Tłumacz wezwany na rozprawę będzie miał zagwarantowane zwolnienie od pracy

Anna Kostecka
Anna Kostecka
15.10.2012AKTUALNE

Planowane są zmiany w zakresie udzielania pracownikom zwolnień od pracy. Przepisy zostaną uporządkowane oraz doprecyzowane, tak aby wyeliminować istniejące obecnie luki prawne. Taką luką jest m.in. brak przepisów dotyczących zwolnienia od pracy pracownika występującego np. w postępowaniu sądowym w roli tłumacza. Sprawdź szczegóły.

Jak jest obecnie?

W ustawie z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94), dalej: kp brakuje kompleksowych regulacji dotyczących usprawiedliwiania nieobecności w pracy. Podobnie jest z przepisami określającymi zasady udzielania pracownikom zwolnień od pracy. Są one zawarte w poszczególnych działach kp, a także innych ustawach.

Natomiast szczegółowe regulacje w tym zakresie zawiera rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. z 1996 r. nr 60, poz. 281), dalej: rozporządzenie.

Co się zmieni?

Zgodnie z projektem założeń do projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks Pracy oraz niektórych innych ustaw, niezbędne jest nadanie większości przepisów rangi ustawowej. A zatem chodzi o przeniesienie ich do kp lub innych ustaw (w zależności od celu zwolnienia od pracy).

Do kp mają więc zostać przeniesione przepisy rozporządzenia zobowiązujące pracodawcę do udzielania zwolnienia od pracy pracownikowi:

- w związku z określonymi okolicznościami (z zachowaniem prawa do wynagrodzenia),

- będącemu członkiem rady nadzorczej (bez zachowania prawa do wynagrodzenia),

- który otrzymał wezwanie od organów administracji publicznej, sądu, prokuratury i policji (co wiąże się z obowiązkiem pracodawcy wystawienia zaświadczenia o utraconym zarobku za czas zwolnienia),

- w celu udziału w posiedzeniu komisji pojednawczej (z zachowaniem prawa do wynagrodzenia).

Pozostałe zwolnienia od pracy, zawarte obecnie w rozporządzeniu, będą natomiast przeniesione do ustaw innych niż kp.

Chodzi o zwolnienia od pracy pracownika:

1) wezwanego jako świadka w postępowaniu kontrolnym prowadzonym przez Najwyższą Izbę Kontroli albo powołanego do udziału w tym postępowaniu w charakterze specjalisty,

2) będącego członkiem ochotniczej straży pożarnej,

3) wezwanego do osobistego stawienia się przed organem właściwym w zakresie powszechnego obowiązku obrony,

4) na czas niezbędny do przeprowadzenia obowiązkowych badań lekarskich i szczepień ochronnych,

5) będącego członkiem Państwowej Komisji Badania Wypadków Kolejowych,

6) będącego członkiem ochotniczej drużyny ratowniczej działającej w brzegowej stacji ratowniczej Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa „Służba SAR”,

7) na czas wykonywania obowiązku świadczeń osobistych,

8) krwiodawcy.

Zwolnienie od pracy w celu wykonywania czynności tłumacza

Jedną ze zmian merytorycznych, którą przewiduje projekt nowelizacji kp, jest zagwarantowanie zwolnienia od pracy pracownikowi wezwanemu w celu wykonywania czynności tłumacza.

Obecnie § 7 rozporządzenia stanowi jedynie o obowiązku pracodawcy zwolnienia od pracy pracownika wezwanego w celu wykonywania czynności biegłego w postępowaniu administracyjnym, karnym przygotowawczym, sądowym lub przed kolegium do spraw wykroczeń.

Brakuje więc regulacji, która wprost uprawniałaby do zwolnienia od pracy na czas stawienia się pracownika w sądzie w charakterze tłumacza. Z drugiej zaś strony na osobie wezwanej do sądu w tym charakterze ciąży ustawowy obowiązek stawienia się. Jest to zatem ewidentna luka prawna.

W tym przypadku również należy nałożyć na pracodawcę obowiązek wydania pracownikowi zwolnionemu od pracy zaświadczenia określającego wysokość utraconego wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy.

Źródło: projekt założeń do projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks Pracy oraz niektórych innych ustaw.

Autorem odpowiedzi jest: 

Katarzyna Borkowska, prawnik


Anna Kostecka
AUTOR
prawnik z doświadczeniem w urzędzie pracy. Ukończyła studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz studia podyplomowe w zakresie ubezpieczeń w Wyższej Szkole Ubezpieczeń i Bankowości. Specjalizuje się od ponad 20 lat przede wszystkim w prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych. Od ponad 6 lat na co dzień zajmuje się także tematyką związaną z prawem podatkowym i bilansowym. Autorka wielu publikacji z zakresu m.in. zatrudniania osób bezrobotnych, zatrudniania pracowników młodocianych oraz opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Współpracowała z kilkoma specjalistycznymi wydawnictwami

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo