zwrot nadpłaconych składek ZUS

Zwrot nadpłaconych składek ZUS – jak rozliczyć się z pracownikiem, ZUS i fiskusem

Pytanie:

Przypadek 1. W 2017 roku była podpisana umowa zlecenia (nie mamy już kontaktu ze zleceniobiorcą). Osoba ta podała, w oświadczeniu, że osiąga dochód z innego tytułu przewyższający wynagrodzenie minimalne. W związku z tym była potrącona tylko składka zdrowotna. Po kontroli ZUS okazało się iż umowa powinna być w pełni oskładkowana. Do zleceniobiorcy zostanie wystosowane pismo o zwrot. Jakiej kwoty powinniśmy się domagać – różnicy kwoty netto czy składek społecznych?

Przypadek 2. Za pracowników robimy dopłatę składek na Fundusz pracy. Cy po skorygowaniu ZUS DRA jest konieczne skorygowanie list płac?

Przypadek 3. Pracownik pracuje. Sytuacja odwrotna. Pracownik w wybranych miesiącach przekroczył najniższa podstawę i nie było obowiązku składek społecznych . Lata do skorygowania gdy podatek wynosił 18%. Korekta listy płac na plus dla pracownika przy jaki podatku 17% czy 18%? Korektę za zgodą pracownika ( zwrot dla niego) zrobimy z aktualną wypłatą.

Zdarza się, że od umowy zlecenia nie zostaną odprowadzone należne składki ZUS. W takim przypadku pracodawca:

  1. koryguje listy płac za miesiące, w których doszło do zaniżenia należności zusowskich, ale wyłącznie w zakresie składek ZUS. Wyliczeń dotyczących zaliczek podatkowych nie należy korygować, gdyż zostały one we właściwy sposób wyliczone z uwzględnieniem tylko tych składek, które rzeczywiście w poszczególnych miesiącach zostały pobrane z przychodu zleceniobiorcy,
  2. dokonuje korekty rozliczeniowej dokumentacji zusowskiej, w której należy wykazać prawidłowo wyliczone podstawy wymiaru składek i kwoty składek,
  3. opłaca zaległe składki ZUS z należnymi odsetkami za zwłokę,

Odliczeniu od dochodu i odpowiednio od podatku dochodowego zleceniobiorcy, ustalonego za dany rok, podlegają składki na ubezpieczenia społeczne i składka na ubezpieczenie zdrowotne (w wysokości nieprzekraczającej 7,75% jej podstawy), które faktycznie zostały pobrane w danym roku przez pracodawcę ze środków zatrudnionej osoby.

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo