Tryb wprowadzenia ruchomego czasu pracy

03.11.2021AKTUALNE

Tryb wprowadzenia ruchomego czasu pracy

Ruchomy czas pracy wprowadza się w układzie zbiorowym lub porozumieniu ze związkami zawodowymi. Jeśli u pracodawcy nie działają związki – ruchomy czas pracy wprowadza się porozumieniem z przedstawicielami pracowników. Możliwe też jest stosowanie ruchomego czasu pracy na indywidualny wniosek pracownika.

Jeżeli pracodawca chce stosować rozkłady czasu pracy, zgodnie z którymi pracownicy będą rozpoczynać pracę o różnych godzinach, powinien formalnie wprowadzić ruchomy czas pracy.

Ruchomy czas pracy może być wprowadzony:

  • w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi; jeżeli nie będzie możliwe uzgodnienie treści porozumienia ze wszystkimi zakładowymi organizacjami związkowymi, pracodawca będzie mógł uzgodnić treść porozumienia z organizacjami związkowymi reprezentatywnymi w rozumieniu art. 24125a Kodeksu pracy, albo
  • w porozumieniu zawieranym z przedstawicielami pracowników, wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy – jeżeli u pracodawcy nie działają zakładowe organizacje związkowe, albo
  • na indywidualny wniosek pracownika (w takim przypadku nie jest konieczne wprowadzanie tego rozkładu czasu pracy w układzie zbiorowym pracy, regulaminie lub porozumieniu – wystarczy sam wniosek pracownika).

Zawierając porozumienie w przedmiocie stosowania ruchomego czasu pracy pracodawca, o którym mowa w pytaniu, nie musi dokonywać zmian w regulaminie pracy. Określony w nim rozkład czasu pracy będzie bowiem stanowił odzwierciedlenie treści zawartego porozumienia.

Podstawa prawna: 

art. 1401 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.).

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo