dojazd do pracy

Kiedy dojazd do miejsca pracy jest czasem pracy

Kiedy dojazd do miejsca pracy jest czasem pracy

Czas pracy pracownika mobilnego powinien zawsze uwzględniać dojazdy do miejsca wykonywania czynności służbowych i powrót z miejsca pracy do miejsca jego zamieszkania, a godziny tych dojazdów powinny być kwalifikowane jako czas pracy. Wyrok Sądu Najwyższego z 24 lutego 2021 r. (sygn. akt III PSKP 4/21).

Stan faktyczny

Pan L. był zatrudniony w spółce G. na stanowisku specjalisty ds. kontroli obiektów. Prace miał wykonywać na obszarze 3 województw. Jego zadaniem była kontrola systemów ochrony, w tym pracowników ochrony, w obiektach podległych. Pan L. w ramach pracy kierował 3-osobowym zespołem kontrolerów. Po wyznaczonym obszarze grupa kontrolna poruszała się samochodem służbowym którym zawsze kierował jeden z kontrolerów (sam pan L. nie miał prawa jazdy i nigdy nie kierował pojazdem). Zasady pracy były następujące – pracodawca zlecał przeprowadzenie kontroli w określonych obiektach. Zespół kontrolny udawał się po kolei do miejsc zamieszkania wszystkich członków, zabierając ich do samochodu. Po przeprowadzeniu kontroli w 1. obiekcie przejeżdżali do kolejnego itd. Po skończeniu pracy w danym dniu grupa kontrolna zjeżdżała do centrali pracodawcy, gdzie zdawano raport z kontroli. Stamtąd dopiero pracownicy udawali się do swoich domów.

Pracodawca za moment rozpoczęcia pracy przyjmował tylko bezpośrednie przystąpienie grupy kontrolnej do wykonywania czynności służbowych w danej miejscowości. Jako godzinę zakończenia pracy także uważał moment zakończenia kontroli w danym miejscu. Nie uwzględniał natomiast do czasu pracy czasu przejazdów pomiędzy kontrolowanymi obiektami, a także czasu dojazdu na pierwszą kontrolę i powrotu po pracy z miejsca zamieszkania pracownika.

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo