Skierowanie na badanie wstępne – nie zawsze obowiązkowe

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
06.05.2016AKTUALNE

Skierowanie na badanie wstępne – nie zawsze obowiązkowe
Pytanie:

Przyjmujemy nowego pracownika, który powinien przeprowadzić wstępne badania lekarskie. Osoba ta jest dodatkowo zatrudniona w innym zakładzie, gdzie ma ważne badania okresowe. Czy pracownik może dostarczyć pracodawcy kopie tamtych badan i to wystarczy do zwolnienia go z obowiązku wykonania badań wstępnych? Pracownik będzie wykonywać taką sama pracę, jaką wykonuje u obecnego pracodawcy.

Odpowiedź:

Jeżeli nowy pracodawca, mając dostęp do informacji na temat warunków pracy wskazanych w skierowaniu na badania wydanego przez innego pracodawcę, stwierdzi, że warunki pracy odpowiadają tym, jakie będą miały miejsce na nowym stanowisku – wówczas nie będzie konieczności wykonywania wstępnych badań lekarskich.

Zasadą jest, że wstępnym badaniom profilaktycznym podlegają osoby przyjmowane do pracy oraz pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy oraz inni pracownicy przenoszeni na stanowiska na których występują czynniki szkodliwe lub warunki uciążliwe.

Badania lekarskie należy zaliczyć do szczególnie istotnych środków profilaktycznych z uwagi na fakt, iż pozwalają zapobiegać (przynajmniej w teorii) świadczeniu pracy przez osoby, które z uwagi na stan zdrowia nie powinny danej pracy wykonywać. Pracownik powinien mieć zatem nie tylko właściwe kwalifikacje do wykonywanej pracy rozumiane jako ogół umiejętności i kompetencji niezbędnych do świadczenia pracy - niezbędne są również właściwe kwalifikacje zdrowotne.

Dodatkowy egzemplarz skierowania – może posłużyć nowemu pracodawcy

Pracodawca kierując pracownika na badania lekarskie musi wręczyć mu skierowanie na badania. Zawiera ono m.in. opis warunków pracy uwzględniający informacje o występowaniu na stanowisku pracy czynników niebezpiecznych, szkodliwych dla zdrowia lub czynników uciążliwych.

Skierowanie na badania wystawiane jest w 2 egzemplarzach – jeden dla osoby kierowanej na badania, drugi – dla lekarza medycyny pracy. Jest to istotne ponieważ nowy, czy dodatkowy pracodawca, będą mieli na podstawie skierowania będącego w dyspozycji pracownika informacje o warunkach pracy panujących u pracodawcy kierującego na badanie. Ma to istotne znaczenie przy podjęciu ewentualnej decyzji o zwolnieniu pracownika z obowiązku wykonania badań wstępnych.

Trzeba porównać warunki na obu stanowiskach

Wstępnym badaniom lekarskim nie podlegają pracownicy przyjmowani do pracy, pozostający w zatrudnieniu u innego pracodawcy jeżeli przedstawią orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie a pracodawca stwierdzi, że warunki pracy odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy.

Wskazówka dla pracodawcy

Podjęcie decyzji o zwolnieniu pracownika z konieczności poddania się wstępnym badaniom profilaktycznym poprzedza porównanie warunków pracy panujących u nowego pracodawcy z warunkami występującymi u pracodawcy, u którego pracownik posiada ważne orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy. Jeżeli w wyniku tego porównania okaże się, że warunki pracy wynikające ze skierowania na badania odpowiadają warunkom pracy u pracodawcy rozważającego skierowanie pracownika na wstępne badania lekarskie – wówczas nie ma podstaw do kierowania pracownika na takie badania.

Autorem odpowiedzi jest: 

Sebastian Kryczka


Sebastian Kryczka
AUTOR
Prawnik, absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Ma na swoim koncie współpracę m.in. z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej, Dolnośląską Komisją Ochrony Pracy oraz czołowymi firmami wydawniczymi. Jest m.in. współautorem komentarza do Kodeksu pracy, autorem komentarza do ustawy o PIP, jak również komentarzy do kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do Kodeksu pracy.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo