Uprawnienia pracodawcy w przypadku spóźnionej informacji o liczbie członków związku zawodowego według najnowszej uchwały Sądu Najwyższego

Katarzyna Borkowska
Katarzyna Borkowska
07.01.2013AKTUALNE

Nieprzedstawienie przez zakładową organizację związkową informacji o łącznej liczbie członków tej organizacji, powoduje, że nie są wadliwe czynności podjęte przez pracodawcę bez wymaganego współdziałania z tą organizacją, aż do dnia przedstawienia tej informacji. Tak wynika z uchwały 7 sędziów Sądu Najwyższego podjętej 20 grudnia 2012 r. (sygn. akt: III PZP 7/12).

Rozbieżności interpretacyjne

Wniosek o rozstrzygnięcie wspomnianego zagadnienia prawnego złożył Rzecznik Praw Obywatelskich, który zwrócił uwagę na rozbieżności w wykładni prawa w orzecznictwie Sądu Najwyższego.

Chodzi o art. 251 ust. 2 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.), dalej: ustawa zgodnie z którym organizacja przedstawia co kwartał - według stanu na ostatni dzień kwartału - w terminie do 10. dnia miesiąca następującego po tym kwartale, pracodawcy albo dowódcy jednostki, informację o łącznej liczbie członków tej organizacji, w tym o liczbie członków, o których mowa w ust. 1.

Ustęp 1 wspomnianego art. 251 ustawy stanowi natomiast, że uprawnienia zakładowej organizacji związkowej przysługują organizacji zrzeszającej co najmniej 10 członków będących

1) pracownikami lub osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą u pracodawcy objętego działaniem tej organizacji albo

2) funkcjonariuszami (m.in. Policji, Straży Granicznej i Służby Więziennej) pełniącymi służbę w jednostce objętej działaniem tej organizacji.

Rozbieżności dotyczą konsekwencji złożenia przez zakładową organizację związkową informacji o łącznej liczbie członków zrzeszonych w tej organizacji po upływie terminu.

Orzeczenia SN korzystne dla organizacji związkowych

W kilku wyrokach Sąd Najwyższy zajął bowiem stanowisko, że jeżeli pracodawca nie uzyskał informacji o liczbie członków związku w terminie 10 dni po zakończeniu kwartału, to może uznać, że od tej daty zakładowej organizacji związkowej nie przysługują ustawowe uprawnienia. Sąd wskazywał jednocześnie, że nie wyłącza to możliwości późniejszego wykazania przez organizację związkową, że zrzeszała co najmniej 10 członków (zob. wyroki: z 15 listopada 2006 r., I PK 135/06, OSNP 2007/21-22/311; z 15 grudnia 2008 r., I PK 98/08, M.P.Pr 2009/6/322-323 oraz z 19 kwietnia 2010 r., II PK 311/09 (OSNP 2011/19-20/252).

Wyrok SN broniący uprawnień pracodawców

W wyroku z 6 października 2011 r., III PK 17/11 (niepubl.) Sąd Najwyższy orzekł natomiast, że nieprzekazanie informacji we wskazanym terminie uprawnia pracodawcę do przyjęcia wniosku, iż nie ma on obowiązku współdziałania z organizacją przy rozwiązywaniu z pracownikami stosunku pracy, podkreślając jednak, że uprawnienie to przysługuje do czasu przekazania informacji przez organizację związkową w późniejszym terminie. Od chwili spóźnionego przekazania informacji organizacja związkowa uzyskuje uprawnienia zakładowej organizacji związkowej.

Uchwała 7 sędziów z 20 grudnia 2012 r. przychyla się do ostatniego ze stanowisk. A zatem pracodawca nie musi współdziałać z organizacją, jeśli nie otrzymał informacji o łącznej liczbie jej członków. Jednak od dnia przedstawienia tej informacji, czynności dokonane bez takiego współdziałania będą uznawane za wadliwe.

Źródło: uchwała 7 sędziów Sądu Najwyższego z 20 grudnia 2012 r. (sygn. akt: III PZP 7/12).

Autorem odpowiedzi jest: 

Katarzyna Borkowska, prawnik


Katarzyna Borkowska
AUTOR
radca prawny

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo