Resort pracy podsumowuje wsparcie finansowe w ramach tarcz antykryzysowych

Resort pracy podsumowuje wsparcie finansowe w ramach tarcz antykryzysowych

16.07.2020

Choć kolejne tarcze antykryzysowe zostały przygotowane głównie z myślą o wsparciu przedsiębiorców i pracowników, z pomocy skorzystały też podmioty ekonomii społecznej.

Celem tarczy antykryzysowej, która weszła w życie 1 kwietnia 2020 r., jest ochrona zatrudnienia, zmniejszenie obciążeń i zachowania płynności finansowej w gospodarce. W ramach pakietu rozwiązań wchodzących w jej skład do przedsiębiorców trafiło wsparcie o łącznej wysokości ponad 40 mld zł. Główny nacisk położony został przede wszystkim na ochronę miejsc pracy. Z tego tytułu przeznaczono 6,4 mld zł ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na ochronę ponad 1,5 mln miejsc pracy.

Jedną z popularniejszych form pomocowych okazała się bezzwrotna pożyczka na pokrycie bieżących kosztów. Do tej pory do 1,7 mln pożyczkobiorców trafiło wsparcie o łącznej wysokości 8,6 mld zł.

Zwolnienie i ulgi ze składek ZUS to kolejna często wnioskowana przez pracodawców forma pomocowa oferowana w ramach tarczy antykryzysowej. Łączna kwota ulg i zwolnień sięga obecnie kwoty 16,6 mld zł.

Pracodawca, którym przez pandemię koronawirusa spadły obroty, mogą również starać się o dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego. To także jedno z rozwiązań przewidzianych w ramach tarczy antykryzysowej. W sumie do 308 tys. pracodawców trafiła łączna kwota niemal 4 mld zł. Na wsparcie dla 10,4 tys. pracowników organizacji pozarządowych trafiło w sumie 40,9 mln zł.

Dla uporządkowania swojej wiedzy na temat kolejnych tarcz antykryzysowych warto skorzystać z poniższego zestawienia.

Kalendarium tarcz antykryzysowych – sprawdź wszystkie zmiany

Źródło

www.gov.pl

Szkolenia Akademia Wiedza i Praktyka

Biblioteka kadrowego

Copyright ©  Wszelkie prawa zastrzeżone

wiper-pixel