Korzystniejsze zasady ustalania dodatków w służbach zatrudnienia

Marta Wszoła
Marta Wszoła
17.01.2014AKTUALNE

Korzystniejsze zasady ustalania dodatków w służbach zatrudnienia

W dodatkach dla pracowników publicznych służb zatrudnienia (PSZ), uwzględnione zostanie pełnienie przez niektórych urzędników funkcji doradcy klienta. Ponadto pracodawca zdecyduje czy przedłużać ocenę pracownika o nieobecność z powodu zwolnienia lekarskiego.

Takie rozwiązania przewidział resort pracy w projekcie nowego rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników publicznych służb zatrudnienia (projekt z 17 grudnia 2013 r.). Co prawda przepisy odnośnie ustalania wynagrodzeń tych pracowników były niedawno zmieniane (w październiku 2013 r.), jednak konieczność ich modyfikacji jest podyktowana zmianami, jakie planowane są w samej ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Dodatki dla doradców klienta

Dodatek do wynagrodzenia będzie mógł otrzymywać pośrednik pracy, doradca zawodowy, specjalista ds. rozwoju zawodowego, specjalista ds. programów, doradca EURES i asystent EURES.

Pracownicy z pierwszych czterech grup będą mogli pełnić funkcję doradcy klienta. Będzie to doradca klienta indywidualnego zajmujący się profilowaniem osób bezrobotnych oraz doborem odpowiednich form aktywizacji. Pojawią się również doradcy klienta instytucjonalnego pomagający przedsiębiorcy zorientować się w meandrach usług świadczonych przez PUP a także wspomagający firmę w wyborze najkorzystniejszej dla niej formy wsparcia.

Dodatek do wynagrodzenia pracowników PSZ będzie uzależniony właśnie od powierzonej funkcji (doradca klienta) a także doskonalenia kwalifikacji zawodowych, jakości wykonywanej pracy oraz zajmowanego stanowiska. Maksymalna wysokość dodatku zostanie utrzymana na dotychczasowym poziomie, zatem nie więcej niż 600 zł. Przypomnijmy, że dodatek wypłacany jest ze środków Funduszu Pracy.

Więcej pieniędzy pozostanie w kieszeni urzędników

Zlikwidowane zostanie niekorzystne rozwiązanie dla pracowników PSZ obowiązujące po październikowej nowelizacji przepisów. Wprowadzono wówczas rozwiązanie, w myśl, którego okres oceny pracownika przedłużał się o czas nieobecności z powodu choroby. Zatem np. tygodniowa choroba pracownika, powodowała, że nie otrzymywał on dodatku za czas zwolnienia, a także za czas oczekiwania na przesuniętą o tydzień ocenę, zatem łącznie dwa tygodnie.

W myśl nowych rozwiązań resort pracy pozostawi dyrektorowi urzędu decyzję czy przedłużać o czas choroby ocenę pracownika, a tym samym czy pozostawić go dłużej bez dodatku.

Projektowane przepisy wejdą w życie równocześnie z nowelizacją ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Autorem odpowiedzi jest: 

Marta Szostak

Źródło:

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 17 grudnia 2013 r. w sprawie dodatku do wynagrodzenia pracowników publicznych służb zatrudnienia oraz Ochotniczych Hufców Pracy (projekt z 17 grudnia 2013 r.)


Marta Wszoła
AUTOR
Prawnik, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji w Szczecinie. W latach 2009-2013 zatrudniona w Publicznych Służbach Zatrudnienia jako Specjalista ds. Rozwoju Zawodowego. Aktualnie związana z administracją samorządową. Autorka licznych publikacji z zakresu prawa pracy oraz prawa turystycznego.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Płace

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo