Czy na podstawie protokołu powypadkowego można wypłacić świadczenia chorobowe z tytułu wypadku przy pracy?

Renata Gawęcka
08.12.2011AKTUALNE

Pytanie:

Czy protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku w pracy może być podstawą wypłaty zasiłku  z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100%, czy powinnam otrzymać jeszcze dodatkowe dokumenty?

Odpowiedź:

Do przyznania i wypłaty zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego i zasiłku wyrównawczego z ubezpieczenia wypadkowego wymagane są dokumenty przewidziane dla przyznania tych świadczeń finansowanych z ubezpieczenia chorobowego. Dokumentem do ustalenia prawa i wypłaty zasiłku chorobowego jest zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby, wystawione na formularzu ZUS ZLA.
Dodatkowo niezbędne są dokumenty potwierdzające wypadek przy pracy lub chorobę zawodową, tj.:
- protokół powypadkowy lub karta wypadku przy pracy - w razie niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy,
-  decyzja o stwierdzeniu choroby zawodowej - wydana przez inspektora sanitarnego.

W przypadku późniejszych następstw, które zaistniały w związku ze stwierdzonym wcześniej wypadkiem przy pracy oraz w razie niezdolności do pracy spowodowanej chorobą zawodową, związek tej niezdolności do pracy z wcześniejszym wypadkiem bądź z istniejącą chorobą zawodową powinien być stwierdzony przez lekarza dodatkowym zaświadczeniem lekarskim.

Tym samym, jeśli firma dysponuje protokołem powypadkowym uznającym, że zdarzenie, któremu uległ pracownik jest wypadkiem przy pracy, istnieje możliwość wypłaty zasiłku chorobowego w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru.

Jednakże w celu sprawdzenia, czy zdarzenie uznane przez zakład pracy jako wypadek przy pracy zostanie również uznane przez  ZUS, warto w tym celu zwrócić się do właściwej terenowej jednostki ZUS w celu ustalenia, czy  w danym przypadku należy wypłacać zasiłek chorobowy  z ubezpieczenia wypadkowego tj. w wysokości 100 podstawy wymiaru.

Uwaga

W przypadku potwierdzenia przez ZUS, że zdarzenie, któremu uległ ubezpieczony,   spełnia warunki wymagane w ustawie wypadkowej, płatnik nie naraża się na wypłatę zasiłku chorobowego w nieprawidłowej wysokości bądź wypłatę nieprawidłowego świadczenia (np. zasiłku chorobowego wypadkowego w wysokości 100 proc. zamiast wynagrodzenia za czas choroby)  i unika w przyszłości składania dokumentów korygujących. Sprzeczność pomiędzy ustaleniami płatnika składek a ZUS co do uznania danego zdarzenia za wypadek przy pracy może ujawnić się przy okazji złożenia przez pracownika wniosku o jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy. Może się okazać, że zakład pracy na podstawie protokołu powypadkowego wypłacił świadczenia chorobowe wypadkowe, natomiast po zakończeniu leczenia pracownik złożył wniosek o jednorazowe odszkodowanie i wówczas ZUS nie uznaje tego zdarzenia za wypadek przy pracy i odmawia prawa do jednorazowego odszkodowania. Wówczas wypłacone świadczenia chorobowe wypadkowe są nienależne.

Autorem odpowiedzi jest: 

Renata Gawęcka

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych


AUTOR
Specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Sprawdź inne artykuły w kategorii ZUS

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo