Narzędzia:
Sprawdź wysokość wynagrodzenia minimalnego, odpraw, składek ZUS. Miej pod ręką aktualne wskaźniki podatkowe i odsetki. Zapoznaj się z wymiarem czasu pracy w 2021 roku i wysokością wpłat na fundusz socjalny. Pobierz bezpłatny ebook.
Od 1 grudnia 2020 roku zmieniła się m.in. wysokość składek na ubezpieczenia społeczne pracowników młodocianych, kwoty przychodów dodatkowych a zmniejszenia emerytury lub renty, wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Sprawdź też inne aktualne wskaźniki i stawki.
Płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych będący pracodawcami i zleceniodawcami po raz kolejny rozliczą ten podatek od dokonywanych przez siebie świadczeń ze stosunku pracy i umów cywilnoprawnych. Wykorzystają w tym celu zmienione formularze deklaracji i informacji podatkowych.
Od 1 września 2020 r. zmieniły się wskaźniki. Sprawdź aktualną wysokość wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, składek na ubezpieczenia społeczne pracowników młodocianych, kwoty ograniczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego/świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu zatrudnienia, przychodów dodatkowych, które wpływają na zmniejszenia emerytury lub renty. Miej pod ręką kilkadziesiąt innych wskaźników i stawek, bez których poprawnie nie obliczysz wynagrodzeń.
Może być tak, że w związku z „odmrażaniem” działalności zakładu pracy pracownicy przez część miesiąca będą zatrudnieni w ramach przestoju ekonomicznego, a przez kolejną część – wykonywali pracę w obniżonym wymiarze. Jak wtedy ustalić i rozliczyć ich wynagrodzenie? W okresie kryzysu gospodarczego spowodowanego COVID-19 firmy mogą ubiegać się m.in. o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników oraz składek ubezpieczeniowych z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Jednak jednym z kilku warunków uzyskania pomocy finansowej na zatrudnienie jest wprowadzenie przez pracodawcę tzw. przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy. Pobierz bezpłatnego ebooka.
Od 1 kwietnia 2020 r. zmieniają się wskaźniki i stawki dla pracodawców i przedsiębiorców: wysokość odszkodowań z tytułu uszczerbku na zdrowiu, jakiego pracownik doznał wskutek wypadku przy pracy oraz jakie przysługują członkom rodziny pracownika, który zmarł w wyniku takiego wypadku, wysokość odsetek należnych z tytułu nieprzekazania w terminie składek do OFE, wskaźnik waloryzacji podstawy zasiłku chorobowego. Sprawdź także aktualną wysokość innych wskaźników. Pobierz bezpłatnego ebooka.
Od 1 marca 2020 r. zmieniły się: kwoty wolne od potrąceń ze świadczeń z ubezpieczeń społecznych. wysokość najniższej emerytury i renty, kwoty przychodów dodatkowych a zmniejszenia emerytury lub renty, kwota ograniczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego/świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu zatrudnienia, wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Z kolei od kwietnia zmienia się wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego. Sprawdź ich wysokość i właściwie rozliczaj wynagrodzenia.
Dofinansowanie do wypoczynku wypłacane z funduszu socjalnego – w przeciwieństwie do świadczenia urlopowego – jest świadczeniem socjalnym. A to znaczy, że nie jest gwarantowane wszystkim z automatu, nie zależy od stanowiska czy wymiaru etatu. Może być uzależnione jedynie od kryteriów socjalnych i długości wypoczynku.
Rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron, wypowiedzenie przez pracodawcę lub pracownika, rozwiązanie umowy z upływem czasu, na jaki została zawarta – to sytuacje, w których pracownik może nabyć prawo do doprawy emerytalnej. Bywają jednak i takie, w których tego prawa będzie pozbawiony. Jakie są warunki przyznania odprawy emerytalnej i jak rozumieć związek między ustaniem zatrudnienia z przejściem na emeryturę?
Zasady przyznawania należności z tytułu podróży służbowych reguluje rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej. Rozporządzenie to, obowiązujące od 1 marca 2013 r., zastąpiło poprzednio obowiązujące dwa oddzielne rozporządzenia – dotyczące podróży służbowych krajowych i zagranicznych.
Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone