Będą nowe wzory formularzy PIT

Będą nowe wzory formularzy PIT

Leszek Skupski

29.10.2019

Resort finansów pracuje nad nowymi wzorami oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych. Nowe formularze uwzględnią zmiany w zakresie podatku PIT, które wprowadzone zostały w 2019 r. Sprawdź szczegóły.

Nowe wzory formularzy wprowadzi projektowane rozporządzenie w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (projekt z 16 października 2019 r.), które obecnie skierowane zostało do konsultacji publicznych.

Rozporządzenie określi nowe wzory:

oświadczeń

PIT-2

pracownika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych

PIT–2A

dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych osoby otrzymującej rentę lub emeryturę z zagranicy, osoby otrzymującej stypendium, osoby tymczasowo aresztowanej lub skazanej, otrzymującej należności za pracę, osoby otrzymującej świadczenie integracyjne

PIT–3

osoby otrzymującej zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego (przez okres pełnego miesiąca kalendarzowego) dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych

deklaracji

PIT–4R

rocznej o zaliczkach na podatek dochodowy

PIT–6

do wymiaru zaliczek podatku dochodowego od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej ustalanych przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu

PIT–8AR

rocznej o zryczałtowanym podatku dochodowym

informacji

PIT–8C

o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych

PIT–11

o przychodach z innych źródeł oraz o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy

PIT–R

o wypłaconych podatnikowi kwotach z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich

IFT–1/IFT–1R

o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez osoby fizyczne niemające w Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania

Nowe wzory uwzględnią zmiany w zakresie podatku PIT, które wprowadzone zostały w 2019 r. Do zmian zostanie dostosowana w szczególności informacja PIT-11, w której płatnik będzie mógł wykazać odrębnie przychody młodego podatnika do 26. roku życia, podlegające zwolnieniu podatkowemu.

Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2020 r. Wzory formularzy co do zasady będą miały zastosowanie do przychodów, dochodów (strat) uzyskanych (poniesionych) od dnia 1 stycznia 2019 r., z wyjątkiem wzorów oświadczeń PIT-2, PIT-2A i PIT-3, które będą miały zastosowanie do dochodów (strat) uzyskanych (poniesionych) od dnia 1 stycznia 2020 r.

Przeczytaj również:

Jak rozliczać PIT od 1 października – zasady, wzory i przykłady rozliczeniowe dla płatników

Od 1 października 2019 r. zaczęły obowiązywać przepisy wprowadzające istotne zmiany w zakresie podatku PIT. Sprawdź, w jak prawidłowo rozliczać wynagrodzenia po zmianach.


Źródło: projekt rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (z 16 października 2019 r.)

Autorem odpowiedzi jest: 

Leszek Skupski

Leszek Skupski

Leszek Skupski

Radca prawny, specjalizuje się w zagadnieniach związanych z prawem pracy i ubezpieczeniami społecznymi. Autor licznych artykułów z zakresu wynagrodzeń, prawa pracy i rozliczeń z ZUS. Od 2008 r. redaktor publikacji kadrowo-płacowych i ubezpieczeniowych Wydawnictwa Wiedza i Praktyka.

Szkolenia Akademia Wiedza i Praktyka

Biblioteka kadrowego

Copyright ©  Wszelkie prawa zastrzeżone

wiper-pixel