Czy zmiana wynagrodzenia w trakcie pobierania zasiłku chorobowego ma wpływ na obliczanie podstawy wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego?

Renata Gawęcka
05.10.2011AKTUALNE

Pytanie:

Pracownica przebywa na zwolnieniu lekarskim od 13.04.2011 r. do 11.10.2011 r. Podstawą naliczenia zasiłku jest wynagrodzenie  od kwietnia 2010 r. do marca 2011 r. pomniejszone o składki w wysokości 21 593,17 zł. Pracownica po zakończeniu zwolnienia chorobowego ma przyznane świadczenie rehabilitacyjne na 3 miesiące. Z dniem 01.09.2011 r. pracownica otrzymała podwyżkę wynagrodzenia. Jaką w związku z tym przyjąć podstawę do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego i jak je prawidłowo wyliczyć?

Odpowiedź:

Zmiana wynagrodzenia  w trakcie pobierania zasiłku chorobowego, a następnie świadczenia rehabilitacyjnego nie ma wpływu na podstawę wymiaru zasiłku. Należy jednak zauważyć, że zgodnie z obwieszczeniem Prezesa ZUS, podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego nie podlega waloryzacji w IV kwartale 2011 r., ponieważ wskaźnik waloryzacji obliczony jako stosunek przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłaszanego do celów emerytalnych w II kwartale 2011 r. do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w IV kwartale 2010 r. nie przekracza 100% i wynosi 97,9%.

Podstawą wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego jest wynagrodzenie, stanowiące podstawę wymiaru zasiłku chorobowego. Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego, od której ustalana jest wysokość  świadczenia rehabilitacyjnego podlega - dla celów ustalenia wysokości świadczenia rehabilitacyjnego - waloryzacji. Waloryzacja polega na podwyższeniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego wskaźnikiem waloryzacji odpowiednim dla kwartału, w którym przypada pierwszy dzień okresu świadczenia rehabilitacyjnego.

Dla celów obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta podlega waloryzacji według następujących zasad:

  1. jeżeli pierwszy dzień okresu, na który przyznano świadczenie rehabilitacyjne, przypada w I kwartale kalendarzowym danego roku, podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta do obliczenia tego świadczenia ulega podwyższeniu o procent wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłaszanego dla celów emerytalnych w III kwartale w stosunku do I kwartału ubiegłego roku kalendarzowego,
  2. jeżeli pierwszy dzień okresu, na który przyznano świadczenie rehabilitacyjne, przypada w II kwartale kalendarzowym danego roku, podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta do obliczenia tego świadczenia ulega podwyższeniu o procent wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłaszanego dla celów emerytalnych w IV kwartale w stosunku do II kwartału ubiegłego roku kalendarzowego,
  3. jeżeli pierwszy dzień okresu, na który przyznano świadczenie rehabilitacyjne, przypada w III kwartale kalendarzowym danego roku, podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta do obliczenia tego świadczenia ulega podwyższeniu o procent wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłaszanego dla celów emerytalnych w I kwartale tego roku kalendarzowego w stosunku do III kwartału ubiegłego roku kalendarzowego,
  4. jeżeli pierwszy dzień okresu, na który przyznano świadczenie rehabilitacyjne, przypada w IV kwartale kalendarzowym danego roku, podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta do obliczenia tego świadczenia ulega podwyższeniu o procent wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłaszanego dla celów emerytalnych w II kwartale tego roku kalendarzowego w stosunku do IV kwartału ubiegłego roku kalendarzowego.
Autorem odpowiedzi jest: 

Renata Gawęcka
specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych


AUTOR
Specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Sprawdź inne artykuły w kategorii ZUS

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo