urlop wypoczynkowy

Okres stażu z urzędu pracy a prawo do urlopu wypoczynkowego

Zmiana wymiaru czasu pracy – czy ma wpływ na przysługujący pracownikowi wymiar urlopu wypoczynkowego

Zmiana wymiaru czasu pracy – czy ma wpływ na przysługujący pracownikowi wymiar urlopu wypoczynkowego

Może się zdarzyć, że pracownikowi zatrudnionemu na 1/2 etatu (pracującemu 20 godz. tygodniowo) pracodawca zmienia etat na 25 godz. tygodniowo tj. 5 dni po 5 godzin. Zmiana ma miejsce na początku roku kalendarzowego np. od lutego. Jak ustalić dla niego urlop wypoczynkowy od lutego do końca roku?

Z artykułu dowiesz się:

Sprawdź też:

Przypominam, że urlop wypoczynkowy pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się, proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę urlop w wymiarze 20 lub 26 dni, w zależności od tego jaki wymiar urlopu przysługiwałby pracownikowi, gdyby był zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy.

Sprawdź aktualne wskaźniki:

Skorzystaj z kalkulatora:

Odwołanie powołanego pracownika ze stanowiska – co z wykorzystaniem urlopu bieżącego i zaległego

Pytanie:

Pracownik z dniem 27 lutego 2024 r. został odwołany z pełnienia funkcji „kierownika jednostki organizacyjnej”. Został wobec niego zastosowany 3 miesięczny okres wypowiedzenia zgodnie z przepisami Kodeksu pracy. Pracownik na ten czas został zobowiązany przez Dyrektora jednostki nadrzędnej do wykorzystania w całości zaległego urlopu wypoczynkowego, jednocześnie w pozostałym okresie wypowiedzenia został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Pracownik z dniem 27 lutego 2024 r. poszedł na miesięczne zwolnienie lekarskie. Czy w momencie, kiedy zakończy się okres zwolnienia lekarskiego, odwołany z funkcji „kierownik jednostki organizacyjnej" powinien złożyć wniosek urlopowy o wykorzystanie urlopu wypoczynkowego zaległego i bieżącego (liczonego proporcjonalnie do okresu zatrudnienia)? Czy na podstawie powyższych zapisów nowa osoba, która zostanie powołana jako „kierownik jednostki organizacyjnej" może wysłać pracownika do wykorzystania urlopu wypoczynkowego w narzuconym przez siebie terminie? Jaką należałoby zastosować podstawę prawną – nadmieniam, że chodzi o urlop i zaległy i bieżący?

Udzielanie pracownicy urlopu po zmianie wymiaru czasu pracy

Pytanie:

Pracownica była zatrudniona w 2023 r. w wymiarze pełnego etatu i przebywała na urlopie macierzyńskim. Za ten okres naliczyliśmy pracownicy 26 dni urlopu. Do pracy wróciła w lutym (po 9 lutym 2024 r.) również w wymiarze pełnego etatu a od 1 marca pracownica będzie wykonywała pracę na 1/2 etatu. Pytanie moje dotyczy wykorzystania zaległego urlopu. W nowym wymiarze pracownica będzie pracować po 4 godziny dziennie. Zaległy urlop jest „warty" de facto 8 godzin. Czy udzielanie pracownicy urlopu na 1 dzień to będzie „zejście" 4 godzin z puli urlopowej? Czy gdyby 1 dzień zaległego urlopu = 1 dzień jej pracy to byłaby de facto stratna, bo gdyby umówiła się na pracę nie codziennie po 4 godziny tylko w innym wymiarze np. poniedziałek 8 godzin to biorąc urlop na ten dzień miałaby mniej do przepracowania w inne dni? Czy jeden dzień urlopu pracownicy to 4 godziny i tak to będzie ostatecznie wyliczane w odbieraniu starego urlopu? Czy nowe dni urlopowe to też jest 8 godzin i będą rozliczane godzinowo?

Wykorzystanie urlopu wypoczynkowego w wyższym wymiarze przez pracownika – czy pracodawca ma prawo żądać odpracowania tego czasu

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo