Jak wygląda proces rozliczenia podatku z Niemiec – krok po kroku

Artykuł partnera
03.08.2022ARCHIWALNY

Jak wygląda proces rozliczenia podatku z Niemiec – krok po kroku

Złożenie deklaracji podatkowej jest jednym z obowiązków osób pracujących w każdym kraju Unii Europejskiej. Dotyczy to również Polaków zatrudnionych w Niemczech. Emigracja zarobkowa wciąż pozostaje jednym z najpopularniejszych sposobów zadbania o domowy budżet wielu polskich rodzin. Dlatego też przychodzimy z podpowiedziami, jak powinno wyglądać rozliczenie podatku z Niemiec. Czy procedura ta różni się od składania PIT-u w Polsce? Jakie dokumenty są niezbędne do złożenia zeznania fiskalnego z uzyskanych za granicą zarobków? Czy Polacy pracujący w Niemczech mogą liczyć na tamtejsze ulgi podatkowe? Sprawdź poszczególne kroki.

Rozliczenie podatku z Niemiec – za granicą czy w Polsce?

Każda osoba otrzymująca wynagrodzenie na terenie Niemiec, musi złożyć deklarację i uiścić podatek w wysokości uzależnionej od sumy dochodów. Pracownik zatrudniony za granicą i przebywający tam 183 dni i więcej powinien rozliczyć się z uzyskanego w Niemczech zarobku w tamtejszym urzędzie skarbowym, Finanzamcie. W przypadku, kiedy czas pobytu jest krótszy, pracownik ma możliwość wyboru, w którym kraju opłaci podatek. Aby w Polsce uiścić opłatę fiskalną za zarobki z Niemiec, należy złożyć w polskiej skarbówce PIT-36 z informacją o zarobkach w Polsce, a do niego dołączyć PIT-ZG, określający wysokość dochodu zza granicy. Podejmując decyzję o odprowadzeniu daniny w Finanzamcie, warto skontaktować się z biurem rozliczeniowym, zajmującym się obsługą polskich pracowników. Pozwoli to uniknąć błędów w sporządzaniu rozliczenia, a także, dzięki skorzystaniu z ulg, otrzymać możliwie wysoki zwrot nadpłaty. Co należy zrobić przed opłaceniem podatku za granicą?

Krok 1. Ustalenie klasy podatkowej

Niemiecki system fiskalny opiera się na klasach podatkowych, które określają możliwości skorzystania z ulg oraz procent daniny. Podstawą do wyznaczenia klasy jest sytuacja rodzinna oraz wysokość zarobków, uwzględnione zostały również szczególne rozwiązania dla małżeństw ze wspólnotą majątkową. Warto pamiętać, że klasę podatkową można w łatwy sposób zmienić – wystarczy jedynie złożyć odpowiedni wniosek.

Krok 2. Zebranie dokumentów poświadczających ulgi

Jeśli klasa podatkowa na to pozwala, możliwe jest skorzystanie z szerokiej oferty ulg, dzięki którym realna wysokość odprowadzonej opłaty będzie dużo niższa. Wśród pracowników z Polski szczególną popularnością cieszą się ulga na dzieci oraz zwolnienie od podatku kosztów związanych z utrzymywaniem drugiego gospodarstwa domowego. Ulgi dostępne są nawet w sytuacji, kiedy rodzina utrzymywana przez niemieckiego podatnika mieszka na stałe w Polsce. Należy jednak pamiętać o konieczności udowodnienia ponoszonych opłat, a odpowiednie dokumenty trzeba złożyć razem z rozliczeniem podatku z Niemiec.

Ile czeka się na zwrot podatku z Niemiec?

Czas oczekiwania na zwrot podatku z Niemiec wynosi zazwyczaj do trzech miesięcy. Proces ten można jednak w łatwy sposób przyspieszyć. Ostateczna data złożenia rozliczenia podatku z Niemiec to koniec lipca roku następującego po zakończeniu roku fiskalnego. Aby zwrot dotarł do podatnika wcześniej, wystarczy złożyć niemieckiego PIT-u na kilka tygodni przed upływem tej daty. Deklaracje trafiające do urzędników we wcześniejszych miesiącach, są zazwyczaj sprawdzane na bieżąco. Krótszy czas oczekiwania dotyczy również dokumentów składanych za pośrednictwem internetu.

Autorem odpowiedzi jest: 

Artykuł partnera

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo