Niższy PIT od 1 października. Zmiany zaczęły obowiązywać

Niższy PIT od 1 października. Zmiany zaczęły obowiązywać

01.10.2019

Nowelizacja ustawy o PIT obniżyła z 18% do 17% niższą stawkę podatku w skali podatkowej, a także podwyższyła wysokość pracowniczych kosztów uzyskania przychodów.

Obniżenie PIT z 18 do 17%

Nowelizacja obniża najniższą stawkę podatku w skali podatkowej, z 18% do 17%, przy jednoczesnym pozostawieniu stawki 32% dla dochodów przekraczających 85.528 zł.

Nowa stawka podatkowa dotyczy wszystkich podatników, którzy uzyskują dochody, podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej, w tym również emerytów, rencistów oraz przedsiębiorców, którzy w zakresie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie wybrali podatku liniowego, czy też ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Przeczytaj również:

Jak rozliczać PIT od 1 października – zasady, wzory i przykłady rozliczeniowe dla płatników

Od 1 października 2019 r. zaczynają obowiązywać przepisy wprowadzające istotne zmiany w zakresie podatku PIT. Sprawdź, w jak prawidłowo rozliczać wynagrodzenia po zmianach.

Zmiany w kosztach

Ustawa wprowadza również regulacje, które określają nową wysokość podwyższonych miesięcznych oraz rocznych kosztów pracowniczych. W odniesieniu do pracowników, którzy uzyskują przychód z pracy z tytułu jednej umowy o pracę, podwyższono koszty podstawowe z 111,25 zł miesięcznie do 250 zł miesięcznie, natomiast w skali roku z 1.335 zł do 3.000 zł.

W przypadku pracowników, którzy uzyskują przychody z pracy równocześnie z kilku umów, koszty za rok podatkowy nie mogą przekroczyć 4.500 zł. Koszty uzyskania przychodów dla pracowników dojeżdżających z poza innej miejscowości niż ta, w której znajduje się zakład pracy, zostały zwiększone z 139,06 zł miesięcznie do 300 zł miesięcznie, natomiast za rok podatkowy wyniosą łącznie nie więcej niż 3.600 zł. Koszty te w przypadku wieloetatowców, dojeżdżających z innej miejscowości do zakładu pracy oraz podatników nie otrzymujących dodatku za rozłąkę nie mogą przekroczyć 5.400 zł.

Więcej na temat zmian w PIT również w
szkoleniu online:

Wyższe koszty z pracy i niższy PIT od 1 października
Przejdź do szkolenia >>

Podstawa prawna: 
  • ustawa z 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r. poz. 1835).

Szkolenia Akademia Wiedza i Praktyka

Biblioteka kadrowego

Copyright ©  Wszelkie prawa zastrzeżone

wiper-pixel