Wypłata świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych przy przejęciu pracodawcy

Katarzyna Tryniszewska
31.05.2013AKTUALNE

Pytanie:

Zakład Usług Komunalnych ulega likwidacji z dniem 30 czerwca 2013 roku. Zatrudnieni tam pracownicy zostaną przejęci od 1 lipca 2013 roku przez Urząd Gminy. Czy dotychczasowy pracodawca (zakład komunalny – obecnie ,,w likwidacji’’) jest uprawniony do wypłaty pracownikom 100% funduszu świadczeń socjalnych, czy proporcjonalnie do okresu zatrudnienia w ciągu roku (tj. do 30 czerwca 2013 roku)? Czy po przejęciu przez Urząd Gminy pracowników, którym wypłacono 100% świadczenia z funduszu w zakładzie komunalnym można wypłacać przez nowego pracodawcę tj. świadczenia za okres od lipca do grudnia 2013 roku?

Odpowiedź:

Obecny pracodawca powinien dokonać wypłaty świadczeń zgodnie z przyznanymi środkami przez komisję socjalną. Jeśli natomiast pracownik, zgodnie z obowiązującym regulaminem otrzymuje świadczenie okresowe (np. zwrot miesięczny za uczęszczanie za basen), to obecny pracodawca winien wypłacić to świadczenie do 30 czerwca 2013 r. a następne świadczenia na tych samych zasadach wypłaci temu pracownikowi nowy pracodawca.

Złożone przez pracowników wnioski o świadczenie w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych powinny być rozpatrywane indywidualnie na podstawie przyjętych kryteriów socjalnych, tzn. po przeanalizowaniu każdorazowo sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej. Nie można zapominać jednak, że świadczenia te mają charakter uznaniowy i osoby uprawnione do ubiegania się o nie w razie decyzji odmownej nie mogą kierować do pracodawcy roszczeń z tego tytułu.

Wysokość wypłaty świadczenia nie jest uzależniona od okresu przepracowanego przez pracownika (chyba że regulacja taka wskazana jest w regulaminie u danego pracodawcy). Natomiast cel, na jaki środki z funduszu mogą zostać przeznaczone określone zostały katalogiem otwartym, pozwalającym ja jego szeroką interpretację.  

Zgodnie bowiem z obowiązującymi przepisami w tym zakresie, środki te przeznacza się na finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z funduszu, na dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych oraz na tworzenie zakładowych żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego. Szczegółowe cele dofinansowania i kryteria przyznawania środków zawarte winny być w regulaminie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. To właśnie regulamin będzie regulował czy nie ma przeciwwskazań do rozdysponowania całym funduszem.

Nie można pominąć również, że nowy pracodawca (Urząd Gminy), jako przejmujący zakład pracy stał się z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy, również w zakresie funduszu.

Zdaniem sądu

W razie przejęcia zakładu pracy dotychczasowa treść stosunku pracy nie ulega zmianie, również w zakresie nabycia prawa do nagrody jubileuszowej i odprawy rentowej. Uprawnienia te, wynikające dotychczas z układu zbiorowego lub zakładowego porozumienia płacowego, po przejęciu stają się treścią umowy o pracę.
Wyrok Sądu Najwyższego z 21 września 1995 r., sygn. akt: I PRN 60/95

Autorem odpowiedzi jest: 

Katarzyna Tryniszewska


AUTOR
Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, autorka publikacji z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, prowadzi indywidualną Kancelarię Adwokacką specjalizującą się w sprawach z prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Płace

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo