umowa o pracę na czas nieokreślony od dnia 12 czerwca 2023 r. przebywa na urlopie bezpłatnym w związku z pełnieniem dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Od 12 czerwca 2023 r. do 9 lipca 2023 r. odbywał szkolenie podstawowe natomiast od dnia 10 lipca 2023 r. odbywa szkolenie specjalistyczne. Pod koniec marca 2024 r. złożył u pracodawcy pismo o rozwiązanie umowy o prace za porozumieniem stron z końcem kwietnia. Czy pracodawca może przyjąć i zaakceptować taki sposób rozwiązania umowy o pracę? Jak wyliczyć dni przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego za który musimy wypłacić ekwiwalent? Pracownik 1 stycznia 2023 r. nabył prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego natomiast 13 września 2023 r. pracownik nabył prawo do dodatkowych 6 dni w związku z osiągnieciem stażu 10 lat. Ile przysługuje mu zatem dni urlopu wypoczynkowego za 2023, a ile za 2024?

Kiedy pracownik może rozwiązać umowę o pracę w trybie art. 55 § 1[1] kp

Kiedy pracownik może rozwiązać umowę o pracę w trybie art. 55 § 1[1] kp

Ocena, czy zachowanie pracodawcy uzasadniało rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika w trybie art. 55 § 1[1] kp musi uwzględniać wszystkie okoliczności danego przypadku. Wynika to z faktu, że nie każde naruszenie przez pracodawcę jego podstawowych obowiązków względem pracownika ma charakter „ciężki”. Wyrok Sądu Najwyższego z 10 września 2020 r. (sygn. akt III PK 43/19).

Stan faktyczny

Katarzyna S. została zatrudniona w spółce D. w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku dyrektora ds. sprzedaży za wynagrodzeniem 6.800 zł miesięcznie. W spółce wynagrodzenie  za pracę było wypłacane z dołu, „w stałym i ustalonym terminie, nie późnej jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego”. Pensję za luty 2017 r. pracownica otrzymała dopiero w dniu 17 marca 2017 r. Jednak już wcześniej zdarzało się, że spółka realizowała przelewy wynagrodzeń z opóźnieniem wynoszącym 2–10 dni. Katarzyna S. zgłaszała pracodawcy zastrzeżenia w tym zakresie, wskazując m.in., że od terminowej wypłaty pensji zależy realizacja zaciągniętych przez nią zobowiązań kredytowych. Okazało się, że spółka ma problemy z płynnością finansową, o czym świadczy fakt, że od końca 2015 r. nie odprowadzała obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzeń pracowniczych.

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo