wynagrodzenie chorobowe

100% wynagrodzenia chorobowego podczas zwolnienia lekarskiego – kiedy przysługuje

Pytanie:

Czy na podstawie obowiązujących przepisów o epidemii i rosnącymi zachorowaniami, pracownikowi można wypłacić 100% wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku? Pracownik udał się w czasie pracy do szpitala gdzie stwierdzono zachorowanie na COVID i otrzymał on zwolnienie lekarskie. Obecnie nie obowiązuje kwarantanna czy izolacja. Pracownik jedynie na karcie wypisowej z SOR ma stwierdzone zachorowanie. Jak postąpić w takiej sytuacji? Czy nadal obowiązują przepisy wypłaty 100% wynagrodzenia jeżeli pracownik twierdzi, że zaraził się w pracy? Co może grozić pracownikowi jeżeli fałszywie poda fakt zakażenia w zakładzie pracy?

Wynagrodzenie chorobowe za czas izolacji – czy przysługuje 100% wynagrodzenia

Pytanie:

Czy pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku - opiekun w DPS - przysługuje 100% wynagrodzenia za czas izolacji domowej w związku z zachorowaniem na COVID-19?  Pracownik twierdzi, że do zarażenia doszło w zakładzie pracy. Proszę o podstawę prawną oraz szerszą interpretację udowodnienia, że do zarażenia doszło w zakładzie oraz jakie ewentualnie dokumenty ma dostarczyć pracownik i czy to on ma udowodnić, jak doszło do ww. zarażenia? Zaznaczam, że pracodawca zabezpiecza pracowników w środki ochron indywidualnych zgodnie z wytycznymi i procedurami sanepidowskich odnośnie COVID-19. Po sprawdzeniu monitoringu ochrony te są używane przez pracowników.

Dodatek zmianowy usunięty z regulaminu wynagradzania – jak ustalać wynagrodzenie chorobowe

Pytanie:

Od 1 maja 2021 r. dokonaliśmy zmiany w regulaminie wynagradzania i nie będziemy już wypłacać dodatku zmianowego. Dodatek zmianowy wchodził do podstawy wynagrodzenia chorobowego. Czy wypłacając wynagrodzenie chorobowe od 1 maja nie możemy już wliczać dodatku zmianowego do podstawy wynagrodzenia chorobowego z 12 miesięcy? Jeśli nie możemy, to co w przypadku ciągłości chorobowego i ustalonej podstawy, gdy przerwa między chorobowymi nie była dłuższa niż 3 miesiące?

Z artykułu dowiesz się m.in.:
  • W jaki sposób przeliczyć podstawę wymiaru świadczenia, jeżeli w trakcie pobierania wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku przez pracownika pracodawca zmienił regulamin wynagradzania, w ten sposób, że zaprzestał wypłaty dodatku zmianowego

Zgodnie z przepisami ustawy zasiłkowej składników wynagrodzenia przysługujących w myśl umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, tylko do określonego terminu nie uwzględnia się przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należnego za okres po tym terminie. Przepis ten stosuje się odpowiednio do składników wynagrodzenia, których wypłaty zaprzestano na podstawie układu zbiorowego pracy lub przepisów o wynagradzaniu.

Dlatego w opisanym przypadku „dodatku zmianowego” od 1 maja nie powinna Pani wliczać do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku.

Jeżeli w trakcie pobierania wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku przez pracownika zmieniliście regulamin wynagradzania, w ten sposób, że zaprzestaliście wypłaty „dodatku zmianowego”, to powinniście przeliczyć podstawę wymiaru świadczenia, w ten sposób, że od 1 maja należy wyłączyć z podstawy wymiaru zasiłku składnik wynagrodzenia, którego wypłaty zaprzestano. Nie zmieni się natomiast okres, z jakiego została ustalona podstawa wymiaru.

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo