Okres wypowiedzenia i wymiar urlopu po krótkiej umowie

Michał Kowalski
Michał Kowalski
23.05.2018AKTUALNE

Okres wypowiedzenia i wymiar urlopu po krótkiej umowie
Pytanie:

Nauczyciel zatrudniony na 11/24 etatu od 25 kwietnia 2018 r. złożył wypowiedzenie 14 maja 2018 r. (nie jest to jego pierwsza praca). Czy dobrze wnioskuję, że datą rozwiązania umowy będzie 2 czerwca 2018 r.? Czy zgodnie art. 65 KN nauczyciel nie nabył prawa do urlopu z uwagi na fakt, ze nie pracował do dnia poprzedzającego ferie letnie i tym samym nie nabędzie prawa do ekwiwalentu za urlop?

Odpowiedź:

Okres wypowiedzenia upłynie 2 czerwca 2018 r.

Ustalenie okresu wypowiedzenia

Na podstawie pytania przyjęto założenie, że nauczyciel jest zatrudniony na czas określony.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub jego wielokrotność kończy się zawsze w sobotę (art. 30 § 21 Kodeksu pracy). Innymi słowy okres wypowiedzenia trwa wówczas jeden pełny tydzień kalendarzowy (od poniedziałku do niedzieli) oraz drugi tydzień, ale jedynie w części od poniedziałku do soboty. Wobec powyższego wskutek wypowiedzenia dokonanego w dniu 14 maja 2018 r. okres wypowiedzenia trwający 2 tygodnie upłynie w istocie w sobotę 2 czerwca 2018 r.

Prawo do urlopu

Nauczyciel zatrudniony w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, uzyskuje prawo do pierwszego urlopu w ostatnim dniu poprzedzającym ferie szkolne, a prawo do drugiego i dalszych urlopów - w każdym następnym roku kalendarzowym (art. 65 Karty Nauczyciela). Wobec stwierdzenia, że nie była to pierwsza praca nauczyciela (z czego należy wnioskować, że nie już wcześniej nabywał prawo do urlopu wypoczynkowego), należy przyjąć, że nauczyciel nabył prawo do ekwiwalentu urlopowego w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia.

Na potrzeby obliczenia wymiaru ekwiwalentu urlopowego ustawodawca przewiduje dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach feryjnych na czas określony (w tym w celu zastępstwa innego nieobecnego nauczyciela) specjalne reguły ustalania hipotetycznego wymiaru urlopu wypoczynkowego. Otóż nauczyciel zatrudniony przez cały okres trwania zajęć w danym roku szkolnym w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne (a więc przez co najmniej 10 miesięcy), ma prawo do urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze. Natomiast nauczyciel zatrudniony przez okres krótszy niż 10 miesięcy ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do określonego w umowie okresu prowadzenia zajęć (art. 64 ust. 5 Karty Nauczyciela)

Nauczyciel będzie zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony pozostanie w zatrudnieniu od 25 kwietnia 2018 r. do 2 czerwca 2018 r. W tym roku szkolnym do dnia ustania zatrudnienia nie wykorzysta ani jednego dnia urlopu wypoczynkowego. Wymiar jego urlopu proporcjonalnego za rok szkolny 2017/2018 przedstawia się następująco:

  • 5,6 dnia x 3 miesiące = 16,8 dnia ~ 17 dni.
    gdzie

  • 5,6 dnia - wymiar miesięcznego urlopu

W obliczeniach użyto parametru 5,6 dnia. Tyle bowiem wynosi miesięczny wymiar hipotetycznego urlopu wypoczynkowego dla nauczyciela zatrudnionego na czas określony (56 dni : 10 miesięcy prowadzenia zajęć).

Podstawa prawna: 
  • art. 30 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn. Dz.U. 2018 r., poz. 108 ze zm.),

  • art. 64, art. 65, art. 66 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn. Dz.U. z 2017 r. poz. 1189 ze zm.).

Autorem odpowiedzi jest: 

Michał Kowalski


Michał Kowalski
AUTOR
Radca prawny, redaktor Portalu Kadrowego. Specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa oświatowego. Prowadzi kancelarię, w ramach której udziela pomocy prawnej zarówno kadrowym, jak i dyrektorom i innym pracownikom szkół.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo