Jak postąpić, gdy pracownica „odwołuje” rozwiązanie umowy?

08.08.2016AKTUALNE

Jak postąpić, gdy pracownica „odwołuje” rozwiązanie umowy?

Wyobraźmy sobie taką sytuację – pracownica składa pracodawcy oświadczenie o wypowiedzeniu umowy. Strony dochodzą do porozumienia i rozwiązują umowę, nie czekając na upływ okresu wypowiedzenia. Jednak po około miesiącu pracownica zwraca się do pracodawcy o przywrócenie do pracy. Na jakiej podstawie? Twierdzi, że w momencie składania oświadczenia o wypowiedzeniu umowy nie wiedziała, że jest w ciąży. Podpowiadamy, jak wybrnąć z takiej sytuacji. I odpowiadamy: czy przywrócenie do pracy jest obligatoryjne oraz jak rozliczyć okres nieświadczenia pracy pomiędzy rozwiązaniem umowy a złożeniem wniosku o anulowanie wypowiedzenia.

Wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy o pracę z pracownicą w ciąży jest możliwe wyłącznie w ściśle określonych przypadkach – w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia w trybie dyscyplinarnym. Obostrzenia te dotyczą jednak tylko pracodawcy – nic nie stoi na przeszkodzie, aby taką umowę rozwiązać na mocy porozumienia stron lub wypowiedzenia złożonego przez pracownicę.

Wypowiedzenie lub wniosek o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron jest oświadczeniem woli. Aby to oświadczenie woli było skuteczne i niepodważalne, musi być wolne od wad. Kodeks pracy (kp) nie reguluje kwestii związanych z wadami oświadczeń woli, a zatem w tym zakresie należy stosować przepisy Kodeksu cywilnego (kc). Zgodnie z jego przepisami wadami oświadczenia woli dotknięte są oświadczenia woli złożone:

  • w stanie wyłączającym świadome lub swobodne podjęcie decyzji lub wyrażenie woli (np. choroba, niedorozwój umysłowy lub inne nawet przemijające zaburzenie czynności psychicznych);
  • dla pozoru (złożone drugiej stronie za jej zgodą);
  • pod wpływem błędu;
  • pod wpływem groźby bezprawnej (drugiej strony lub osoby trzeciej).

Wady oświadczenia woli wywołują konsekwencje w postaci możliwości uchylenia się od skutków złożonego oświadczenia (błąd i groźba) lub powodują nieważność takiego oświadczenia z mocy prawa (działanie dla pozoru lub w stanie wyłączającym świadome lub swobodne podjęcie decyzji lub wyrażenie woli).

Była pracownica może odwołać swoją decyzję

Pracownica, która w momencie składania wypowiedzenia umowy o pracę lub wniosku o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron była w ciąży, a o tym nie wiedziała, może powołać się na błąd przy składaniu oświadczenia woli. W tym wypadku błąd będzie polegał na braku wiedzy (świadomości) o stanie, w jakim się znajduje pracownica, tj. braku wiedzy o ciąży.

Przykład
Pracownica zatrudniona na czas nieokreślony 18 marca 2016 r. wystąpiła do pracodawcy z wnioskiem o rozwiązanie umowy o pracę z dniem 31 marca 2016 r. Pracodawca zgodził się na tę propozycję i z końcem marca 2016 r. umowa została rozwiązana. Dnia 10 maja 2016 r. pracownica złożyła wniosek o przywrócenie do pracy, powołując się na fakt, że w dniu składania wniosku o rozwiązanie umowy oraz dniu jej rozwiązania nie miała świadomości, że jest w ciąży. Chociaż wniosek o przywrócenie do pracy został złożony ponad miesiąc po rozwiązaniu umowy, pracodawca ma obowiązek go uwzględnić i reaktywować stosunek pracy z pracownicą od 1 kwietnia 2016 r.

Kodeks cywilny przewiduje, że uchylenie się od skutków złożonego pod wpływem błędu oświadczenia woli jest dopuszczalne w przypadku czynności odpłatnych (jaką jest m.in. wypowiedzenie umowy o pracę lub złożenie wniosku o rozwiązanie jej za porozumieniem stron) tylko wtedy, gdy błąd został wywołany przez drugą stronę, chociażby bez jej winy, albo gdy wiedziała ona o błędzie lub mogła z łatwością błąd zauważyć. Jednakże w przypadku ciężarnych pracownic kwestia uchylania się od skutków złożonych przez nie oświadczeń została złagodzona. Zgodnie z utrwaloną linią orzecznictwa Sądu Najwyższego ciężarna pracownica może uchylić się od skutków złożonego oświadczenia woli zmierzającego do rozwiązania umowy o pracę, pod warunkiem że w dacie jego złożenia nie wiedziała o ciąży i niezależnie od tego, czy pracodawca wiedział o jej błędzie lub mógł go z łatwością zauważyć.

Ciężarna pracownica może powoływać się jedynie na błąd istotny, a więc uzasadniający przekonanie, że gdyby nie działała pod wpływem błędu i oceniała sprawę rozsądnie, nie złożyłaby oświadczenia zmierzającego do rozwiązania umowy o pracę. Uwzględniając szczególną ochronę stosunku pracy ciężarnych pracownic oraz uprawnienia związane z macierzyństwem, np. urlop macierzyński, rodzicielski lub wychowawczy, taki błąd należy uznać za istotny.

Zdaniem SN
Oświadczenie woli pracownicy o wypowiedzeniu umowy o pracę dotyczy czynności prawnej odpłatnej. Dla uchylenia się od skutków prawnych takiego oświadczenia woli, w przypadku złożenia go przez pracownicę pozostającą w błędzie co do stanu ciąży, nie jest wymagane, by błąd został wywołany przez pracodawcę, chociażby bez jego winy albo by pracodawca wiedział o błędzie lub z łatwością mógł go zauważyć (art. 84 § 1 kc stosowany odpowiednio i zgodnie z zasadami prawa pracy – art. 300 kp)(wyrok SN z 11 czerwca 2003 r., sygn. akt I PK 206/02, OSNP 2004/16/278).Pracownica, która nie wiedząc, że jest w ciąży, złożyła oświadczenie woli zmierzające do rozwiązania umowy o pracę, może się uchylić od skutków tego oświadczenia niezależnie od tego, czy błąd został wywołany przez pracodawcę, czy wiedział on o błędzie lub mógł go z łatwością zauważyć.
Wyrok Sądu Najwyższego z 19 marca 2002 r., sygn. akt I PKN 156/01, OSNP 2004/5/78

Przywrócenie do pracy – z dniem złożenia wniosku

Pracownica może uchylić się od skutków wniosku o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron, składając pracodawcy oświadczenie w tej sprawie. Uchylenie się od skutków oświadczenia woli zmierzającego do rozwiązania umowy o pracę powstaje z chwilą złożenia oświadczenia, lecz działa wstecz (przykład), co podkreślił Sąd Najwyższy w uzasadnieniu do wyroku z 19 marca 2002 r. (sygn. akt I PKN 156/01). SN zaakcentował, że oświadczenie woli złożone pod wpływem błędu jest nieważne od samego początku, tzn. od chwili jego złożenia. Oznacza to, że stosunek pracy tej pracownicy w ogóle nie uległ rozwiązaniu – trwa nadal, nieprzerwany. A zatem „przywrócenie pracownicy do pracy” nie jest jedynie dobrą wolą pracodawcy, lecz jego obowiązkiem.

Nie pracuje – nie ma prawa do wynagrodzenia

W takiej sytuacji stosunek pracy pracownicy nie uległ rozwiązaniu i pracodawca jest zobowiązany przyjąć ją z powrotem i dopuścić do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. To znaczy że formalnie taka pracownica nie będzie miała przerwy w zatrudnieniu. Nie oznacza to jednak, że wynagrodzenie za pracę przysługuje jej od dnia przywrócenia do pracy (czyli w sytuacji opisanej w przykładzie – od 1 kwietnia 2016 r.). Kluczowy jest bowiem moment zgłoszenia się pracownicy do pracy.

Przepisy prawa pracy nie przewidują odrębnej regulacji dla takiej sytuacji, a więc ustalając uprawnienia płacowe pracownicy, należy opierać się na przepisie art. 80 kp oraz art. 81 § 1 kp. Pracownicy przysługuje wynagrodzenie za pracę wykonaną, a za czas jej niewykonywania tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią. Dodatkowo pracownik ma prawo do wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotowy do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy. W przypadku przywrócenia do pracy wynagrodzenie za pracę przysługuje pracownicy od momentu zgłoszenia gotowości do pracy, tj. złożenia wniosku o przywrócenie do pracy (zob. uzasadnienie do wyroku z 19 marca 2002 r., I PKN 156/01).

Urlopu można udzielić tylko na wniosek

Analizując kwestię kontynuacji stosunku pracy ciężarnej pracownicy, Sąd Najwyższy nie zajmuje wyraźnego stanowiska w sprawie usprawiedliwienia okresu pomiędzy złożeniem wniosku o rozwiązanie umowy o pracę a wnioskiem o przyjęcie do pracy. Biorąc pod uwagę, że stosunek pracy nie uległ rozwiązaniu oraz fakt, iż wynagrodzenie przysługuje pracownicy dopiero od momentu zgłoszenia wniosku o przyjęcie do pracy, najrozsądniejszym wyjściem z tej sytuacji będzie uznanie okresu pomiędzy  „rozwiązaniem umowy” a złożeniem wniosku o przywrócenie do pracy za usprawiedliwioną, ale niepłatną nieobecność w pracy.

Pracodawca nie może na ten okres samodzielnie i jednostronnie udzielić pracownicy urlopu bezpłatnego. Urlop ten jest bowiem udzielany jedynie na wniosek pracownicy złożony przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Podobnie rzecz ma się z urlopem wypoczynkowym – który powinien być udzielony na wniosek pracownika, w terminie z nim uzgodnionym. Jednak mało prawdopodobne jest, aby pracownica złożyła pracodawcy wniosek o taki urlop – biorąc pod uwagę, że przepisy gwarantują jej prawo do wykorzystania urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego.

Nieobecność nie przekreśla prawa do wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku

Zasadniczo ubezpieczony (w tym przypadku ciężarna pracownica) nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli podlega obowiązkowo temu ubezpieczeniu, chyba że legitymuje się co najmniej 10-letnim stażem pracy. Oznacza to, że pracownica nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie pierwszych 30 dni zatrudnienia (okres wyczekiwania), w tym okresie bowiem podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu. W trakcie okresu zatrudnienia zasiłek chorobowy nie przysługuje natomiast:

  • za okresy, w których ubezpieczony zachowuje prawo do wynagrodzenia na podstawie przepisów szczególnych;
  • w okresie urlopu bezpłatnego lub urlopu wychowawczego;
  • w okresie tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności, z wyjątkiem przypadków, w których prawo do zasiłku wynika z ubezpieczenia chorobowego osób wykonujących odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania;
  • za cały okres orzeczonej niezdolności do pracy, jeżeli niezdolność do pracy powstała w wyniku umyślnego przestępstwa lub wykroczenia, co zostało stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu;
  • za okres pierwszych pięciu dni, jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana nadużyciem alkoholu (fakt ten jest stwierdzony przez lekarza kodem „C” w zaświadczeniu lekarskim);
  • za okres objęty zaświadczeniem lekarskim, w przypadku wykonywania w czasie zwolnienia lekarskiego pracy zarobkowej albo wykorzystywania zwolnienia lekarskiego od pracy niezgodnie z celem tego zwolnienia, co zostało stwierdzone w trakcie kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy przeprowadzanej przez płatnika zasiłku.

Wśród wymienionych przypadków nie ma sytuacji nieświadczenia pracy w okresie usprawiedliwionej (choć niepłatnej) nieobecności w pracy. A zatem, jeśli pracownica po przywróceniu do pracy przedłoży pracodawcy zwolnienie lekarskie, będzie miała prawo do wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego. W dalszej kolejności będzie także mogła korzystać z uprawnień rodzicielskich, gwarantowanych jej przepisa-mi kp, m.in.: urlopów macierzyńskiego, rodzicielskiego i wychowawczego (a także obniżenia wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mogłaby korzystać z urlopu wychowawczego), zwolnienia na opiekę nad dzieckiem oraz szczególnych uprawnień dla pracowników – rodziców, tj.:

  • zakaz pracy w godzinach nadliczbowych oraz systemie przerywanego czasu pracy;
  • zakaz pracy w porze nocnej oraz
  • zakaz delegowania poza stałe miejsce pracy;
  • bez uprzedniego uzyskania na to zgody pracownika – rodzica opiekującego się dzieckiem, które nie ukończyło 4 lat.

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo