Zatrudnianie niepełnosprawnych po 1 lipca 2021 r. – co ze wsparciem państwa

Jakub Pioterek
Jakub Pioterek
02.07.2021AKTUALNE

Zatrudnianie niepełnosprawnych po 1 lipca 2021 r. – co ze wsparciem państwa

Rada Ministrów dostosowała kilka rozporządzeń określających szczegółowe zasady uzyskiwania wsparcia w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych do prawa unijnego, pod kątem okresu ich obowiązywania. Sprawdź, na jaką pomoc może liczyć pracodawca od 1 lipca 2021 r., gdy zatrudnia osoby niepełnosprawne.

Rozporządzenia zmieniające Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, które w większości weszły w życie 30 czerwca 2021 r. dotyczą:

  • zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych,
  • przyznania spółdzielni socjalnej środków na utworzenie stanowiska pracy i finansowanie kosztów wynagrodzenia osób niepełnosprawnych,
  • pomocy finansowej udzielanej pracodawcom prowadzącym zakłady pracy chronionej,
  • zwrotu dodatkowych kosztów związanych z zatrudnianiem pracowników niepełnosprawnych,
  • zwrotu kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej,
  • refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych,
  • refundacji kosztów szkolenia pracowników niepełnosprawnych.

Jeśli chcesz przeczytać więcej ciekawych artykułów, załóż konto testowe i ciesz się bezpłatnym dostępem do wszystkich treści przez 48h! Kliknij tutaj >>

Komisja Europejska zdecydowała się przedłużyć czas ważności dotychczasowych regulacji w sprawie udzielania pomocy publicznej i pomocy de minimis. Dlatego stało się jasne, że w związku z tą decyzją zaistnieje konieczność wprowadzenia zmian w rozporządzeniach krajowych pod kątem terminu ich obowiązywania. Wszystkie rozporządzenia dotyczące pomocy publicznej i de minimis bowiem muszą być zgodne m.in. z rozporządzeniem Komisji (UE) nr 651/2014 z 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 traktatu (Dz. U. L 187) oraz rozporządzenia Komisji (UE) nr 1407/2014 z 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu UE do pomocy de minimis (Dz.U. L 352).

Oba te rozporządzenia Komisji (UE) pierwotnie miały obowiązywać do 31 grudnia 2020 r., z zachowaniem dodatkowego 6-miesięcznego okresu funkcjonowania, czyli do końca czerwca 2021 r. W efekcie wszystkie krajowe rozporządzenia zostały podporządkowane temu terminowi, który dobiegł końca.

Rozporządzenia dotyczące wsparcia pracodawców, w związku z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych, których terminy zostały przedłużone

Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z 28 czerwca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1171)

Na mocy tego rozporządzenia do 30 czerwca 2024 r. została przedłużona możliwość ponoszenia wydatków ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych stanowiących pomoc de minimis.

Pomoc ta dotyczy między innymi wyposażenia stanowiska pracy oraz przystosowania jego otoczenia do potrzeb osób niepełnosprawnych, finansowania części kosztów wprowadzania nowoczesnych technologii i prototypowych wzorów oraz programów organizacyjnych proporcjonalnie do liczby zatrudnionych osób niepełnosprawnych w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, podstawową i specjalistyczną opiekę medyczną, poradnictwo i usługi rehabilitacyjne, dowożenie do pracy i z pracy osób niepełnosprawnych, oraz wielu innych programów oraz dofinansowania osób niepełnosprawnych.

Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z 24 czerwca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przyznania spółdzielni socjalnej środków na utworzenie stanowiska pracy i finansowanie kosztów wynagrodzenia osób niepełnosprawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1157)

 

Dzięki powyższemu rozporządzeniu do 30 czerwca 2024 r. została przedłużona możliwość przyznawania środków stanowiących pomoc de minimis, dla pracodawców w sektorze rolnym do 30 czerwca 2028 r., a dla pracodawców w sektorze rybołówstwa i akwakultury do 30 czerwca 2023 r.

Powyższa pomoc dotyczy otrzymania środków na utworzenie stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej oraz na finansowanie kosztów wynagrodzenia osoby niepełnosprawnej dla spółdzielni socjalnych.

Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z 24 czerwca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie pomocy finansowej udzielanej pracodawcom prowadzącym zakłady pracy chronionej ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1155)

Powyższe rozporządzeni dotyczy wyłącznie pracodawców prowadzących zakłady pracy chronionej, którym pomoc udzielana jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Takim pracodawcom została przedłużona możliwość ubiegania się o dofinansowanie stanowiące pomoc de minimis do 30 czerwca 2024 r., a w sektorze rybołówstwa i akwakultury do 30 czerwca 2023 r. Pomoc publiczna natomiast została przedłużona do 30 czerwca 2024 r.

Dofinansowanie dotyczy wysokości do 50% oprocentowania zaciągniętych kredytów bankowych, pod warunkiem wykorzystania tych kredytów na cele związane z rehabilitacją zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych., pomoc w tym zakresie stanowi pomoc de minimis

Refundacja dotyczy zwrotu kosztów budowy lub przebudowy związanej z modernizacją obiektów i pomieszczeń zakładu, transportowych, administracyjnych, pomoc w tym zakresie stanowi pomoc publiczną.

Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z 24 czerwca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zwrotu dodatkowych kosztów związanych z zatrudnianiem pracowników niepełnosprawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1151)

Na mocy powyższego rozporządzenia możliwość ubiegania się o pomoc, stanowiącą pomoc publiczną w formie w sprawie zwrotu dodatkowych kosztów związanych z zatrudnianiem pracowników niepełnosprawnych została przedłużona do 30 czerwca 2024 r.

Zwrot kosztów dotyczy m.in.

  • adaptacji pomieszczeń zakładu pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych,
  • adaptacji lub nabycia urządzeń ułatwiających osobie niepełnosprawnej wykonywanie pracy lub funkcjonowanie w zakładzie pracy,
  • zakupu i autoryzacji oprogramowania na użytek pracowników niepełnosprawnych oraz urządzeń technologii wspomagających lub przystosowanych do potrzeb wynikających z ich niepełnosprawności, zatrudnienia pracowników pomagających pracownikowi niepełnosprawnemu w pracy w zakresie czynności ułatwiających komunikowanie się z otoczeniem, a także
  • czynności niemożliwych lub trudnych do samodzielnego wykonania przez pracownika niepełnosprawnego na stanowisku pracy, szkolenia pracowników pomagających pracownikowi niepełnosprawnemu w pracy.

Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z 24 czerwca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zwrotu kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1149)

W myśl powyższego rozporządzenia pomoc de minimis w formie zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej pracodawca może być przyznawana do 30 czerwca 2024 r., w sektorze rolnym do 30 czerwca 2028 r., a w sektorze rybołówstwa i akwakultury do 30 czerwca 2023 r. Termin ten został więc wydłużony.

Pomoc dotyczy zwrotu kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej zarejestrowanej w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotna albo poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Pomoc stanowi pomoc de minimis i mogą się o nią ubiegać przedsiębiorcy, którzy zobowiązali się do zatrudniania takich osób przez okres co najmniej 36 miesięcy.

Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z 24 czerwca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1147)

Pomoc dotyczy refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osobie niepełnosprawnej wykonującej działalność gospodarczą, niepełnosprawnemu rolnikowi oraz rolnikowi zobowiązanemu do opłacania składek za niepełnosprawnego domownika.

Taka pomoc stanowi pomoc de minimis i termin refundacji na mocy powyższego rozporządzenia został przedłużoną do 30 czerwca 2024 r., w sektorze rolnictwa do 30 czerwca 2028 r., a w sektorze rybołówstwa i akwakultury do 30 czerwca 2023 r.

Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z 24 czerwca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie refundacji kosztów szkolenia pracowników niepełnosprawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1146)

W myśl powyższego rozporządzenia możliwość ubiegania się o refundację stanowiącą pomoc publiczną została przedłużona do 30 czerwca 2024 r.

Refundacja dotyczy kosztów szkolenia zatrudnionych osób niepełnosprawnych, np. usług świadczonych przez osoby prowadzące szkolenie i ich podróży, wynajmu pomieszczeń, zakwaterowania i wyżywienia uczestników szkolenia, obsługi administracyjno-biurowej.

Jak widać, żadne ze zmian nie odnoszą się do warunków uzyskiwania poszczególnych form pomocy.

Rozporządzenia weszły w życie w dniu 29 czerwca 2021 r., z wyjątkiem rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z 28 czerwca 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, które weszło w życie z dniem 30 czerwca 2021 r.

Autorem odpowiedzi jest: 

Jakub Pioterek


Jakub Pioterek
AUTOR
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Specjalista w zakresie zagadnień związanych z ubezpieczeniami społecznymi.Od kilku lat związany z administracją publiczną.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Płace

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo