Wysokość zasiłku chorobowego dla zleceniobiorcy, który przepracował niepełne dwa miesiące

Magdalena Z Skalska
Magdalena Z Skalska
09.09.2015AKTUALNE

Wysokość zasiłku chorobowego dla zleceniobiorcy, który przepracował niepełne dwa miesiące
Pytanie:

Zleceniobiorca pracował od 17 czerwca 2015 r. na umowę zlecenia ze składkami ZUS. (włącznie z chorobowym). W lipcu były 2 tygodnie przerwy. Od 1 sierpnia 2015 r. przyniósł zwolnienie lekarskie. Jak obliczyć podstawę zasiłku chorobowego? Przepracował niepełne 2 miesiące. Za czerwiec otrzymał 989,51 zł brutto, a za lipiec 829,05 zł. Zleceniobiorca przedstawił świadectwo pracy z poprzedniej firmy i ma 90 dni opłacanej składki.

Odpowiedź:

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego zleceniobiorcy stanowi wynagrodzenie za lipiec po pomniejszeniu o składki ZUS finansowane przez ubezpieczonego.

Składka na ubezpieczenie chorobowe zleceniobiorcy ma charakter dobrowolny.

Zasiłek na zleceniu – po okresie wyczekiwania

Zleceniobiorca nabywa prawo do zasiłku chorobowego po okresie wyczekiwania wynoszącym 90 dni.

W sytuacji, o której mowa w pytaniu znajduje jednak zastosowanie art. 4 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Stanowi on bowiem, że do okresów ubezpieczenia chorobowego wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego. W związku z tym zleceniobiorca nabył prawo do zasiłku chorobowego bez okresu wyczekiwania.

Zasiłek oblicza się na podstawie przychodu z 12 miesięcy…

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu niebędącemu pracownikiem stanowi przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. W przypadku, gdy niezdolność do pracy powstała przed upływem tego okresu, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla zleceniobiorcy stanowi przeciętny miesięczny przychód za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia. W tym miejscu należy wskazać, że w odniesieniu do zleceniobiorcy, za pełny miesiąc ubezpieczenia uważa się ten, w którym podleganie ubezpieczeniu rozpoczyna się pierwszego dnia. Jeśli zatem wykonawca zlecenia nie został objęty ubezpieczeniem od pierwszego dnia miesiąca (nawet, jeżeli przypadał on w sobotę, niedzielę lub święto), to takiego miesiąca nie traktuje się jako pełny miesiąc ubezpieczenia.

…wyłączając niepełne miesiące ubezpieczenia

Jeżeli w okresie poprzedzającym miesiąc powstania niezdolności do pracy przychód zleceniobiorcy uległ zmniejszeniu wskutek niewykonywania pracy w okresie pobierania zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego albo odbywania ćwiczeń wojskowych, przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego:

  • wyłącza się przychód za miesiące, w których ubezpieczony wykonywał pracę przez mniej niż połowę miesiąca,

  • przyjmuje się przychód (bez uzupełniania) za miesiące, w których ubezpieczony wykonywał pracę lub działalność przez co najmniej połowę miesiąca.

W przypadku, gdy przyczyna nieprzepracowania całego miesiąca, a w konsekwencji pomniejszenia przychodu była inna niż pobieranie zasiłku albo odbywanie ćwiczeń wojskowych, to podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przychód w kwocie faktycznie uzyskanej, bez dopełniania.

Reasumując, podstawę wymiaru zasiłku zleceniobiorcy stanowi przychód brutto uzyskany przez niego w lipcu po pomniejszeniu o 13,71% potrąconych składek ZUS.

Autorem odpowiedzi jest: 

Magdalena Skalska


Magdalena Z Skalska
AUTOR
Specjalista z zakresu kadr, płac i ubezpieczeń społecznych, autorka książek i licznych publikacji w tej dziedzinie. Współpracuje z różnymi branżowymi serwisami i czasopismami. Prowadzi szkolenia organizowane przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce

Sprawdź inne artykuły w kategorii ZUS

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo