Tarcza antykryzysowa 2.0.: Parlament zakończył prace. Co w rozszerzonym pakiecie pomocy?

Tarcza antykryzysowa 2.0.: Parlament zakończył prace. Co w rozszerzonym pakiecie pomocy?
Dokument aktualny

17.04.2020

Rozszerzenie ulgi w zakresie zapłaty składek ZUS na firmy zatrudniające do 49 osób oraz objecie pomocą przewidzianej tarczą także nowopowstałych firm – takie m.in. postanowienia znalazły się w ostatecznej wersji tarczy antykryzysowej 2.0.

W nocy z czwartku na piątek posłowie zaakceptowali 45 z 95 poprawek do zmian w ustawie o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, które wcześniej przyjęte zostały przez Senat. Tarcza antykryzysowa 2.0 trafi teraz do podpisu prezydenta.

Najważniejsze zmiany w tarczy antykryzysowej zakładają:

  • objęcie wsparciem także firm założonych między 1 lutego a 1 kwietnia 2020 r. (dotychczasowe rozwiązania zakładały udzielenie go tylko przedsiębiorcom, którzy prowadzili działalność gospodarczą przed 1 lutego 2020 r.),

  • objecie 3-miesięczną ulgą w zakresie opłacania składek firmy zatrudniające od 10 do 49 osób (do tej pory z pomocy mogły skorzystać firmy do 9 pracowników); firmy te będą mogły skorzystać z 50% zwolnienia z opłacania składek,

  • wydłużenie do 3 miesięcy okresu wypłaty świadczenia postojowego dla samozatrudnionych oraz osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych.

Posłowie zgodzili się również na to, aby zwolnienia z obowiązku opłacania należności z tytułu składek nie stanowiły przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Tarcza antykryzysowa 2.0. przewiduje również wprowadzenie przepisów umożliwiających uruchomienie tzw. tarczy finansowej (środki z tego programu przeznaczone zostaną na ochronę miejsc pracy, a także trafią bezpośrednio do firm na wsparcie ich płynności, produkcję, jak również realizację planów inwestycyjnych).

Podstawa prawna: 
  • ustawa z 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2

Szkolenia Akademia Wiedza i Praktyka

Copyright ©  Wszelkie prawa zastrzeżone

wiper-pixel