Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego pracownika, który uległ wypadkowi komunikacyjnemu w drodze do pracy

Magdalena Jędrzejewska
04.07.2011AKTUALNE

Pytanie:

Pracownik naszego zakładu pracy uległ wypadkowi komunikacyjnemu w drodze do pracy. Za kilka tygodni kończy mu się 182-dniowy okres zasiłkowy i zamierzamy wystąpić do ZUS  z wnioskiem o świadczenie rehabilitacyjne. Czy wysokość tego świadczenia jest 100%, tak jak w przypadku świadczenia rehabilitacyjnego osoby, która miała wypadek przy pracy?

Odpowiedź:

Nie, świadczenie rehabilitacyjne nie będzie przysługiwało w wysokości 100% podstawy wymiaru.

Wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy z tytułu wypadku w drodze do pracy lub  z pracy w wysokości 100%

Do osób, które uległy wypadkom w drodze do lub z pracy, nie mają zastosowania szczególne uregulowania zawarte w przepisach ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, zgodnie z którymi świadczenia chorobowe, tj. i zasiłki,  i świadczenia rehabilitacyjne, wynoszą 100% podstawy wymiaru.

W przypadku świadczeń chorobowych dla poszkodowanych w wypadkach w drodze do pracy lub z pracy zastosowanie ma ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Te przepisy również przewidują, że wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy dla osoby, która uległa wypadkowi w drodze do pracy lub z pracy, wynosi 100% podstawy wymiaru. W przypadku świadczenia rehabilitacyjnego natomiast nie przewiduje się innej niż dla ogółu ubezpieczonych wysokości. A zatem  świadczenie rehabilitacyjne wynosi:

  • 90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych 3 miesięcy,
  • 75% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za pozostały okres zasiłku, ewentualnie
  • 100% podstawy wymiaru, gdy niezdolność do pracy przypada na okres ciąży.
Reasumując, niezdolność do pracy będąca skutkiem wypadku w drodze do pracy lub z pracy uprawnia do wynagrodzenia za czas choroby i zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru, natomiast świadczenie rehabilitacyjne nie będzie wypłacane w tej wysokości.

Bez świadczeń rentowych z tytułu wypadków w drodze do pracy lub z pracy

Na marginesie należy dodać, że ustawa wypadkowa nie przewiduje możliwości przyznawania świadczeń rentowych z tytułu wypadków w drodze do pracy lub z pracy. Regulacje dotyczące tej kwestii zawiera ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.),  której przepisy przewidują prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem w drodze do lub z pracy bez konieczności spełnienia warunku stażu pracy wymaganego przy ustalaniu uprawnień do zwykłej (powszechnej) renty z tytułu niezdolności do pracy.

Autorem odpowiedzi jest: 

Magdalena Jędrzejewska
specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Sprawdź inne artykuły w kategorii ZUS

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo