potrącenia z wynagrodzenia

Trzynastka czyli dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2023 rok – czy podlega potrąceniu

Pytanie:

Pracownik był zatrudniony w naszej jednostce w wymiarze pełnego etatu do 30 września 2023 r. W marcu 2024 r. zostanie mu wypłacone dodatkowe wynagrodzenie roczne (trzynastka za 2023 rok). Kwota naliczonej trzynastki wynosi 4.000,00 zł brutto. 1 marca 2024 r. do zakładu pracy wpłynęło zawiadomienie o zajęciu wynagrodzenia za pracę (wierzytelność niealimentacyjna). Czy w przestawionej sytuacji należy dokonać potrącenia w wysokości 50% wynagrodzenia? Czy nie należy nic potrącać z uwagi na brak osiągniętego wynagrodzenia minimalnego?

Jak ustalić ostateczną kwotę potrąceń z nagrody jubileuszowej i wynagrodzenia za pracę – lista płac

Jeśli nagroda jubileuszowa i wynagrodzenie z umowy o pracę są wypłacane w różnych terminach danego miesiąca, przy pierwszej wypłacie należy skalkulować dopuszczalną sumę potrącenia. Należy przy tym uwzględnić ograniczenia kodeksowe, w tym kwotę wolną od potrąceń. Realizując drugą wypłatę, trzeba zsumować uzyskane w danym miesiącu wszystkie składniki wynagrodzenia, dokonując od wyliczonej sumy odliczeń podatkowo-składkowych i ustalając finalną, dopuszczalną przepisami kwotę potrącenia. Sprawdź przykładową listę płac.

Zajęcia komornicze nagrody jubileuszowej powinniśmy realizować tak jak w przypadku wynagrodzenia za efektywną pracę, które podlega szczególnej ochronie prawnej. Przejawia się ona m.in. ograniczeniami w sferze potrąceń, których można dokonywać na zasadach i w granicach przewidzianych w Kodeksie pracy. Oznacza to, że „jubileuszówki” są objęte ochroną kodeksową w pełnym zakresie, co potwierdzono m.in. w wyroku Sądu Najwyższego z 17 lutego 2004 r. (sygn. akt I PK 217/03, OSNP 2004/24/419).

Komornik nie może jej więc zająć w całości nawet w przypadku egzekwowania należności alimentacyjnych. Faktu tego nie zmienia brzmienie art. 87 § 5 kp, w myśl którego nagroda z zakładowego funduszu nagród, dodatkowe wynagrodzenie roczne oraz należności przysługujące pracownikom z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej podlegają egzekucji na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych do pełnej wysokości.

Przypomnijmy, że potrącenia z pensji pracowniczej mogą być dokonywane:

  • w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych – do wysokości 3/5 wynagrodzenia,
  • w przypadku egzekucji innych należności lub potrącania zaliczek pieniężnych – do wysokości 1/2 wynagrodzenia.

Przy zbiegu potrąceń z różnych tytułów, potrącenia kwot egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne oraz zaliczek pieniężnych nie mogą w sumie przekraczać połowy pensji, a łącznie z potrąceniami należności alimentacyjnych – 3/5 wynagrodzenia.

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo