W maju pierwsza część odpisu na rachunek funduszu socjalnego

02.05.2016AKTUALNE

W maju pierwsza część odpisu na rachunek funduszu socjalnego

Pracodawca, który utworzył zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, jest zobowiązany do dokonywania corocznego odpisu podstawowego, naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych. Równowartość dokonanych odpisów i zwiększeń na dany rok kalendarzowy pracodawca przekazuje na wyodrębniony rachunek bankowy funduszu w terminie do 30 września danego roku, z tym że w terminie do 31 maja danego roku przekazuje kwotę stanowiącą co najmniej 75% dokonanych odpisów podstawowych.

Fundusz tworzy się z corocznego odpisu podstawowego, naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych, obliczanej zgodnie z rozporządzeniem ministra pracy i polityki społecznej z 9 marca 2009 r. w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na  zakładowy fundusz świadczeń  socjalnych.

Obliczanie wysokości odpisu przebiega w określony sposób

Podstawę naliczania odpisu stanowi przeciętna planowana w danym roku kalendarzowym liczba zatrudnionych pracowników, skorygowana w końcu roku do faktycznej przeciętnej liczby zatrudnionych, obejmująca pracowników zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy, po przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy. To znaczy, iż pracodawca jest zobowiązany ustalić przeciętną liczbę zatrudnionych na potrzeby odpisu co najmniej dwa razy w roku, tj. na początku roku i na końcu roku, w celu skorygowania wartości odpisu do rzeczywistego stanu zatrudnienia.

Aby ustalić przeciętne zatrudnienie u pracodawcy na dany rok kalendarzowy, w pierwszej kolejności należy obliczyć przeciętne zatrudnienie w poszczególnych miesiącach (w przeliczeniu na pełne etaty), następnie zsumować 12 otrzymanych wyników, a otrzymaną sumę podzielić przez 12. Uzyskany wynik daje nam przeciętne zatrudnienie w danym roku w przeliczeniu na pełne etaty. Przy obliczaniu przeciętnego zatrudnienia w poszczególnych miesiącach najlepiej skorzystać z metod stosowanych w sprawozdawczości dla GUS, zawartych w objaśnieniach do formularza Z-06 (w zależności od fluktuacji kadry można zastosować metodę średniej arytmetycznej, metodę uproszczoną lub metodę średniej chronologicznej).

Do obliczania przeciętnej liczby zatrudnionych uwzględnia się tylko pracowników, czyli osoby zatrudnione na podstawie umowy o  pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o  pracę (art. 2 Kodeksu pracy). Nie uwzględnia się natomiast osób:

  • zatrudnionych na podstawie umów cywilnych (umowy zlecenia, umowy o dzieło, kontraktu menedżerskiego), ponieważ nie są one pracownikami w rozumieniu Kodeksu pracy,

  • przebywających na urlopie bezpłatnym, ponieważ zgodnie z art. 174 § 2 Kodeksu pracy okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze,

  • chałupników oraz osób wykonujących pracę na podstawie umowy agencyjnej,

  • młodocianych,

  • emerytów i rencistów (byłych pracowników).

Podstawę naliczania odpisu dla pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub prace o szczególnym charakterze określa się, stosując metody ustalania odpisu dla pracowników zatrudnionych w warunkach normalnych. W stosunku do młodocianych nie oblicza się przeciętnej liczby zatrudnionych, a wykazuje liczbę młodocianych zatrudnionych w każdym roku nauki, bez przeliczania na pełne etaty.

Tabela odpisów i zwiększeń na 2016 r.

Rodzaj odpisu

(zwiększenia)

Kwota

odpisu (zwiększenia)

Podstawowy

1.093,93 zł

Zwiększony

(praca w szczególnych

warunkach lub

w szczególnym charakterze)

1.458,57 zł

Na pracowników młodocianych:

- I rok nauki

- II rok nauki

- III rok nauki

145,86 zł

175,03 zł

204,20 zł

Zwiększenie odpisu na

każdego pracownika

niepełnosprawnego

182,32 zł

Zwiększenie funduszu na

emeryta/rencistę

182,32 zł

U pracodawców posiadających żłobek lub klub dziecięcy – zwiększenie funduszu na każdego pracownika

218,79 zł

Od nieterminowych wpłat nie nalicza się odsetek

Pracodawca, który nie wykonuje przepisów ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych albo podejmuje działania niezgodne z przepisami tej ustawy, czyli na przykład nie wpłaca w terminie odpowiednich kwot odpisów na rachunek funduszu, zapłaci grzywnę. Karę orzeka się w trybie określonym przepisami Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia (art. 12a ustawy o ZFŚS).

W przypadku niedokonania tych przelewów we wskazanych terminach pracodawca nie ma obowiązku uiszczenia odsetek od tych kwot (wyrok Sądu Najwyższego z 13 kwietnia 1999 r., sygn. akt I PKN 663/98).

Pracodawca, u którego działają związki zawodowe, musi pamiętać także o tym, iż sprawy z zakresu świadczeń socjalnych należą do zakresu przedmiotowego sporów zbiorowych (art. 1 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych).

Podstawa prawna: 
  • art. 5, art. 5a, art. 6 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2015 r., poz. 111 ze zm.),

  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 9 marca 2009 r. w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (Dz.U. nr 43, poz. 349).

Słowa kluczowe:
odpis na ZFŚSZFŚS

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo