Portal Kadrowo-płacowy Portal Kadrowo-płacowy - Codziennie bieżące informacje

Nie pamiętasz hasła?
Wtorek, 31 marca 2015
» ZUS»Świadczenia»Wynagrodzenie i zasiłek chorobowy

Wynagrodzenie i zasiłek chorobowy

Czy do okresu zasiłkowego wliczamy dni, za które pracownik utracił prawo do świadczeń

Renata Zawiślak 26 lipca 2011
Pytanie: W wyniku kontroli wykorzystania przez pracownika zwolnienia lekarskiego nie wypłacono pracownikowi wynagrodzenia za czas choroby za 16 dni (decyzja ZUS). Pracownik choruje nadal: czy owe 16 dni wliczamy do puli 182 dni, które może chorować, czy pomijamy ten okres w obliczaniu okresu zasiłkowego?

Jak liczyć okres zasiłkowy po zakończeniu świadczenia rehabilitacyjnego?

Magdalena Jędrzejewska 15 lipca 2011
Pytanie: Pracownik wykorzystał 182 dni okresu zasiłkowego oraz przez 12 miesięcy pobierał świadczenie rehabilitacyjne. Wrócił do pracy 10 czerwca, a 24 czerwca przedstawił kolejne zaświadczenie lekarskie, z którego wynika, że niezdolność do pracy spowodowana jest tą samą chorobą. Do jakich świadczeń z tytułu choroby ma prawo ten pracownik?
więcej »

Świadczenia chorobowe dla pracownika z tytułu pobytu w szpitalu przy pierwszym zwolnieniu lekarskim w tym roku

Renata Gawęcka 12 lipca 2011
Pytanie: Pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie 20 dni, w tym 6 dni to pobyt w szpitalu. Jest to jego pierwsze zwolnienie w tym roku. Czy za okres całego zwolnienia przysługuje pracownikowi wynagrodzenie chorobowe ze środków pracodawcy  80%, czy pobyt w szpitalu jest inaczej płacony?
więcej »

Wymiar zasiłku za okres pobytu w sanatorium

Renata Gawęcka 13 czerwca 2011
Pytanie: Czy zwolnienie lekarskie związane z pobytem pracownika w sanatorium rządzi się takimi samymi prawami co każde inne, czyli do 33. dnia wynagrodzenie chorobowe (80 proc.), a dalej zasiłek (70 proc.)?
więcej »

Skutki ustalenia przez pracodawcę wykorzystywania zwolnienia lekarskiego niezgodnie z przeznaczeniem

Renata Zawiślak 8 czerwca 2011
Pytanie: Pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim, przysługuje mu wynagrodzenie za czas choroby, płatne przez pracodawcę. Zwolnienie lekarza pierwszego kontaktu wystawione zostało z symbolem 2 („może chodzić”). Po zaistnieniu podejrzenia o nieprawidłowym wykorzystywaniu przez ubezpieczonego tego zwolnienia, nastąpiła kontrola pracodawcy, w wyniku której ustalono, że pracownik znajdował się w lokalu gastronomicznym pod wpływem alkoholu (stan ten ustaliła Policja). Jak postąpić z posiadanym przez pracodawcę zaświadczeniem ZLA wymienianego pracownika i jak je rozliczyć?
więcej »

Zwolnienie lekarskie bez kodu B wystawione w Niemczech - w jakiej wysokości wypłacić zasiłek

Renata Gawęcka 24 maja 2011
Pytanie: Pracownica przebywała na zwolnieniu lekarskim (kod „B” - ciąża) nieprzerwanie od dnia 19.01.2011 r. do 5.05.2011 r. Za okres ten zakład wypłacał jej zasiłek chorobowy w wysokości 100 proc. Z informacji, jakie posiadam pracownica z powodów rodzinnych opuściła kraj i przebywa w Niemczech (prawdopodobnie będzie to pobyt stały). Otrzymałem pocztą druk zwolnienia lekarskiego wystawionego przez lekarza w Niemczech za okres od 5.05.2011 r. do 20.05.2011 r. Jak mam potraktować to zwolnienie? Czy pracownicy nadal przysługuje prawo do zasiłku chorobowego, a jeśli tak, to w jakiej wysokości? Na druku brakuje kodu „B”.
więcej »

Prawo do świadczeń chorobowych po ustaniu zatrudnienia

Renata Zawiślak 6 maja 2011
Pytanie: Pracownica, zatrudniona w firmie od 14 lat, chorowała od grudnia 2010 r.  Po powrocie do pracy na tydzień została zwolniona za wypowiedzeniem, które upłynęło 30 kwietnia. Osoba ta w dalszym ciągu choruje. Czy w tej sytuacji kolejne zwolnienie lekarskie ma wysłać do ZUS czy do zakładu pracy? Czy ma szanse na świadczenie rehabilitacyjne?
więcej »

Świadczenia chorobowe dla 53-letniego pracownika

Renata Gawęcka 4 maja 2011
Pytanie: 53-letni pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie wystawione przez szpital od 31.03.2011 r. do 06.05.2011 r. przy czym miał zaznaczony 9-dniowy pobyt w szpitalu. Jak wypłacić temu pracownikowi świadczenia chorobowe - czy za 33 dni 80%? Co ze świadczeniem chorobowym za dalsze zwolnienie do 06.05.2011 r.?
więcej »

Brak wstępnych badań lekarskich a prawo do świadczeń z tytułu niezdolności do pracy

Renata Gawęcka 11 lutego 2011
Pytanie: Pracodawca zatrudnił pracownicę nie dopełniając obowiązków  tzn. nie skierował jej na badania wstępne. W trakcie zatrudnienia  pracownica zachorowała a pracodawca  wypłacił jej wynagrodzenie chorobowe . Okazało się , że pracownica jest w ciąży i ma dalsze zwolnienie lekarskie . Płatnikiem zasiłku chorobowego jest ZUS . Czy przy braku badań wstępnych w momencie przyjęcia pracownicy do pracy, otrzyma ona  zasiłek chorobowy a następnie zasiłek macierzyński ?
więcej »

ZUS ZLA pracownicy - rencistki a okres wyczekiwania na świadczenia chorobowe

Renata Gawęcka 10 lutego 2011
Pytanie: W dniu 10 stycznia 2011 r. zatrudniliśmy rencistkę, która przez ostatnie 2 lata nie pracowała. Dnia 4 lutego br. rencistka dostarczyła ZUS ZLA na okres od 4 do 10 lutego. Czy obowiązuje ją okres oczekiwania na wynagrodzenie, czy z racji tego, że jest rencistką należy jej wypłacić wynagrodzenie chorobowe?
więcej »

Skuteczność czynności wykonywanych podczas zwolnienia lekarskiego

Renata Gawęcka 19 stycznia 2011
Pytanie: W urzędzie gminy została odwołana osoba z funkcji skarbnika gminy, która obecnie przebywa na zwolnieniu lekarskim. Czy w związku z powyższym, osoba pobierająca zasiłek chorobowy może, czy powinna złożyć oświadczenie majątkowe? Czy składając oświadczenie majątkowe nie zostanie naruszona zasada, że na zwolnieniu lekarskim nie można wykonywać czynności prawa pracy?
więcej »

Czy ojciec może korzystać z urlopu wychowawczego, gdy matka przebywa na zwolnieniu lekarskim?

Renata Zawiślak 18 stycznia 2011
Pytanie: Jakie przepisy regulują kwestię urlopu  wychowawczego w  okresie  umowy o pracę na czas określony? Czy w momencie, gdy matka dziecka jest na zwolnieniu lekarskim związanym z ciążą, to ojciec może wziąć urlop wychowawczy na dziecko, które ma dwanaście miesięcy?
więcej »

Zwolnienia lekarskie a trzynastka

Renata Zawiślak 17 stycznia 2011
Pytanie: Proszę o poradę dotyczącą wyliczania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla pracowników sfery budżetowej. 1) Czy dodatek stażowy wypłacany w czasie wynagrodzenia za czas choroby lub zasiłku chorobowego należy uwzględnić w podstawie naliczenia dodatkowego wynagrodzenia rocznego? 2) Czy pracownikowi przebywającemu więcej niż pół roku na zwolnieniu lekarskim przysługuje dodatkowe wynagrodzenie roczne? 3) Czy pracownikowi nowozatrudnionemu na 6 miesięcy w danym roku przysługuje dodatkowe wynagrodzenie roczne, jeżeli w tym czasie miał zwolnienie lekarskie np. 5 dni?
więcej »

Pobierz bezpłatny e-book!

22 grudnia 2010
więcej »

Wynagrodzenie chorobowe pracownika młodocianego

Renata Zawiślak 10 grudnia 2010
Pytanie: Jak wyliczyć wynagrodzenie za chorobę pracownika młodocianego- ucznia ? Wynagrodzenie wynosi 127,91 zł brutto. Czy wynagrodzenie chorobowe przysługuje tak jak pracownikowi przez 33 dni a potem ma on prawo do zasiłku chorobowego?
więcej »

Jak prawidłowo liczyć okres wyczekiwania?

Renata Zawiślak 4 października 2010
Pytanie: Od 2 sierpnia 2010 r. zatrudniliśmy osobę na postawie umowy o pracę. Osoba ta jest po stażu i jest to jej pierwsza praca. Dnia 24 sierpnia pracownica dostarczyła L-4 od 24-27.08.2010 r., za który nie wypłaciliśmy chorobowego, następnie od 23-30.09.2010 r. pracownica przyniosła następne L-4. Czy okres wyczekiwania 30 dni liczymy od pierwszego dnia po zakończeniu pierwszego chorobowego, czy od pierwszego dnia zatrudnienia nie wliczając pierwszego L-4?
więcej »

Zasiłek chorobowy niepełnosprawnej zleceniobiorczyni

Renata Zawiślak 1 października 2010
Pytanie: Pracuję na umowę zlecenia i jestem w ciąży zagrożonej. Czy po otrzymaniu zaświadczenia lekarskiego pracodawca będzie mi płacił za okres zwolnienia lekarskiego? A może powinnam takie zwolnienie przekazać do ZUS i on będzie wypłacał świadczenia? Mam rentę z 2. stopniem niepełnosprawności.
więcej »

Okres wyczekiwania pracownika skierowanego z urzędu pracy

Renata Zawiślak 3 września 2010
Pytanie: Od 9 sierpnia br. zatrudniliśmy pracownika na czas określony. Jest to jego pierwsza praca po stażu z urzędu pracy. Od sierpnia br. jest na zwolnieniu lekarskim. Czy w przypadku tego pracownika wymagany jest okres wyczekiwania? Jak obliczyć okres 33 dni wypłaty wynagrodzenia chorobowego?
więcej »

Czy do wypłaty chorobowego wystarczy zawiadomienie o pobycie w szpitalu?

Renata Zawiślak 26 sierpnia 2010
Pytanie: Czy na podstawie zawiadomienia o pobycie pracownika w szpitalu można wypłacić wynagrodzenie chorobowe (później zasiłek chorobowy), czy można żądać wystawienia przez szpital zaświadczenia ZUS ZLA (pracownik nadal przebywa w szpitalu)?
więcej »

Czy składnik wliczany do podstawy zasiłku można wyłączyć przez zapis w regulaminie wynagradzania?

Renata Zawiślak 20 sierpnia 2010
Pytanie: Czy jest możliwość nie wliczania premii uznaniowej (która praktycznie wypłacana jest co miesiąc w naszej firmie) i prowizji do podstawy chorobowego? Czy w tym przypadku powinien być odpowiedni zapis w Regulaminie Wynagrodzeń? Jeśli tak, to jak miałby brzmieć taki zapis?
więcej »
  1  2  3  4  5    

Narzędzia

 
 

Kalkulatory


Praktyczne narzędzia kadrowe, podatkowe i ubezpieczeniowe

Wzory dokumentów

 

Wzory i formularze niezbędne dla każdego pracodawcy i płatnika. Pobierz w doc lub PDF

Listy kontrolne

 

Sprawdź czy wszystko wykonujesz poprawnie

Wskaźniki


Wynagrodzenia, odsetki, podatki, składki ZUS i wiele innych aktualnych wskaźników

Szkolenia

 

Szkolenia i warsztaty dla specjalistów ds. kadr i płac

Akty prawne


100 najistotniejszych stale aktualizowanych aktów prawnych

Orzeczenia


Kluczowe stanowiska sądów w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Komunikaty ZUS


Informacje i komunikaty Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Wideo

 

Porady wideo ekspertów

 

Kalendarz wydarzeń

Marzec 2015
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Zgłoś wydarzenie

Zbliżające się wydarzenia:

Więcej: Kalendarz wydarzeń
Realizacja: Ideo, Powered by:
Portalkadrowy.pl Copyright © 2007-2014 Wszelkie prawa zastrzeżone

Strona używa plików cookies.

Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się jaki jest cel używania cookies oraz jak zmienić ustawienia cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z bieżącymi ustawieniami przeglądarki.