stosunek pracy

Rozliczenie zwolnienia lekarskiego po ustaniu stosunku pracy

Pytanie:

Pracownikom, którym stosunek pracy ustał 31 grudnia 2022 r. zostały wystawione i wysłane pocztą świadectwa pracy. W dniu 3 stycznia 2023 r. wpłynęło na ZUS PUE zwolnienie lekarskie dotyczące dat z końcówki grudnia. W dniu 10 stycznia 2023 r. pracownikom będą wypłacane dodatkowe składniki wynagrodzenia (jednak nieozusowane). Czy jest w ogóle możliwość rozliczenia w tym przypadku zwolnienia lekarskiego na liście płac po ustaniu stosunku pracy (ale z okresu, który był w ramach stosunku pracy)? Czy konieczne jest także wystawienie nowego świadectwa pracy, aby wykazać te okresy nieskładkowe w trakcie zatrudnienia i czy można je zawrzeć w nowym świadectwie bez wypłacania świadczeń chorobowych? Czy jeśli pracownik był cały miesiąc na nieświadczeniu pracy (wyliczane oczywiście jak wynagrodzenie za urlop) to z takiego wynagrodzenia dokonuje się potrącenia za chorobę? Nasz system może trochę niefortunnie, ale nazywa wypłatę za nieświadczenie pracy wynagrodzeniem zasadniczym (jak nie ma części zmiennej) to system, wypłaca po prostu wynagrodzenie zasadnicze. Czy z wynagrodzenia za okres nieświadczenia pracy dokonuje się potrącenia za chorobę? Czy jeśli wyżej wspomniane potrącenie jest możliwe to co ze składkami i podatkiem od nadpłaconego w grudniu wynagrodzenia? Na liście w styczniu nie będzie innych składników ozusowanych. Czy nadpłata jest w ogóle możliwa do potrącenia? Czy pracownik ma zwrócić pracodawcy kwotę brutto nadpłaty?

Stosunek pracy i pozarolnicza działalność – co ze składkami ZUS

Przychody ze stosunku pracy i pozarolniczej działalności gospodarczej – co ze składkami ZUS (interpretacja ZUS z 30 kwietnia 2021 r., WPI/200000/43/373/2021 – omówienie)

Umowa o pracę stanowi obowiązkowy tytuł do ubezpieczeń społecznych. Natomiast dla osób równocześnie prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, obowiązkowy tytuł do podlegania ubezpieczeniom ustalany jest w zależności od wysokości podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu stosunku pracy. W przypadku gdy ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie. Interpretacja ZUS Oddział w Lublinie (decyzja nr 373/2021 z 30 kwietnia 2021 r., w sprawie WPI/200000/43/373/2021).

Z artykułu dowiesz się:
  • Czy osoby będące pracownikami spełniającymi jednocześnie warunki do objęcia obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z innych tytułów niż umowa o pracę, których podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu stosunku pracy, w przeliczeniu na okres miesiąca, jest niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym także z innych tytułów
  • Czy ZUS może wydać interpretację w sprawie wypłaty wynagrodzenia i opłacenia zaległych składek przez pracodawcę przedsiębiorcy

Przedsiębiorca zwrócił się do ZUS z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji w odniesieniu do niżej opisanego stanu faktycznego.

Przedsiębiorca od 1 lipca 2019 r. jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy w spółce. Wynagrodzenie określone w umowie o pracę jest ustalone w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę (ustawa z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu o pracę; tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 2207). Przedsiębiorca poinformował, że pracodawca wypłaca wynagrodzenia nieterminowo, a od grudnia 2019 r. nie wypłaca go w ogóle.

Ponadto, pracodawca przedsiębiorcy ma również zaległości w składkach ZUS. Przedsiębiorca od 7 stycznia 2020 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i został zgłoszony do ZUS do ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZZA jako osoba wykonująca działalność gospodarczą z kodem 051000. Przedsiębiorca poinformował, że nie wystawia faktur dla swojego pracodawcy, a z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej odprowadza składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne w wysokości określonej przepisami.

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo