Ujęcie w ewidencji czasu pracy godzin poświęconych na badania lekarskie pracownków

Krzysztof Jackiewicz
27.02.2007AKTUALNE

Ujęcie w ewidencji czasu pracy godzin poświęconych na badania lekarskie pracownków

W jaki sposób ująć w ewidencji czasu pracy okres potrzebny na wykonywanie obowiązkowych badań lekarskich pracowników? Co w sytuacji, gdy badania odbywają się poza godzinami pracy?

Okres potrzebny na wykonanie badań lekarskich należy zawsze ująć w ewidencji jako godziny pracy (niezależnie od tego w jakich godzinach odbywają się badania).

O ile jest to możliwe, pracownik powinien odbyć badania lekarskie (okresowe i kontrolne) w godzinach pracy. Niezależnie jednak od tego, w jakich godzinach pracownik wykona badania, należy je zawsze wliczać do czasu pracy.

Jeżeli w wyniku wykonywania badań przekroczona zostanie norma zatrudnienia (dobowej lub średniotygodniowa), należy w ewidencji czasu pracy wykazać godziny nadliczbowe (i wypłacić stosowne świadczenia lub udzielić w zamian czasu wolnego).

W zakładzie praca jest świadczona codziennie od godziny 8.00 do 16.00. Pracodawca wysłał pracownika na obowiązkowe badania lekarskie. Ponieważ jednak nie dało się przeprowadzić tych badań w godzinach pracy, odbyły się one między godziną 19.00 a 20.00. Dojazd i powrót na miejsce przeprowadzania badań zajęły pracownikowi (w sumie) godzinę.
W tej sytuacji pracodawca musi potraktować godzinę, w czasie której odbyło się badanie, oraz godzinę potrzebną na dojazd i powrót, jako czas pracy.
Jeśli pracownik przepracował już tego dnia pełny wymiar dobowy (8 godzin - w podstawowym systemie czasu pracy), należy oznaczyć te 2 godziny jako nadliczbowe.


Podstawa prawna
art. 149, art. 229 § 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy


Autor: Krzysztof Jackiewicz

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo