Pracodawcy o zmianie odpisu na 2019 r.: dodatkowe koszty i bałagan organizacyjny

Pracodawcy o zmianie odpisu na 2019 r.: dodatkowe koszty i bałagan organizacyjny

10.09.2019

Nie ma żadnego uzasadnienia dla podwyżki w trakcie roku kalendarzowego i z mocą wsteczną odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych – wskazują eksperci Konfederacji Lewiatan. Jakie skutki odczują pracodawcy w związku ze zmianą wysokości odpisów w trakcie 2019 r.?

Od 1 sierpnia 2019 r. podstawą naliczania funduszu ma być wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2014 r., w wysokości 3389,9 zł, czyli o 3,41% wyższe. W dniu 11 września 2019 r. nowelizację ustawy w tym zakresie już przyjął Sejm.

Przeczytaj również:

Sejm: odpis na ZFŚS w 2019 r. odmrożony

Od 1 sierpnia 2019 r. podstawa naliczania odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych zwiększy się o 3,4 proc. Do końca października br. pracodawcy będą zobowiązani do odprowadzenia na rachunek ZFŚS środków odpowiadających zwiększonej wysokości odpisu.

Propozycja zwiększenia wysokości odpisu podstawowego na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS) od 1 sierpnia 2019 r. zaskoczyła pracodawców. Zmiana wysokości odpisu w trakcie roku u jednych pracodawców będzie skutkować zmianą zaplanowanego budżetu, a u innych, u których taka zmiana nie jest możliwa, koniecznością ograniczenia wydatków w innych sferach w celu skorygowania odpisu podstawowego na fundusz.

Jak wskazuje Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan, nie ma żadnego uzasadnienia dla takiej niespodziewanej zmiany w trakcie roku kalendarzowego, która pociąga za sobą koszty finansowe (w dużych podmiotach kilkadziesiąt tysięcy złotych) oraz wyzwania organizacyjnie.

- Wzrost odpisu w drugiej połowie roku spowoduje bałagan organizacyjny, konieczność zmiany planów dochodów i wydatków z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, ponowne ustalanie i zatwierdzanie ich we współpracy z przedstawicielami pracowników. Ponadto firmy nie mają przewidzianych na ten cel dodatkowych środków w tegorocznym budżecie – komentuje Robert Lisicki.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Szkolenia Akademia Wiedza i Praktyka

Biblioteka kadrowego

Copyright ©  Wszelkie prawa zastrzeżone

wiper-pixel