świadczenia chorobowe

Jak wypłacać świadczenia chorobowe na przełomie 2021 i 2022 roku

Przełom roku budzi wątpliwości co do rodzaju świadczenia chorobowego, które powinno być wypłacane z tytułu nieprzerwanej niezdolności do pracy. Warto sprawdzić, kto ma wypłacać świadczenie, jeśli płatnik składek z początkiem nowego roku uzyska lub utraci prawo do wypłacania świadczeń chorobowych.

Z artykułu dowiesz się m.in.:
  • Dlaczego wypłacając wynagrodzenie chorobowe na przełomie lat 2021/2022, pracodawcy powinni sprawdzić wiek pracownika
  • Jak właściwie wypłacać zasiłek opiekuńczy na przełomie roku
  • Jak wypełniać dokumentację ZUS w przypadku wypłaty świadczeń chorobowych na przełomie roku

Z dniem 1 stycznia 2022 r. wejdzie w życie wiele zmian w zakresie świadczeń chorobowych. Nie będziemy ich jednak stosować w sytuacji będącej przedmiotem tego artykułu. Zgodnie bowiem z art. 21 ustawy zmieniającej zasiłki oraz świadczenie rehabilitacyjne, do których prawo powstało przed 1 stycznia 2022 r., powinny być wypłacane przez cały okres nieprzerwanej niezdolności do pracy na dotychczasowych zasadach.

Świadczenia chorobowe – od 1 stycznia wynagrodzenie chorobowe z nowym limitem

Pracodawcy wypłacający na przełomie grudnia 2021 r. oraz stycznia 2022 r. swoim pracownikom wynagrodzenie chorobowe muszą pamiętać o tym, że z dniem 1 stycznia 2022 r. osoby te nabędą prawo do nowego limitu dni, przez które świadczenie to przysługuje.

Wynagrodzenie chorobowe z tytułu nieprzerwanej niezdolności do pracy wypłacane za dni przypadające po 31 grudnia 2021 r. powinno więc być rozliczane już w ramach nowego limitu, przysługującego w 2022 r. – nawet jeśli nie został w pełni wykorzystany limit z 2021 r. Fakt, że jest to nieprzerwana niezdolność do pracy, która powstała w 2021 r., nie ma tu znaczenia.

Świadczenia chorobowe dla pracowników w czasie pandemii COVID-19 – 11 sytuacji z życia

Jednym ze skutków trwającego od przeszło roku stanu zagrożenia epidemicznego jest wiele zmian w zakresie świadczeń chorobowych przysługujących pracownikom. Wprowadzono nie tylko dodatkowy zasiłek opiekuńczy, ale także zmieniono zasady przyznawania i obliczania świadczeń już istniejących. Zmiany te budzą wiele wątpliwości u pracodawców, szczególnie gdy pracownik przebywa na urlopie, pracuje zdalnie lub opiekuje się dzieckiem. Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania o świadczenia chorobowe w czasie pandemii.

Z artykułu dowiesz się m.in.:
  • Jaki rodzaj zasiłku opiekuńczego przysługuje rodzicowi za okres kwarantanny/izolacji dziecka
  • Co w sytuacji, jeśli okres kwarantanny/izolacji w całości przypada na okres udzielonego urlopu bezpłatnego
  • Czy świadczenie pracy zdalnej przez drugiego z rodziców pozbawia prawa do zasiłku opiekuńczego
  • W jakiej wysokości przysługują świadczenia chorobowe za okres pobytu w izolatorium
  • Za jaki okres można wyrównać świadczenia chorobowe ustalone z zastosowaniem art. 40 ustawy chorobowej
  • Co zrobić, jeśli świadczenie przeliczone zgodnie z art. 31zy13 specustawy okaże się niższe od świadczenia wypłaconego

Kwarantanna/izolacja po wyczerpaniu okresu zasiłkowego

Kwarantanną lub izolacją może być objęty także pracownik, który wykorzystał już przysługujący mu okres zasiłkowy (182 dni lub 270 dni – w przypadku gruźlicy albo choroby przypadającej na okres ciąży). Pracodawcy zgłaszają wątpliwości, czy osobie takiej mogą wypłacić zasiłek chorobowy z tytułu kwarantanny/izolacji.

Możliwość taka zależy od tego, czy między zakończeniem poprzedniej niezdolności do pracy, a rozpoczęciem kwarantanny/izolacji wystąpił chociaż jeden dzień przerwy, czy też przerwy takiej nie było. Zastosujemy tu bowiem art. 9 ustawy chorobowej mówiący o tym, że do jednego okresu zasiłkowego wlicza się:

  • wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy z powodu choroby, a także okresy niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2 tej ustawy (m.in. wskutek poddania się kwarantannie, izolacji w warunkach domowych lub izolacji, o której mowa w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi),
  • okresy poprzedniej niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą, jeśli przerwa między nimi nie przekraczała 60 dni.

1. Przerwa między zakończeniem poprzedniej niezdolności do pracy, a rozpoczęciem kwarantanny/izolacji

W kwietniu 2021 r. dwoje pracowników przebywających na długotrwałych zwolnieniach lekarskich wyczerpało przysługujące im okresy zasiłkowe.

U pierwszego nastąpiło to z dniem 19, a u drugiego z dniem 21 kwietnia. W obu przypadkach przyczyną niezdolności do pracy były schorzenia kardiologiczne. Z uwagi zarażenie COVID-19 osoby te objęte zostały izolacją trwającą od 22 kwietnia do 7 maja. Z tego tytułu pierwszy pracownik nabył prawo do zasiłku chorobowego, ponieważ między zakończeniem poprzedniej niezdolności do pracy a powstaniem nowej wystąpiła przerwa. Obie te niezdolności do pracy spowodowane były inną jednostką chorobową, a więc nastąpiło otworzenie nowego okresu zasiłkowego.

Natomiast drugiemu z pracowników nie przysługuje żadne świadczenie chorobowe z tytułu objęcia izolacją, ponieważ przypadała ona bezpośrednio po zakończeniu poprzedniej niezdolności do pracy, a tym samym osoba ta nie nabyła prawa do nowego okresu zasiłkowego. W tym przypadku okres izolacji pracodawca powinien potraktować jako usprawiedliwioną nieobecność w pracy bez prawa do wynagrodzenia i zasiłku.

Kwarantanna lub izolacja a zasiłki chorobowe w związku z COVID-19

Kwarantanna lub izolacja a zasiłki chorobowe w związku z COVID-19 – odpowiedzi na 15 pytań

Sprawdź, czy kwarantanna przerywa opiekę na dziecko z art. 188 kp albo świadczenie rehabilitacyjne. Przekonaj się, czy pracodawca będzie widział z platformy PUE ZUS, że dana osoba przebywa na zasiłku z tytułu kwarantanny bądź izolacji. Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące kwarantanny i izolacji pracowników i rozliczania zasiłków chorobowych i wynagrodzeń w tym czasie.

Z artykułu dowiesz się m.in.:
  • Co w przypadku jeżeli lekarz wystawi ZUS ZLA od 26 października do 2 listopada 2020 r., a w informacji na PUE jest informacja o kwarantannie jest do 6 listopada 2020 r.?
  • W którym momencie pracownik powinien dostarczyć oświadczenie, w przypadku gdy nie został ujęty w tabeli na PUE ZUS?
  • Czy osoba będąca na izolacji co do zasady to osoba chora?
  • Czy jeżeli pracownica wykonywała pracę tylko przez 2 dni kwarantanny, to traci cały zasiłek chorobowy wynikający z kwarantanny?
  • Czy jeśli ZUS ZLA nakładają się na siebie, wystawione przez różnych lekarzy, pracodawca może we własnym zakresie skrócić to pierwsze?
  • Czy w razie braku informacji na PUE ZUS oświadczenie pracownika o objęciu kwarantanną/izolacją jego dziecka powinno być potwierdzone w sanepidzie?
  • Czy pracownik sam może zawnioskować o udzielenie urlopu wypoczynkowego zamiast pobierać zasiłek z tytułu kwarantanny?
  • Czy zasiłek opiekuńczy na dziecko objęte kwarantanną/izolacją przysługuje do ukończenia przez dziecko 14. rok życia czy tylko w przypadku dzieci do 8 lat?

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo