odpisy na ZFŚS

Czy wypłacić dofinansowanie do wypoczynku z ZFŚS byłemu pracownikowi

Pytanie:

Pracownik był zatrudniony do 31 marca 2021 r. Do ostatniego dnia pracy przebywał na 14 dniowym urlopie wypoczynkowym. Dnia 31 marca 2021 r. złożył wniosek o dofinansowanie wypoczynku z ZFSS. Posiedzenie komisji odbyło się 2 lipca 2021 r., a Zarząd zatwierdził wnioski o dofinansowanie wypoczynku do wypłaty 13 lipca 2021r. W regulaminie są następujące zapisy: Dofinansowaniu ze środków Funduszu podlega wypoczynek urlopowy organizowany przez pracownika Banku we własnym zakresie; dofinansowanie przysługuje pracownikowi raz w roku. Warunkiem ubiegania się o dofinansowanie określone w ust.2 pkt 1 jest po zakończeniu urlopu wypoczynkowego, do którego pracownik nabył prawo w danym roku. Warunkiem otrzymania świadczenia jest pozytywna decyzja Zarządu. Czy pracownik mógł ubiegać się o dofinansowanie do wypoczynku z ZFŚS i czy należało wypłacić świadczenie?

W myśl art. 2 pkt 5 ustawy o ZFŚS uprawnionymi do świadczeń z funduszu socjalnego są:

  • pracownicy oraz ich rodziny,
  • emeryci i renciści – byli pracownicy zakładu oraz członkowie ich rodzin,
  • inne osoby, których pracodawca uprawnił w regulaminie ZFŚS do korzystania ze wsparcia socjalnego.

W regulaminie ZFŚS pracodawca powinien wskazać uszczegółowienie w kwestiach tego, jakiego rodzaju wsparcia socjalnego mogą spodziewać się osoby uprawnione i na jakich zasadach. Odpowiednimi zapisami zakład pracy może wymagać od uprawnionych osób np. dokumentów niezbędnych do przedłożenia pracodawcy w celu ustalenia, czy osoba ubiegająca się o przyznanie danego świadczenia z funduszu spełnia przesłanki do jego otrzymania. W przypadku dofinansowania do wypoczynku mogą to być np. rachunki i faktury dokumentujące poniesione określonych wydatków związanych z wypoczynkiem.

Odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych do 31 maja 2021 r. – 3 przykłady liczbowe

Do 31 maja 2021 r. pracodawca ma obowiązek przekazać, na wydzielony rachunek bankowy, część odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Sprawdź wysokość odpisów obowiązkowych i fakultatywnych na ZFŚS w 2021 roku. Upewnij się, że wybrałeś właściwą metodę liczenia przeciętnego miesięcznego zatrudnienia.

Z artykułu dowiesz się m.in.:
  • Którzy pracodawcy muszą utworzyć fundusz socjalny
  • W jaki sposób tworzy się odpis na zfśs
  • Ile wynoszą odpisy obowiązkowe i fakultatywne na fundusz socjalny w 2021 roku
  • Za pomocą jakich metod można liczyć przeciętne miesięczne zatrudnienie

Zgodnie z art. 2 pkt 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych pracodawcy prowadzą działalność socjalną. Obejmuje ona:

  • usługi świadczone na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię, w przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego,
  • udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Finansowaniu działalności socjalnej, a także dofinansowaniu zakładowych obiektów socjalnych oraz tworzeniu zakładowych żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego, służy tworzony przez pracodawcę zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (art. 1 ust. 1 ustawy).

Zobowiązanymi do utworzenia zfśs są pracodawcy:

  • zatrudniający, według stanu na dzień 1 stycznia danego roku, co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty,
  • zatrudniający, według stanu na dzień 1 stycznia danego roku, co najmniej 20 i mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty – na wniosek zakładowej organizacji związkowej,
  • prowadzący działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych – bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników (art. 3 ust. 1–3 ustawy).

Pracodawcy zatrudniający, według stanu na dzień 1 stycznia danego roku, mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty mogą tworzyć zfśs lub – alternatywnie – mogą wypłacać świadczenie urlopowe, które przekazuje się pracownikowi nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Odpis na zfśs. Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych tworzy się z corocznego odpisu podstawowego, naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych. Odpis ten oblicza się jako procent przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej (dalej „przeciętne wynagrodzenie miesięczne”).

W 2021 r. przez przeciętne wynagrodzenie miesięczne należy rozumieć przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2018 r. ogłoszone przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”, czyli kwotę 4 134,02 zł (art. 5j ustawy).

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo