Urlopy wypoczynkowe

Filtruj po typie dokumentu:

Porada

Czy pracodawca musi udzielić urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim

Pytanie: W naszej placówce planowane są redukcje stanowisk pracy. Zatrudniamy pracownicę, która po urodzeniu dziecka przed urlopem wychowawczym chce wystąpić o przysługujący jej urlop wypoczynkowy. Czy muszę udzielić pracownicy urlopu wypoczynkowego, gdyż obawia się ona, że wypisując wniosek urlopowy w trakcie urlopu może zostać zwolniona?

Czytaj więcej »

Pracownik wnioskuje o więcej niż 4 dni urlopu na żądanie – jak postąpić

Pytanie: Do końca maja pracownik wykorzystał już 4 dni urlopu na żądanie, który przysługiwały mu na ten rok. Co powinnam zrobić, jeżeli pracownik przed rozpoczęciem dnia po raz kolejny zgłosi potrzebę udzielenia urlopu w tym trybie?

Czytaj więcej »

Wymiar urlopu wypoczynkowego dla nauczyciela oddziału przedszkolnego

Pytanie: Proszę o informację, ile dni urlopu przysługuje nauczycielowi oddziału przedszkolnego przy szkole podstawowej?

Czytaj więcej »

Ile dni urlopu bezpłatnego to miesiąc obniżający wymiar urlopu wypoczynkowego

Pytanie: Pracownik przebywał na urlopie bezpłatnym od 23 lutego do 23 marca 2021 r. (29 dni kalendarzowych). Czy należy zmniejszyć wymiar przysługującego mu urlopu wypoczynkowego?

Czytaj więcej »

Zmiana rocznego planu urlopów

Pytanie: Pracodawca chce utworzyć plan urlopów na cały rok. W związku z tym poprosił pracowników, aby już w styczniu określili, które dni chcieliby mieć wolne. Czy jednak w sytuacji, gdy potem okaże się, że pracownik potrzebuje urlopu w innym terminie i poprosi o niego np. z tygodniowym wyprzedzeniem, mam uznać to za urlop na żądanie, który nie został zaplanowany w planie urlopów? Czy może jednak należy taką sytuację uznać za przesunięcie terminu urlopu?

Czytaj więcej »

Nowość

Karty i wnioski urlopowe – czy są konieczne, gdy pracodawca tworzy plan urlopów

Karty urlopowe i wnioski urlopowe a plan urlopów

Brak wyraźnych przepisów dotyczących stosowania kart urlopowych oraz wniosków urlopowych powoduje, że można spotkać zarówno głosy aprobujące brak tych dokumentów w przypadku korzystania z planu urlopów, jak również opinie za ich używaniem jako dokumentu potwierdzającego udzielenie urlopu wypoczynkowego w terminie objętym planem urlopów. Dla pracodawcy jest to bezpieczniejsze rozwiązanie.

Czytaj więcej »

Dofinansowanie do wypoczynku – kiedy trzeba naliczyć wpłatę do PPK

Dofinansowanie do wypoczynku a naliczenie wpłat na PPK

To czy od przyznanego pracownikowi dofinansowania do wypoczynku trzeba naliczyć wpłaty do PPK, zależy od tego, czy od tego świadczenia pracodawca zobowiązany jest odprowadzić składki do ZUS. Dowiedz się więcej.

Czytaj więcej »

Zleceniobiorcy mogą zyskać prawo do urlopu wypoczynkowego

Urlop wypoczynkowy dla zleceniobiorcy

Obecnie zarówno osoby wykonujące umowy cywilnoprawne (np. zlecenia), jak i samozatrudnieni, nie są objęci przepisami Kodeksu pracy. Oznacza to m.in., że nie przysługują im uprawnienia pracownicze, tj. prawo do corocznego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Sytuację tą, pod pewnymi warunkami, może zmienić zaproponowana nowelizacja przepisów.

Czytaj więcej »

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo