Tarcza antykryzysowa: Praca zdalna na dłużej

Tarcza antykryzysowa: Praca zdalna na dłużej

Leszek Skupski

24.07.2020

W piątek Sejm przyjął nowelizację przepisów, która zakłada wydłużenie okresu zastosowania pracy zdalnej.

Zgodnie z przepisami tarczy antykryzysowej w celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania, czyli tzw. pracy zdalnej.

Praca zdalna została zaplanowana jako rozwiązanie tymczasowe, służące przeciwdziałaniu COVID-19, a przepisy ją określające miały utracić moc z dniem 4 września 2020 r. Jednak przyjęta 24 lipca przez Sejm nowelizacja zakłada, że pracodawca będzie mógł polecić pracownikowi wykonywanie pracy zdalnej nie tylko w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii lecz również w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu.

Nowelizacja przepisów wydłużająca okres zastosowania pracy zdalnej ma wejść w życie z dniem 5 września 2020 roku.

Przyjętą przez Sejm zmianę przepisów rozpatrzy teraz Senat.

Podstawa prawna: 
  • ustawa z 24 lipca 2020 r. o zmianie ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług oraz niektórych innych ustaw
Autorem odpowiedzi jest: 

Leszek Skupski

Leszek Skupski

Leszek Skupski

Radca prawny, specjalizuje się w zagadnieniach związanych z prawem pracy i ubezpieczeniami społecznymi. Autor licznych artykułów z zakresu wynagrodzeń, prawa pracy i rozliczeń z ZUS. Od 2008 r. redaktor publikacji kadrowo-płacowych i ubezpieczeniowych Wydawnictwa Wiedza i Praktyka.

Szkolenia Akademia Wiedza i Praktyka

Biblioteka kadrowego

Copyright ©  Wszelkie prawa zastrzeżone

wiper-pixel