Narzędzia:
Okresy kwarantanny lub izolacji to formy zapobiegania oraz zwalczania zakażeń i chorób zakaźnych, które stanowią podstawę do uzyskania stosownych świadczeń chorobowych. Jak okresy te wykazywać w świadectwie pracy? Co w sytuacji, gdy pracownik wykonywał pracę w okresie orzeczonej kwarantanny lub izolacji?
Pytanie: Dziecko w wieku przedszkolnym jest na kwarantannie w związku z COVID-19. Rodzice dziecka pracują. Czy na to dziecko przysługuje zasiłek opiekuńczy z powodu konieczności sprawowania opieki złożony na druku ZUS Z-15A (opieka do 60 dni), czy też na oświadczeniu do uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w związku z COVID-19? Czy lekarz powinien wystawić zwolnienie lekarskie w związku z opieką?
Pytanie: Od 5 grudnia 2020 r. pracownicy poddani obowiązkowej izolacji w warunkach domowych, mogą, za zgodą pracodawcy świadczyć w trybie pracy zdalnej pracę określoną w umowie i otrzymywać z tego tytułu wynagrodzenie. Czy w praktyce oznacza to, że pracownik przebywający na izolacji z powodu zakażenia COVID może z dnia na dzień w trakcie izolacji domowej złożyć oświadczenie, że przechodzi łagodnie zakażenie i jest zdolny do wykonywania pracy zdalnej w okresie objęcia izolacją, stosując się jednocześnie przez cały ten okres do obostrzeń reżimu sanitarnego, jakimi są objęte osoby na izolacji?
Pytanie: Firma wysłała pracownika do pracy w Norwegii, gdzie obecnie przebywa on na kwarantannie. Kto ma zapłacić za czas kwarantanny? Jeżeli pracodawca, to na jakiej podstawie?
Czy pracownikowi, który w okresie objęcia kwarantanną wykonuje pracę zdalną można – na jego wniosek – udzielić urlopu wypoczynkowego? Sprawdź, jakie stanowisko zajął w tym zakresie resort pracy w odpowiedzi na zapytanie naszej Redakcji.
Pytanie: Pracownik był nieobecny w pracy przez 35 dni, jednak w tym okresie nie przebywał przez cały czas na zwolnieniach lekarskich. Pracownik miał wystawione zwolnienie na okres od 27 listopada do 10 grudnia. W jego trakcie przebywał na kwarantannie, która następnie przekształciła się w izolację wyznaczoną do 18 grudnia (w okresie pomiędzy 11 a 18 grudnia pracownik nie miał więc wystawionego zwolnienia lekarskiego). Zwolnienie lekarskie ponownie rozpoczyna się od 19 grudnia i twa do 30 grudnia. Czy w takiej sytuacji, gdy brak jest ciągłości zwolnienia lekarskiego (zwolnienie nie trwa 30 dni), należy pracownika skierować na badania kontrolne do medycyny pracy?
Okresy obowiązkowej kwarantanny i izolacji w warunkach domowych powinny zostać ujęte w ewidencji czasu pracy jako okresy usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Zaś dowodami potwierdzającymi odbywanie obowiązkowej kwarantanny lub izolacji w warunkach domowych są m.in. informacje udostępniane przez ZUS na profilu informacyjnym płatnika składek lub pisemne oświadczenie pracownika o odbywaniu kwarantanny lub izolacji w warunkach domowych.
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 1 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z 2020 r. poz. 2132), podstawą do wypłaty ubezpieczonemu świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, w związku koniecznością poddania się kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych, są oświadczenia złożone przez pracownika pracodawcy. Wspomniane rozporządzenie mówi o trzech rodzajach takich oświadczeń – w § 7 ust. 3 i 4, § 7 ust. 6 i § 7 ust. 7. Poniżej znajdziesz oświadczenie o konieczności opieki nad dzieckiem lub członkiem rodziny, poddanym obowiązkowej kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych.
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 1 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z 2020 r. poz. 2132), podstawą do wypłaty ubezpieczonemu świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, w związku koniecznością poddania się kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych, są oświadczenia złożone przez pracownika pracodawcy. Wspomniane rozporządzenie mówi o trzech rodzajach takich oświadczeń – w § 7 ust. 3 i 4, § 7 ust. 6 i § 7 ust. 7. Poniżej znajdziesz oświadczenie o konieczności poddania się obowiązkowej kwarantannie przez osobę prowadzącą wspólne gospodarstwo domowe lub zamieszkującą z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2.
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 1 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z 2020 r. poz. 2132), podstawą do wypłaty ubezpieczonemu świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, w związku koniecznością poddania się kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych, są oświadczenia złożone przez pracownika pracodawcy. Wspomniane rozporządzenie mówi o trzech rodzajach takich oświadczeń – w § 7 ust. 3 i 4, § 7 ust. 6 i § 7 ust. 7. Poniżej znajdziesz oświadczenie potwierdzające odbycie obowiązkowej kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych.
Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone