Obniżenie wpłat na PFRON – będą nowe wzory formularzy

Leszek Skupski
Leszek Skupski
22.04.2016AKTUALNE

Obniżenie wpłat na PFRON – będą nowe wzory formularzy

Od 1 lipca 2016 r. pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne będą mieli obowiązek prowadzenia ewidencji wystawionych informacji o kwocie obniżenia wpłat na PFRON. Pojawią się również nowe wzory informacji, wystawianych w celu dokumentowania prawa do obniżenia wpłat.

Przypomnijmy, że do obowiązkowych wpłat na PFRON zobowiązane są firmy, które nie zatrudniają u siebie ustawowo określonej liczby osób niepełnosprawnych (próg ten wynosi 6% ogółu pracowników). Podmioty te mogą jednak obniżyć własne zobowiązania na rzecz Funduszu, kupując usługi lub produkty od pracodawcy zatrudniającego takie osoby (co najmniej 25 osób w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy). Warunkiem obniżenia wpłaty jest terminowe uregulowanie należności za zrealizowaną produkcję lub usługę oraz otrzymanie od sprzedającego informacji o kwocie obniżenia.

Mniejsze ulgi we wpłatach na PFRON

Od lipca 2016 r. możliwość uzyskania obniżenia wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zostanie istotnie ograniczona. Maksymalna kwota obniżenia ulegnie zmniejszeniu do wysokości 50% obowiązkowej wpłaty, do której obowiązany jest nabywca w danym miesiącu (aktualnie jest to nawet 80% a nadwyżka może być zaliczona w kolejnych miesiącach).

Dodatkowo przysługująca, a niewykorzystana kwota obniżenia, będzie mogła zostać uwzględniona we wpłatach na Fundusz, ale już tylko przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy (aktualnie – 12 miesięcy), licząc od dnia uzyskania informacji o kwocie obniżenia.

Dodatkowe obowiązki pracodawcy

Nowelizacja nakłada na sprzedającego (tj. pracodawcę zatrudniającego osoby niepełnosprawne, od którego kontrahent nabywa produkty i usługi) dodatkowe obowiązki. Będzie on zobowiązany do:

  1. wystawiania informacji o kwocie obniżenia niezwłocznie po terminowym uregulowaniu należności przez kontrahenta, jednak nie później niż do ostatniego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przypadał termin płatności za zakup,

  2. prowadzenia ewidencji wystawionych informacji o kwocie obniżenia,

  3. przekazywania do PFRON miesięcznych informacji o wystawionych informacjach o kwocie obniżenia – w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wystawił te informacje.

Od lipca nowe wzory informacji

Dla zapewnienia realizacji tych obowiązków przygotowywane przez MRPiPS rozporządzenie (obecnie znajduje się ono na etapie konsultacji publicznych) wprowadzi z dniem 1 lipca 2016 r. dwa nowe wzory informacji niezbędnych w celu udokumentowania przez nabywcę będącego kontrahentem pracodawcy zatrudniającego osoby niepełnosprawne prawa do obniżenia wpłat na PFRON.

Nowe wzory formularzy od 1 lipca 2016 r.

Informacja o symbolu INF-U

Informacja o kwocie obniżenia składanej przez sprzedającego nabywcy

Informacja o symbolu INF-1-u

Informacja o wystawionych informacjach o kwocie obniżenia składanej przez sprzedającego do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Nowe przepisy umożliwią – zarówno sprzedającemu, jak i nabywcy – fakultatywne wskazywanie części lub całości danych zawartych w informacji dodatkowo w formie fotokodu (np. kodu QR), oznaczenia lub etykiet ułatwiających identyfikację dokumentu (np. etykiet dźwiękowych lub etykiet pisanych alfabetem Braille`a). Rozwiązania te mają pozwolić m.in. osobom niewidomym lub silnie niedowidzącym na zidentyfikowanie rodzaju informacji oraz co najmniej podstawowych danych wykazanych w informacji – po jej wydrukowaniu.

Źródło: projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie informacji dotyczących kwot obniżenia wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz ewidencji wystawionych informacji o kwocie obniżenia (z 12 lutego 2016 r.)

Podstawa prawna: 
  • art. 21 ust. 1 i 2, art. 22 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.),

  • art. 1 pkt 4 ustawy z 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Autorem odpowiedzi jest: 

Leszek Skupski


Leszek Skupski
AUTOR
Radca prawny, specjalizuje się w zagadnieniach związanych z prawem pracy i ubezpieczeniami społecznymi. Autor licznych artykułów z zakresu wynagrodzeń, prawa pracy i rozliczeń z ZUS. Od 2008 r. redaktor publikacji kadrowo-płacowych i ubezpieczeniowych Wydawnictwa Wiedza i Praktyka.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Płace

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo