Wynagrodzenie chorobowe i możliwość rozwiązania umowy o pracę w czasie odbywania kary pozbawienia wolności

Ewa Dziem
17.04.2008AKTUALNE

Wynagrodzenie chorobowe i możliwość rozwiązania umowy o pracę w czasie odbywania kary pozbawienia wolności

Pracownik poinformował pracodawcę, że został wezwany do aresztu śledczego celem odbycia kary pozbawienia wolności przez okres 2 lat. Czy należy rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę z dniem wezwania do aresztu, czy dopiero po 3 miesiącach? Informuję również, że wymieniony pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim do 24 marca, a wezwanie do aresztu jest na 10 marca. Co w takim wypadku z wypłatą chorobowego?

Z pracownikiem można rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia po nieobecności w pracy trwającej dłużej niż 1 miesiąc z powodu odbywania kary pozbawienia wolności. Wynagrodzenie oraz zasiłek chorobowy nie przysługuje w czasie odbywania kary pozbawienia wolności.

1. Kara pozbawienia wolności dłuższa niż miesiąc przyczyną rozwiązania umowy

Wezwanie pracownika do aresztu śledczego celem odbycia kary pozbawienia wolności uniemożliwia stawienie się pracownika do pracy i jej świadczenie - stanowi ono usprawiedliwioną nieobecność pracownika w pracy. W związku z tą usprawiedliwioną nieobecnością pracownika w pracy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli nieobecność ta trwa dłużej niż 1 miesiąc. Wynika z tego, iż pracodawca będzie mógł w tym trybie rozwiązać umowę po upływie miesiąca od momentu niestawienia się pracownika w pracy w związku z odbywaniem kary pozbawienia wolności. Dowodem usprawiedliwiającym nieobecność powinno być imienne wezwanie pracownika do osobistego stawienia się w areszcie śledczym.

2. Wynagrodzenie chorobowe nie przysługuje w czasie odbywania kary

Wynagrodzenie chorobowe nie przysługuje pracownikowi w sytuacjach, w których nie ma on prawa do zasiłku chorobowego. Zasiłek natomiast nie przysługuje m.in. za okresy niezdolności do pracy przypadającej w okresie odbywania kary pozbawienia wolności. Oznacza to, że pracownik wezwany 10 marca do aresztu śledczego w celu odbycia kary pozbawienia wolności nie będzie miał od tego dnia prawa do wynagrodzenia ani zasiłku chorobowego. W związku z tym pracodawca nie będzie musiał wypłacać pracownikowi wynagrodzenia chorobowego za czas zwolnienia lekarskiego przypadający od 1. dnia odbywania kary pozbawienia wolności.


Podstawa prawna
» art. 53 § 1 pkt 2, art. 66, art. 92 § 3 pkt 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94),
» § 1, § 3 pkt 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. z 1996 r. nr 60, poz. 281),
» art. 12 ust. 2 pkt 3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267).


Autor: Ewa Dziem

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo