podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego dla zatrudnionego emeryta – jak ustalić

Przeliczenie wynagrodzenia chorobowego – czy jest konieczne po podwyżce wynagrodzenia za pracę

Pytanie:

W listopadzie br. (po naliczeniu wynagrodzenia za listopad br.) wypłaciliśmy wyrównanie wynagrodzenia po podwyżce wynagrodzenia zasadniczego od miesiąca sierpień 2021 r. Czy podstawa zasiłku chorobowego w takim wypadku musi uwzględniać wyższe wynagrodzenie, jeżeli jest to wynagrodzenie za miesiąc, który przyjmujemy do podstawy zasiłku? Mamy pracownicę, której zwolnienie wpłynęło po wypłacie wynagrodzenia za miesiąc październik 2021 r. i zostało uwzględnione w wypłacie listopadowej (przeliczone jeden miesiąc wstecz). Pracownica była także na zwolnieniu w listopadzie br. Zdążyła podpisać aneks do umowy o pracę obowiązujący od 1 sierpnia 2021 r. z wyższym wynagrodzeniem. Pracownica będzie na dłuższym zwolnieniu z powodu ciąży. Rozumiem, że powinniśmy zrobić korektę wypłaty wynagrodzenia chorobowego (chodzi o przyjęte do podstawy poprzednie wynagrodzenie zasadnicze za miesiące sierpień i wrzesień 2021 r.). Jak wygląda kwestia ZUS DRA za październik? Czy zmiany w zasiłkach od 2022 r. obejmą osoby, które będą kontynuować zwolnienie na przełomie roku?

Szykują się zmiany w dobrowolnym ubezpieczeniu chorobowym

Szykują się korzystne zmiany w dobrowolnym ubezpieczeniu chorobowym

Według założeń projektu zmian w ustawie systemowej płatnik składek będzie podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu nawet wtedy, gdy opłaci składkę chorobową po terminie lub nie opłaci jej wcale. Dzięki temu będzie mógł ubiegać się o zasiłki również przy opłaceniu składki chorobowej po terminie. Skorzystają na tym osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą oraz osoby z nimi współpracujące. Sprawdź, czy planowane zmiany dotyczą także pozostałych dobrowolnych ubezpieczeń społecznych (emerytalnych i rentowych).

Z artykułu dowiesz się m.in.:
  • Co oznacza dla ubezpieczonych wykreślenie art. 14 ust. 2 pkt 2 z ustawy systemowej
  • Jakie obecnie osoba prowadząca działalność gospodarczą ponosi konsekwencje, jeśli nie opłaci składek w terminie
  • Co może zrobić obecnie przedsiębiorca, jeśli opłaci dobrowolną składkę chorobową po terminie lub w niewłaściwej wysokości
  • Co oznacza dla płatnika składek, że po wprowadzeniu zmian będzie on podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu nawet w przypadku opłacenia składki po terminie lub nieopłacenia jej wcale

Rząd szykuje zmiany w ustawie systemowej. Uciążliwy dla przedsiębiorców przepis może przestać obowiązywać. Zmianie ulegną również zasady zgłoszeń do dobrowolnych ubezpieczeń.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rodziny i polityki społecznej. Jednym z ważniejszych założeń jest rezygnacja z instytucji ustawania z mocy ustawy dobrowolnych ubezpieczeń społecznych, w tym przede wszystkim dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego na skutek nieopłacenia składki w terminie lub opłacenia jej w nieprawidłowej wysokości. Zmiana ta spowoduje w konsekwencji konieczność dostosowania innych przepisów powołanej ustawy, a także ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla pracownicy

Pytanie:

Pracownica była zatrudniona na umowę o pracę w okresie od 02.04.2007 r. do 31.05.2020 r. w pełnym wymiarze czasu pracy, od 01.06.2020 r. do 21.06.2020 r. w wymiarze 0,8 etatu (obniżony etat na podstawie tarczy antykryzysowej), od 22.06.2020 r. do nadal w pełnym wymiarze czasu pracy. Pracownica otrzymała zwolnienie lekarskie przypadające na okres ciąży od 18.05.2020 r. do 29.06.2020 r., następnie od 30.06 2020 r. do 03.07.2020 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim, od 04.07.2020 r. ponownie przebywała na zwolnieniu lekarskim nieprzerwanie do 09.01.2021 r., od 10.01.2021 przebywa na urlopie macierzyńskim. Podstawa wymiaru zasiłku za okres od 18.05.2020 r. do 29.06.2020 została obliczona z wynagrodzenia za okres od 10.2018 r. do 09.2019 r., ponieważ pracownica często przebywała na zwolnieniach, a przerwy między nimi były krótsze niż 3 miesiące. Z jakiego okresu powinna zostać ustalona podstawa wymiaru zasiłku za okres zwolnienia od 04.07.2020 r.? Czy powinno być to uzupełnione wynagrodzenie za lipiec 2020 r. (pracownica wynagradzana akordowo w lipcu otrzymała jedynie wynagrodzenie za 3 dni urlopu wypoczynkowego)?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

§  Jak ustalać podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem

  • W jaki sposób liczyć przeciętne miesięczne wynagrodzenie stanowiące podstawę wymiaru zasiłku chorobowego
  • Na czym polega uzupełnienie wynagrodzenia

Zmiana zasad wypłacania bonusu pieniężnego a uwzględnianie go w podstawie wynagrodzenia urlopowego oraz podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków

Pytanie:

Sprawa dotyczy uzupełniania składnika płacowego w celu wliczenia go podstawy do zasiłku chorobowego oraz wliczania go do podstawy wynagrodzenia urlopowego. Bonus wypłacany jest miesięcznie w stałej wysokości (na każdym stanowisku pracy jest określona inna wysokość kwotowa), jeśli zostaną spełnione ustalone kryteria jego wypłaty:
1. brak wad jakościowych - połowa wartości bonusu,
2. brak wypadków w pracy - połowa wartości bonusu.
Przykładowo każdy pracownik produkcji otrzymuje 50 zł (2 x 25 zł), jeśli w danym miesiącu nie wystąpi wada jakościowa oraz wypadek w pracy w zakładzie pracy. Jeśli wystąpi tylko wada jakościowa, wówczas pracownik otrzymuje 25 zł. Bonus ten od kwietnia 2012 r. jest pomniejszany proporcjonalnie za każdy dzień roboczy nieobecności w pracy spowodowany chorobą (wynagrodzenie chorobowe, zasiłki z ubezpieczenia społecznego, wypadkowego, świadczenie rehabilitacyjne). Do 31 marca 2012 r. nie był pomniejszany.
Czy bonus ten należy uwzględnić w podstawie zasiłku chorobowego w kwocie faktycznie wypłaconej, czy też należy go uzupełnić (pomniejszany jest o dni robocze absencji)?
Czy należy przeliczyć podstawę wymiaru zasiłku chorobowego o 1 kwietnia 2012 r., czy też po prostu składnik ten zacznie się wliczać do podstawy zasiłkowej od kwietnia 2012 r., czyli będzie dotyczył osób, które zachorują od maja 2012 r.?
Czy bonus ten powinien być wliczany do podstawy wynagrodzenia urlopowego jako składnik zmienny liczony ze średniej z ostatnich 3 miesięcy? Składnik ten jest dość stały, tj. w ciągu ostatniego roku tylko 2 razy nie został wypłacony w całości. Wliczanie go do wynagrodzenia urlopowego powodowałoby jego podwójną wypłatę, np. pracownik przebywa cały miesiąc na urlopie i w związku z tym otrzyma bonus (jako osobny składnik, ponieważ urlop nie pomniejsza jego wysokości) oraz dodatkowo otrzyma do w wynagrodzeniu urlopowym.

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo