Okres próbny kilka razy? Tak, to możliwe

Marek Rotkiewicz
Marek Rotkiewicz
01.12.2014AKTUALNE

Okres próbny kilka razy? Tak, to możliwe

Zawarcie umowy na okres próbny, jeśli pracownik był już zatrudniony na takiej podstawie, jest dopuszczalne, ale musi dotyczyć pracy na zupełnie innym stanowisku, z innym zakresem obowiązków. Sama przerwa w zatrudnieniu nie zawsze usprawiedliwi ponowne zatrudnienie na próbę.

Utarło się, że dany pracownik tylko raz może być zatrudniony na podstawie umowy na okres próbny u jednego pracodawcy. Należy to jednak odnosić do sytuacji zawierania kolejnej umowy próbnej bezpośrednio po właśnie zakończonej albo jako następnej w ciągu umów terminowych (np. jako trzecia z kolei umowa, gdzie pierwsza była na okres próbny, a druga na czas określony).

Jedno stanowisko - jedna próba

Wywodzi się to z zasady, zgodnie z którą umowa o pracę na okres próbny może poprzedzać każdą z umów przewidzianych w art. 25 Kodeksu pracy, ale nie powinna poprzedzać „samej siebie”. Jeżeli bowiem okres próbny wypadł pomyślnie, nie ma potrzeby zawierania kolejnej tego typu umowy. Zawierając tego rodzaju umowę, należy zatem od razu przyjmować taki okres jej trwania, który pozwoli dobrze poznać i ocenić pracownika.

Zupełnie inna praca - można testować ponownie

W literaturze prawa pracy od lat pojawiają się poglądy pozwalające ponownie zawrzeć umowę na okres próbny w razie zatrudniania na całkowicie innym stanowisku pracy. Niedawno taką możliwość potwierdził Sąd Najwyższy.
W wyroku z 4 września 2013 r. (sygn. akt II PK 358/12) wskazał, że umowa na okres próbny ma sprawdzać przygotowanie pracownika do wykonywania pracy określonego rodzaju. Cechą charakterystyczną umowy na okres próbny jest jej usługowy charakter wobec pozostałych umów. Bezpośrednim celem tej umowy nie jest bowiem osiągnięcie gospodarczego celu zatrudnienia w sposób właściwy dla każdej z umów wymienionych w art. 25 § 1 Kodeksu pracy, ale wypróbowanie pracownika przed nawiązaniem właściwego zatrudnienia, tzn. sprawdzenie jego przydatności na zajmowanym stanowisku i zapewnienie niekłopotliwego (automatycznego) rozwiązania umowy w razie niepomyślnego wyniku próby.

Jeżeli zatem ocena przydatności pracownika do wykonywania pracy określonego rodzaju wypadnie negatywnie, to nie dojdzie do nawiązania między stronami innej umowy o pracę powierzającej te same obowiązki. Nie wyklucza to jednak możliwości zatrudnienia pracownika przy pracy innego rodzaju. Trzeba się bowiem zgodzić z poglądem, że nie można założyć nieprzydatności tego pracownika do pracy na innym stanowisku, ale trudno wymagać od pracodawcy, aby podjął decyzję o jego zatrudnieniu bez sprawdzenia, czy tak jest istotnie.

Okres próbny po przerwie

Ponowne zawarcie umowy na okres próbny jest dopuszczalne także wtedy, gdy następuje wprawdzie na to samo stanowisko, ale po dłuższej przerwie. Przy czym okres przerwy w zatrudnieniu musi być znaczący z punktu widzenia specyfiki prowadzonej przez pracodawcę działalności (liczne zmiany). Wówczas, nawet przy zatrudnieniu teoretycznie do tego samego rodzaju pracy, powoduje to konieczność sprawdzenia rzeczywistych możliwości jej świadczenia w zmienionych warunkach.

Jeśli przykładowo przez rok (kiedy pracownik nie był zatrudnionay u pracodawcy) faktycznie takie zmiany nastąpiły, w pełni można dopuścić ponowne zawarcie umowy na okres próbny.

Autorem odpowiedzi jest: 

Marek Rotkiewicz


Marek Rotkiewicz
AUTOR
Prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy, trener na szkoleniach

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo