Narzędzia:
Niemal cały ubiegły rok stał pod znakiem walki z pandemią koronawirusa. Wiele firm borykało się z problemami w nowej, zmienionej rzeczywistości. Problemy te nie wynikały jedynie z braku klientów, zamówień czy dostaw, ale także z organizacji pracy i braków kadrowych. Jedni pracownicy chorowali, inni przebywali na kwarantannie, jeszcze inni musieli opiekować się małymi dziećmi z powodu zamkniętych szkół i przedszkoli. Jeszcze inni zaś obawiali się, że zachorują i wnioskowali o pracę zdalną, rotacyjną czy po prostu korzystali ze zwolnień lekarskich. Dlatego też, gdy tylko pojawiła się możliwość szczepień przeciwko COVID-19 pracodawcy zaczęli zastanawiać się, w jaki sposób zachęcić załogę do takich szczepień. Okazuje się jednak, że nie jest to takie łatwe.
W ostatnim czasie obowiązek zakrywania ust i nosa w zakładach pracy przeszedł szybką transformację. Aktualnie obowiązujące rozporządzenie w tej sprawie utrzymuje nakaz, ale pozwala pracodawcy zwolnić pracowników z zasłaniania ust i nosa nawet, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba. Powstaje jednak pytanie, czy taka decyzja nie wpłynie na ewentualną odpowiedzialność pracodawcy, jeżeli dojdzie do zakażenia pracownika w zakładzie pracy.
Za okres nieświadczenia pracy w trakcie kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych przysługuje wynagrodzenie, o którym mowa w art. 92 kp, albo świadczenie pieniężne z tytułu choroby. Ten jednoznaczny przepis wprowadzono od 5 grudnia 2020 r. ustawą z 27 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Sprawdź, o co pytają pracodawcy i jak rozliczać wynagrodzenie pracownika w czasie pracy zdalnej na kwarantannie lub w izolacji.
Pracodawca może swoją decyzją uchylić odgórny nakaz zasłaniania ust i nosa w pomieszczeniach pracy, w których przebywa więcej niż 1 osoba – wynika z najnowszej wersji rządowego rozporządzenia w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów związanych z wystąpieniem epidemii. Sprawdź, jak interpretować nowe przepisy.
Od 28 listopada obowiązkowe stało się noszenie maseczki w pomieszczeniach pracy. Obowiązek zakrywania ust i nosa nie jest już powiązany z regułami zachowania dystansu.
W związku z dużą ilością zakażeń i chaosem informacyjnym, pracodawcy często nie są pewni, jakie działania powinni podjąć w przypadku, gdy u jednego z pracowników pojawiły się objawy zarażenia koronawirusem lub jeśli zostanie potwierdzone, że pracownik został zarażony. Skorzystaj z instrukcji, aby wiedzieć, jak krok po kroku postępować w takiej sytuacji.
Zgodnie z rekomendacją Europejskiej Ochrony Danych (EROD) pracodawcy powinni informować pracowników o przypadkach COVID-19 i podejmować środki ochronne, ale nie powinni przekazywać więcej informacji niż jest to konieczne. Sprawdź zatem, czy pracodawca, u którego pracownik zachorował na COVID-19, ma prawo ujawnić pozostałym pracownikom informacje z podaniem imienia i nazwiska pracownika, który był chory lub który może być nosicielem (niepotwierdzonym) koronawirusa.
Od 10 października cała Polska znalazła się w żółtej strefie, w której m.in. obowiązkowe jest noszenie maseczek lub innych osłon nosa i ust. Rodzą się zatem pytania, czy na terenie zakładu pracy, firmy również trzeba nosić maseczkę, zasłaniać usta i nos? Czy zapewnienie odległości 1,5 m zwalnia pracodawcę z obowiązku wyposażenia pracownika w maseczki? Czy maseczki mają być stosowane tylko tam gdzie tej odległości nie można zachować? Czy "strefa żółta" nakłada jakieś dodatkowe obowiązki na pracodawcę?
Pytanie: Czy nadal obowiązuje, wprowadzone w związku z COVID-19, czasowe zawieszenie obowiązku wykonywania badań okresowych pracowników? Co w sytuacji, gdyby pracodawca chciał skierować pracowników na badania w okresie obowiązującego zawieszenia? Czy nie narazi się na kłopoty, gdyby w ich trakcie pracownik zaraził się koronawirusem?
Państwowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny może wydać decyzję o poddaniu kwarantannie lub izolacji osoby przebywającej na terytorium RP, jeśli jest ona zakażona, chora na chorobę zakaźną albo podejrzana o zakażenie lub chorobę zakaźną bądź miała styczność ze źródłem biologicznego czynnika chorobotwórczego.Decyzja inspektora sanitarnego stanowi podstawę do wypłaty świadczeń z tytułu choroby na ogólnych zasadach. Oznacza to, że za czas nieobecności w pracy z powodu kwarantanny lub izolacji przysługuje wynagrodzenie za czas choroby lub zasiłek chorobowy, wypłacane przez płatnika składek lub ZUS. Decyzja może być dostarczona do pracodawcy bądź do placówki ZUS po okresie kwarantanny lub izolacji.
Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania do 48 h.
Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone