Prowadzone w ekspresowym tempie w Sejmie prace nad pakietem zmian w systemie ubezpieczeń społecznych dobiegły końca.
Po pozytywnym zaopiniowaniu projektu przez Komisję Finansów Publicznych, na piątkowym posiedzeniu Sejm przyjął
projekt zmian dotyczący Otwartych Funduszy Emerytalnych. Za przyjęciem rządowego projektu opowiedziało się 237 z 431 uczestniczących w głosowaniu posłów. Ustawa trafi obecnie do Senatu.
Nowelizacja zakłada:- przesunięcie części składki emerytalnej na tzw. subkonto (indywidualne konto osobiste) ubezpieczonego wyodrębnione w ZUS,
- zmiany limitów inwestycyjnych OFE oraz
- wprowadzenie preferencji podatkowych dla dodatkowego, indywidualnego oszczędzania na emeryturę.
Założenia reformy finansów publicznych w zakresie składki do OFE
Podział składki inwestowanej przez OFE (7,3%) w latach 2011-2017 (w procentach) |
Fundusz/Rok | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 |
ZUS - subkonto (indywidualne konta osobiste) | 5 | 5 | 4,5 | 4,2 | 4 | 4 | 3,8 |
OFE | 2,3 | 2,3 | 2,8 | 3,1 | 3,3 | 3,3 | 3,5 |
Uwaga: Jeżeli zmiany zostaną uchwalone przez Senat bez poprawek, a następnie podpisane przez Prezydenta, wejdą w życie od 1 maja 2011 r.
Aktualizacja, 30 marca 2011 r.: Senat przyjął bez poprawek rządowy projekt zmian w Otwartych Funduszach Emerytalnych
Podstawa prawna- ustawa z dnia 25 marca 2011 r. - zmiana niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem systemu ubezpieczeń społecznych (druk sejmowy nr 3946).
Autor: Krzysztof Zieliński
specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych
Komentarze (0)