Narzędzia:
Firmy, które skorzystały z pomocy antykryzysowej, mogą spodziewać się w najbliższych tygodniach kontroli. Warto się na nią przygotować. Zobacz, co sprawdza PIP, ZUS i KAS, jeśli chodzi o koronawirusa i zastosowane rozwiązania antykryzysowe. Sprawdź, jak możesz się zabezpieczyć przed koniecznością zwrócenia pomocy finansowej. Pobierz bezpłatnego ebooka.
W praktyce ciągle pojawia się wiele pytań dotyczących obniżenia etatu. Wiele z nich dotyczy samego porozumienia wprowadzającego niższy etat, np. kogo ono obejmuje, jak je przedłużyć lub skrócić itp. Niemało jest też pytań o stosowanie w praktyce obniżonego etatu w trybie antykryzysowym – np. jak wówczas ewidencjonować czas pracy, jaki przyznać urlop czy inne uprawnienia pracownicze itd. Sprawdź rozwiązania wszystkich tych dylematów i uniknij kosztownych błędów. Pobierz bezpłatnego ebooka.
Przepisy kolejnych tarcz antykryzysowych uchwalanych w związku z pojawieniem się koronawirusa wprowadzają różnego rodzaju ułatwienia działalności gospodarczej i dofinansowania dla pracodawców. Dotyczą one jednak tych firm, które utrzymują miejsca pracy. Niestety wielu pracodawców zmuszonych było obecnie dokonać wypowiedzenia umów pracownikom. Pobierz bezpłatnego ebooka.
Sprawdź, którzy pracownicy są chronieni przed wypowiedzeniem umowy o pracę lub wypowiedzeniem zmieniającym, a także jak wygląda ochrona przed rozwiązaniem umowy na podstawie przepisów antykryzysowych. Sprawdź procedurę wypowiedzenia umowy o pracę.
Z tego ebooka dowiesz się m.in. jak organizować pracę zdalną w związku z zagrożeniem koronawirusem oraz jakie są prawa i obowiązki pracodawcy organizującego taką pracę zdalną. Sprawdź, co wynika ze stanowisk inspekcji pracy, a także czy w związku z obecną sytuacją można wysłać pracownika na urlop wypoczynkowy lub bezpłatny. Upewnij się, jak koronawirus może wpłynąć na czas pracy, a także w jaki sposób można obecnie zmienić warunki pracy bez zmiany umowy.
Sprawdź zmiany w odpoczynku dobowym i tygodniowym. Dowiedz się, czy możesz zastosować system równoważny. Sprawdź zmiany w przeprowadzaniu badań okresowych.
Ebook powstał na podstawie pytań czytelników portalu kadrowego. W tym ebooku przeczytasz, jak poprawnie zmienić rozkład czasu pracownika, kiedy tworzyć PPK, gdy pracodawca zmniejsza zatrudnienie, kilka umów o pracę a prawo do urlopu wypoczynkowego, pracownikowi należy zapewnić odpoczynek nocny, koronawirus a środki na wynagrodzenia z FGŚP, jak długo przechowywać dokumentację płacową na potrzeby emerytalne, umowa o dzieło a dobrowolne ubezpieczenia społeczne, podstawa wymiaru świadczenia chorobowego a kilka umów o pracę z przerwami, jak zadbać o to, by pracownicy mieli poczucie, że są sprawiedliwie wynagradzani, 7 rzeczy, które najbardziej demotywują w pracy.
8 marca br. zaczęła obowiązywać ustawa ws. szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem. Stanowi ona szczególną regulację w stosunku m.in. do przepisów Kodeksu pracy oraz ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, wprowadzając nowe rozwiązania w zakresie pracy zdalnej oraz dodatkowego zasiłku opiekuńczego na dzieci.
Udogodnienia w płatnościach podatków i składek ZUS; instrumenty na rzecz poprawy płynności finansowej firm, w tym wsparcie gwarancyjne oraz dopłaty do kredytów; ochronę i wsparcie rynku pracy, m.in. rozwiązania dla firm zmuszonych do przestojów – zawiera pakiet osłonowy dla przedsiębiorców. W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa Ministerstwo Rozwoju przygotuje projekt specustawy.
Wszyscy pracodawcy, którzy będą tworzyli PPK (w różnych terminach, w zależności od tego, ile osób zatrudniają) będą mieli do wykonania co najmniej kilka kluczowych zadań związanych ze sprawnym wdrożeniem PPK w swoim przedsiębiorstwie. W zależności od wielkości pracodawcy, a także liczby np. oddziałów proces ten będzie wyglądał odmiennie, ale mimo wszystko w wielu aspektach uda się znaleźć wspólne punkty.
Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone