Rozliczenie czasu pracy w delegacji instruktora instytucji kultury

Joanna Suchanowska
Joanna Suchanowska
30.05.2016AKTUALNE

Rozliczenie czasu pracy w delegacji instruktora instytucji kultury
Pytanie:

Instruktor instytucji kultury został delegowany w podróż służbową (zorganizowana wycieczka) w dniach 21-22 maja 2016 r. Podróż rozpoczęła się o 6.00 rano w sobotę, a powrót nastąpił w niedzielę o godz. 21.00. Jak prawidłowo rozliczyć czas pracy instruktora, przyjmując dwa warianty:
1) instruktor miał zaplanowaną pracę w dniach 21 i 22 maja br. po 8 godz., a w dniach 23 i 24 maja br. zaplanowane dni wolne;
2) instruktor nie miał zaplanowanej pracy w dniach 21 i 22 br.?

Odpowiedź:

Pracę instruktora instytucji kultury w czasie wycieczki należy rozliczać zgodnie z zasadami dotyczącymi podróży służbowej.

Do czasu pracy pracowników instytucji kultury, w braku odmiennych uregulowań określonych w ustawie z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, stosuje się przepisy Kodeksu pracy. A zatem, na zasadach określonych w kodeksie, pracodawca rozlicza czas podróży służbowych tej grupy pracowników.

Podróżą służbową jest wykonywanie zadania służbowego poza stałym miejscem pracy pracownika lub poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy. A zatem podróżą służbową jest również udział instruktora instytucji w czasie wycieczki.

Czas podróży służbowej jest zaliczany do czasu pracy jeśli:

  • pracownik podczas tej podróży wykonywał pracę, albo

  • przypada w harmonogramowych godzinach pracy pracownika (patrz: wyrok Sądu Najwyższego z 23 czerwca 2005 r., II PK 265/04, OSNP 2006/5-6/76).

Przykład 1 – instruktor nie ma zaplanowanej pracy na dni wycieczki tj. na dzień 21 i 22 maja

Zgodnie z harmonogramem, instruktor świadczy pracę od poniedziałku do piątku od 8.00 do 16.00. W dnach 21 i 22 maja był z młodzieżą na wycieczce od godz. 6.00 w dniu 21 maja do godz. 21.00 w dniu 22 maja. Ponieważ wskazane dni powinny być dla niego wolne od pracy, pracownikowi należy zrekompensować świadczoną w nie pracę. Z tytułu pracy w sobotę powinien otrzymać inny dzień wolny od pracy (przy czym dzień ten pracownik może odebrać łącznie z urlopem wypoczynkowym), natomiast z tytułu pracy w niedzielę pracodawca zobowiązany jest albo udzielić pracownikowi dzień wolny od pracy albo wypłacić wynagrodzenie powiększone o 100% dodatek za każda godzinę pracy w tym dniu.

Uwaga!
W tym miejscu należy zwrócić uwagę na faktyczny wymiar czasu pracy instruktora podczas wycieczki. Jeżeli bowiem do jego obowiązków należał również stały nadzór nad dziećmi może okazać się, iż wykonywał on swoją prace nieprzerwanie od godz. 6.00 w dniu 21.00 maja do godz. 21.00 w dniu 22 maja. W takim przypadku poza koniecznością zrekompensowania świadczonej przez niego pracy w wymiarze 8 godzin w sobotę i niedzielę obowiązkowe również będzie zrekompensowanie powstałej pracy w godzinach nadliczbowych w sobotę (wynagrodzeniem powiększonym o 50% dodatek), pracy w godzinach nadliczbowych w porze nocnej (wynagrodzeniem powiększonym o 100% dodatek oraz 20% dodatkiem za prace w porze nocnej) oraz wypłata wynagrodzenia wraz ze 100% dodatkiem za wszystkie godziny pracy w niedzielę.

Przykład 2 – instruktor miał zaplanowaną pracę na dni wycieczki tj. na dzień 21 i 22 maja

Zgodnie z harmonogramem, instruktor świadczy pracę w dniach 21 i 22 maja. W tych dnach był z młodzieżą na wycieczce od godz. 6.00 w dniu 21 maja do godz. 21.00 w dniu 22 maja. Ponieważ wskazane dni były dla niego dniami pracy pracodawca nie musi dokonywać szczególnej rekompensaty pracy świadczonej w te dni, o ile jej wymiar nie przekroczył 8 godzin. Jeżeli wymiar świadczonej przez instruktora pracy był wyższy pracodawca zobowiązany będzie zrekompensować powstałą pracę w godzinach nadliczbowych: w sobotę (normlanym wynagrodzeniem powiększonym o 50% dodatek), w porze nocnej (wynagrodzeniem powiększonym o 100% dodatek oraz 20% dodatkiem za prace w porze nocnej) a w niedzielę wynagrodzeniem powieszonym o 100% dodatek.

Od obowiązku wypłaty wynagrodzenia wraz z odpowiednim dodatkiem z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych (bez względu na to w jakim dniu i porze dnia powstały) pracodawca może się uwolnić poprzez udzielenie pracownikowi czasu wolnego do pracy. Jeżeli o takiej formie rekompensaty zdecyduje pracodawca za jedną godzinę pracy nadliczbowej zobowiązany bezie udzielić pracownikowi 1,5 godziny czasu wolnego od pracy. Jeżeli natomiast z wnioskiem o czas wolny w zamian za pracę w nadgodzinach wystąpi pracownik, za jedną godzinę pracy nadliczbowej otrzyma jedną godzinę czasu wolnego do pracy.

Autorem odpowiedzi jest: 

Joanna Stępniak


Joanna Suchanowska
AUTOR
Adwokat, specjalizuje się m.in. w zagadnieniach czasu pracy oraz wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń ze stosunku pracy, szkoleniowiec z dużym doświadczeniem prowadzący zarówno szkolenia otwarte jak i zamknięte; autor licznych publikacji z zakresu prawa pracy.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Płace

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo