Porozumienie w sprawie zmiany warunków zatrudnienia w trakcie biegnącego wypowiedzenia definitywnego


Porozumienie w sprawie zmiany warunków zatrudnienia w trakcie biegnącego wypowiedzenia definitywnego
Pytanie:

Pracownik otrzymał wypowiedzenie zmieniające w zakresie zmiany stanowiska i obniżenia wynagrodzenia. Przed upływem połowy okresu wypowiedzenia odmówił (drogą mailową) przyjęcia zaproponowanych mu warunków. Następnie w trakcie biegnącego wypowiedzenia definitywnego zwrócił się do pracodawcy o ustalenie dla niego warunków umowy nieco korzystniejszych niż zawarte w piśmie wypowiadającym. W jakiej formie można w trakcie biegnącego wypowiedzenia definitywnego przyjąć zmianę decyzji pracownika, w sytuacji gdy przyjmie on nasze pierwotne warunki lub dojdzie do kompromisu w zakresie ustalenia innych warunków, np. zachowania stanowiska przed zmianą, ale ze zmianą wynagrodzenia. Czy należałoby w drodze porozumienia cofnąć biegnące wypowiedzenie i zawrzeć w nim nowe warunki?

Odpowiedź:

W zależności od ustaleń między stronami, pracownik może cofnąć oświadczenie o odmowie zgody na nowe warunki zatrudnienia lub pracodawca może cofnąć oświadczenie o wypowiedzeniu dotychczasowych warunków pracy i płacy.

Pracodawca może w drodze wypowiedzenia zmieniającego zmienić pracownikowi dotychczasowe warunki zatrudnienia, np. przenieść pracownika na inne stanowisko pracy lub obniżyć wysokość wynagrodzenia.

Pracownik nie przyjął nowych warunków - wypowiedzenie zmieniające przekształca się w definitywne

Takie wypowiedzenie uważa się za dokonane, jeśli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki pracy lub płacy. Jeżeli pracownik odmówi zgody na nowe warunki zatrudnienia, umowa o pracę rozwiąże się z upływem okresu wypowiedzenia. Natomiast w sytuacji, gdy pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia nowych warunków pracy l/lub płacy, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki. W takiej sytuacji, po upływie okresu wypowiedzenia, pracownika obowiązują nowe warunki zatrudnienia zaproponowane przez pracodawcę.

W sytuacji, gdy pracownik w ustawowym terminie, a więc przed upływem połowy okresu wypowiedzenia odmówił zgody na nowe warunki pracy i płacy (w zakresie zmiany stanowiska pracy i wysokości wynagrodzenia), a następnie zmienił decyzję, możliwe są dwa wyjścia, w zależności od tego, co ostatecznie ustalą strony stosunku pracy.

W trakcie wypowiedzenia definitywnego możliwe porozumienie

Jeżeli pracownik zdecyduje się przyjąć pierwotne warunki zatrudnienia zaproponowane w wypowiedzeniu zmieniającym, to wystarczy, że za zgodą pracodawcy wycofa swoje oświadczenie o odmowie zgody na te warunki (ze względów dowodowych oświadczenie pracownika o cofnięciu poprzedniego oświadczenia i akceptacji nowych warunków zatrudnienia zawartych w wypowiedzeniu zmieniającym powinno nastąpić na piśmie). Wówczas z upływem okresu wypowiedzenia wejdą w życie nowe warunki pracy i płacy zaproponowane przez pracodawcę.

Jeżeli natomiast pracodawca i pracownik porozumieją się co do ustalenia innych warunków zatrudnienia niż określone w wypowiedzeniu zmieniającym (np. pracownik zachowa dotychczasowe stanowisko pracy, a zmianie ulegnie jedynie wysokość wynagrodzenia), to pracodawca powinien cofnąć oświadczenie o wypowiedzeniu dotychczasowych warunków pracy i płacy i zawrzeć z pracownikiem porozumienie, w którym strony określą nowe warunki zatrudnienia i wskażą termin, w którym wejdą one w życie. Porozumienie zmieniające także powinno mieć formę pisemną.

Autorem odpowiedzi jest: 

Katarzyna Pietruszyńska


Katarzyna Pietruszyńska-Jarosz
AUTOR
Specjalista z zakresu prawa pracy, autorka licznych artykułów, porad i wyjaśnień z zakresu prawa pracy, w tym w szczególności dotyczących problematyki urlopów wypoczynkowych, nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy, uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo